Za nami siódmy Festiwal Książki, niezwykłe wydarzenie promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Co roku impreza dostarcza najmłodszym niezapomnianych wrażeń związanych z rywalizacją, nagrodami i dobrą zabawą. Podajemy listę zwycięzców!

Pierwszy Festiwal Książki miał miejsce w 2010 roku. Do 2014 odbywał się w nieistniejącym już Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Po rocznej przerwie spowodowanej likwidacją placówki wrócił w 2016 i obecnie jest organizowany przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” (RODN „WOM”) we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką oraz Akademią Techniczno-Humanistyczną (ATH).

 - RODN „WOM” jest instytucją kształcącą nauczycieli, stąd nasza dbałość o to, żeby ich uczyć, jak zachęcać uczniów do czytania - zauważa dr Dorota Siwor, która od pierwszej edycji jest zaangażowana w organizację wydarzenia. - ATH z kolei kształci przyszłych nauczycieli. Dla studentów tej uczelni przygotowanie konkurencji festiwalowych jest więc okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Jeśli chodzi o bibliotekę pedagogiczną, miejsce stworzone z myślą o książce, promowanie czytelnictwa jest jej oczywistym priorytetem - przekonuje nasza rozmówczyni.

W finale VII Festiwalu Książki, który odbył się w miniony piątek w siedzibie RODN „WOM” wzięły udział reprezentacje ośmiu szkół podstawowych: czterech z Bielska-Białej i po jednej z Bestwiny, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i Porąbki. Uczestnicy prezentowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach. Osobno oceniane były przedstawienia teatralne, indywidualne prace plastyczne oraz konkurencje literackie. Te ostatnie przygotowali studenci ATH. W czasie wolnym od zmagań dzieci wysłuchały wykładu i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez pracowników biblioteki.

 - Poziom rywalizacji był bardzo wysoki - ocenia Anna Niemiec-Warzecha, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. - Jurorzy mieli w tym roku trudne zadanie. Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania i gratulacje. Również nauczycielom, którzy ich tak znakomicie przygotowali - stwierdza pani dyrektor.

Ostatecznie Nagrodę Główną VII Festiwalu Książki za przedstawienie teatralne otrzymała Szkoła Podstawowa nr 9 w Bielsku-Białej. W kategorii konkurencji literacko-sportowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 3 w Cieszynie. W indywidualnym konkursie plastycznym triumfowała Oliwia Głowicka reprezentująca  Szkołę Podstawową w Bestwinie. Pełne wyniki festiwalu są dostępne na stronie organizatora - TUTAJ.

Patronem medialnym tegorocznej edycji festiwalu był portal bielsko.biala.pl. O festiwalu pisaliśmy szczegółowo w artykule Czytanie nigdy nie boli.

MCI