Wizualizacje 3D zburzonej synagogi


2017-05-07, 10:05  |  komentarzy (4)

W najbliższy czwartek w Galerii Bielskiej BWA rozpocznie się ekspozycja przypominająca dzieje stojącej przed laty w tym samym miejscu synagogi. Kuratorka wystawy TANCEBA zwraca się z prośbą do bielszczan o fotografie, pamiątki i wspomnienia dotyczące zburzonego budynku.

W latach 1881-1939 w miejscu obecnej Galerii Bielskiej BWA stała synagoga zniszczona przez Niemców we wrześniu 1939 roku. W latach 60. ub. wieku na jej gruzach wybudowano gmach galerii. Posunięcie to było wówczas podyktowane m.in. próbą zatarcia pamięci o pierwotnej budowli przez władze oraz w niedopuszczenia do powstania koncepcji odbudowy synagogi.

Wystawa jest swego rodzaju studium przypadku miejsca obecnej galerii sztuki współczesnej. Jej autorzy chcą przyjrzeć się zagadnieniu tworzenia tożsamości miejsca oraz roli, jaką w tym procesie odgrywa kontekst historyczny. Tytuł wystawy - TANCEBA, wywodzi się z hebrajskiego skrótu: ת.נ.צ.ב.ה [TNCBH], sentencji nagrobnej tłumaczonej jako: Niech jego/jej dusza będzie zachowana w pamięci żyjących.

Artyści uczestniczący w wystawie korzystali z historycznych materiałów źródłowych. Na ekspozycji prezentowane będą instalacje stworzone na miejscu, m.in. instalacja dźwiękowa Szymona Nowaka zatytułowana „Ruah”, która odnosi się do nieistniejących już synagog w Bielsku-Białej, Mysłowicach i Szombathely na Węgrzech. Na dachu pawilonu wystawowego pojawi się instalacja artystyczna. Wielkoformatowy napis w języku hebrajskim - czasownik oznaczający być, istnieć, stawać się - stworzy Jacek Złoczowski.

Podczas wernisażu (czwartek, 11 maja) Matthias Seitner, inżynier architekt z Wiednia, który w 2015 roku opracował rekonstrukcję synagogi w Bielsku, zaprezentuje wizualizacje 3D bielskiej synagogi. W czasie finisażu (czwartek, 22 czerwca) o synagodze opowiadać będzie dr Jacek Proszyk, a na placu obok galerii odbędzie się koncert.

Kuratorka wystawy Małgorzata Łuczyna zwraca się z prośbą do bielszczan o fotografie, zapiski, pamiątki, a w szczególności wspomnienia dotyczące bielskiej synagogi. Artystka zwraca się do osób, które widziały żydowski dom modlitwy przed zburzeniem lub też widziały ruiny synagogi, ich wykorzystanie lub pamiętają lata 60. XX wieku, gdy w miejscu tym budowano Pawilon Plastyków (kontakt tel. 33 8125861 w godz. 10.00-16.00, od poniedziałku do piątku).

bb

Foto: Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski - wizualizacja 3D

Artykuł wyświetlono 4773 razy
Najnowsze artykuły:
2017-07-26
U nas latem śniegu nie będzie
W Bielsku-Białej w dającej się przewidzieć przyszłości w bikini czy spodenkach kąpielowych raczej na nartach nie pojeździmy. Ani na Szyndzielni, ani na Dębowcu śniegu w lecie nie będzie, bo - jak słyszymy - jest to ekonomicznie nieopłacalne.
więcej
2017-07-26
Pożar na stacji paliw
Wczoraj wieczorem na stacji benzynowej przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej stanął w ogniu samochód osobowy. Pożar zaczął gasić właściciel pojazdu wraz z obsługą obiektu. Wezwano straż pożarną. Z terenu stacji ewakuowano dziesięć osób.
więcej
2017-07-26
Zawieszenie protestu przed sądem - foto
W czasie wczorajszej manifestacji przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej ogłoszono zawieszenie protestu. Organizatorzy akcji uważają, że dwa weta prezydenta Andrzeja Dudy są ich sukcesem, ale z powodu braku trzeciego nadal będą obserwować działania rządu.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Marek 2017-05-08 13:39
JiB2- co zrobicie Bielszczanom to co napisano w Piśmie Świętym Marek 15 .CZY to co robicie Palestyńczykom .JiB2- Rozumie-ja iIcek w Bielsku -2
niezarejestrowany - Mondralka 2017-05-07 23:38
Idealna kopia synagogi znajduje się na Węgrzech
https://www.google.pl/search?q=szombathely+synagoga&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl-pl&client=safari
niezarejestrowany - JiB2 2017-05-07 22:23
Po co pisać komentarz skoro ostatni bielszczanie umrą za dwa lata ? Przeraża głupota i niewiedza.
niezarejestrowany - enoch 2017-05-07 22:07
Po co komu synagoga i jej wizerunek .Jak ostatni żyd wyjechał do stanów jak informował portal .
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic