Będą zmiany na mapie miasta


2017-05-18, 12:17  |  komentarzy (18)

Mieszkańcy Bielska-Białej będą mieli szanse wypowiedzieć się na temat „dekomunizacji” nazw dwóch bielskich ulic. Ratusz ogłosił konsultacje społeczne w tej sprawie, które potrwają od 22 maja do 5 czerwca br.

Konsultacje dotyczą projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie zmiany nazwy ulic Zmożka i Armii Ludowej. Zgodnie z propozycją Ratusza, ul. Zmożka miałaby zostać przemianowana na ul. Nad Białą, a ul. Armii Ludowej „przyłączona” do ul. gen. Józefa Hallera. Obecna ul. Hallera nosi tę nazwę od 1991. Wcześniej była to południowa część ul. Armii Ludowej.

Konieczność zmian, jak wyjaśnia Ratusz w uzasadnieniu projektu, wynika ze stanowiska Instytutu Pamięci Narodowej z 4 kwietnia br. IPN stwierdził wówczas, iż nazwy ulic Armii Ludowej oraz Zmożka powinny zostać zmienione, ponieważ wypełniają normę zapisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Konsultacje społeczne będą polegały na kierowaniu opinii, wniosków i uwag na adres poczty elektronicznej: konsultacjenazwyulic@um.bielsko.pl. Mogą w nich uczestniczyć mieszkańcy Bielska-Białej posiadający czynne prawo wyborcze oraz organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego na terenie Bielska-Białej.

MCI

Na zdjęciu: ul. Armii Ludowej w Bielsku-Białej (stan przed zmianami).

Artykuł wyświetlono 6936 razy
Najnowsze artykuły:
2017-09-21
Szykują się na powódź
Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, a prognozy zmieniają się praktycznie z każdą godziną. W magazynie przeciwpowodziowym przy ul. Krakowskiej jest 20 ton piasku i 3 tys. worków. System zarządzania kryzysowego w mieście działa całodobowo.
więcej
2017-09-21
Strzelił do swojej byłej żony
Podczas awantury domowej 69-letni mężczyzna zaatakował swoja byłą żonę. W czasie kłótni sprawca zaatakował kobietę, oddając w jej kierunku strzał z broni pneumatycznej. Pokrzywdzona doznała urazu żeber.
więcej
2017-09-21
Przebudowa ważnej ulicy z parkingami
Do końca maja przyszłego roku potrwa kompleksowa przebudowa ul. Słowackiego w Bielsku-Białej. MZD rozpoczął poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. W ramach prac budowlanych wyremontowany zostanie również parking przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Wnuk 2017-05-19 08:16
Mój dziadek walczył w Al i co był gorszym Polakiem od tzw.wykletych,On przynajmniej nie napadal i nie grabil wiosek.
niezarejestrowany - SB**** 2017-05-18 15:37
Rząd skupia się na odgryzaniu się na historii i próbuje ją wymazać ze świadomości Polaków nie robiąc niczego co polepszyłoby nam byt. Zmiana naw ulic, placów skwerów nic nikomu nie da, i nikt od tego nie się wzbogaci, poza urzędnikami i producentami nowych tablic. Stary dom często da się odnowić, wyremontować bez konieczności wyburzenia, więc zanim coś zburzycie pokażcie co umiecie wybudować.

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? 17 Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. 18 Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. 20 A więc: poznacie ich po ich owocach.
niezarejestrowany - bielszczanin 2017-05-18 15:21
@Jamala, mylisz Armię Ludową, z Ludowym Wojskiem Polskim. Już to wcześniej wyjaśnili Wojciechowski, Mieszkaniec, i Przemek 73.
niezarejestrowany - bb zl 2017-05-18 14:59
Zmieniające miasto a nie nazwy ulic
niezarejestrowany - kill off 2017-05-18 14:31
A kto za te zmiany ma niby zapłacić? Bo ja się nie zgadzam!
Na Słowacji czy w Czechach nadal stoją sobie pomniki Armii Czerwonej, ba! nawet są przy nich świeże kwiaty i nikomu nie przeszkadzają historyczne fakty. Tylko Polaczki mają ruso- i komunofobię i czują się pępkiem świata.
Żałośni pseudo patrioci, co to nawet polskiej gramatyki nie znają...
niezarejestrowany - Jamala 2017-05-18 14:31
Armię Ludową wymażą z kart historii tak jak z map?
Fałszerstwo. Bo przeciez AL byla i to nie wina żołnierzy, ze nie zdążyli na statki gen. Andersa. Większość chciała, bo niektórzy musieli, walczyć za ojczyznę.I walczyli. A na politykę mieli taki wpływ jak Polacy walczący w armiach zachodnich. I nalezy sie cześć wszystkim tym, którzy polegli na wszystkich frontach. (Nie jestem i nie byłam "lewakiem komunistą czerwoną i.t.p.
niezarejestrowany - organ klaczy 2017-05-18 14:00
pytanie brzmi jakie rzeczywiste zasługi w walce z hitlerowcami miała AL a wcześniej GL? Czy tylko wrzucenie granatów do Cafe Clubu w Warszawie i jedną barykadę w powstaniu? czy akcja w koszarach w Bielsku rzeczywiście miała miejsce? bo są głosy że to fikcja? Za tzw. komuny AL była gloryfikowana , trudno się rozeznać co było prawdą a co fikcją. Ja prywatnie nie widzę sensu istnienia ulicy Armii Ludowej, bo równocześnie w Bielsku nie ma np. ulicy im. Batalionów Chłopskich. Inna sprawa że zwykli ludzie, nie patrzący na ideologię a walczący, powinni w jakiś sposób zostać uhonorowani.
niezarejestrowany - Wojciechowski 2017-05-18 13:59
@mieszkaniec
Ano właśnie. Niestety komuniści zmieszali wszystko – Ludowe Wojsko Polskie, Gwardię Ludową, Armię Ludową, Związek Walki Młodych, Grupę Inicjatywną PPR itd. w jednym kotle. I zmieszali skutecznie.
niezarejestrowany - gosc 2017-05-18 13:58
A jak wroci komuna to znow beda zmiany HiHi! Czy naprawde nie ma wiekszych problemow w tym kraju?
niezarejestrowany - mieszkaniec 2017-05-18 13:36
100% racja, mój błąd. Ciekawe czy społeczeństwo też to tak odbiera.
niezarejestrowany - Wojciechowski 2017-05-18 13:26
@Przemek73
Otóż to, dlatego zdziwiły mnie łagry i Syberia.
Przemek73 2017-05-18 13:22
@mieszkaniec A Tobie to się AL nie pomyliła z LWP? :) AL (Armia Ludowa) to komunistyczna odpowiedź na AK, na wschodzie polskie wojsko to Ludowe Wojsko Polskie.
niezarejestrowany - Bielsko 2017-05-18 13:21
Zachód zrobił nas w bambuko ale to agresja Niemiec i Rosji była pierwsza wiec temat uważam za zakończony na forum pozdawiam
niezarejestrowany - Wojciechowski 2017-05-18 12:57
@mieszkaniec
Aha, rozumiem. Cóż, tak zdecydowała „góra” i nazwę zmienią tak czy inaczej.
niezarejestrowany - mieszkaniec 2017-05-18 12:51
@Wojciechowski, chodzi generalnie o argument skąd się wzięli mężczyźni aby komuniści mogli stworzyć AL.
A za Ojczyznę ginęli tak samo jak na frontach zachodnich, Matki wylewały takie same łzy.
Więc jakieś minimum się należy. A w bambuko zrobili nas przede wszystkim przyjaciele z zachodu.
Stalin nigdy nie mówił, że jest przyjacielem Polski.
niezarejestrowany - Wojciechowski 2017-05-18 12:43
@mieszkaniec
Cóż, sam tę ulicę Armii Ludowej bym zostawił, choćby dlatego, że jest mała i nie rzuca się w oczy (co innego, gdyby to była jakaś jedna z głównych ulic). Chociaż akurat argumentu o tym, żeby ulica miała takiego patrona, bo ktoś zostałby bez niej w łagrze, to nie rozumiem, znalazłyby się chyba bardziej sensowne.
niezarejestrowany - mieszkaniec 2017-05-18 12:39
Armia Ludowa to generalnie chłopaki którzy się nie załapali do Andersa.
Jedyną szansą ucieczki z Syberii, i powrotu do ojczyzny, było wstąpienie do Armii Ludowej.
I to Wam przeszkadza ? Tylko głupie hasła, nie poparte żadną wiedzą.
Gdyby nie AL, to skończyliby w łagrach za Uralem.
niezarejestrowany - Wojciechowski 2017-05-18 12:30
Skoro już trzeba usunąć tę nieszczęsną Armię Ludową, to chyba rzeczywiście najsensowniej „przedłużyć” Hallera, czyli wrócić do stanu sprzed wojny. Co do Zmożka, to chyba nikt dokładnie nie wie, kto to był z imienia, ale wiadomo, że komunista. Niech zmienią.

Z dawnych czasów przypomina mi się jeden z moich ulubionych patronów – niejaki Józef Niedzielski. Nikt nie wiedział chyba w Bielsku, kto to był, a nie dość, że miał ulicę (świętej Anny dawniej i teraz), to jeszcze „swój” zakład włókienniczy (dawny Strzygowskiego, później Wega). Dopiero niedawno dowiedziałem się, że to był jakiś komunista z Łodzi, którego zatłukli w Berezie Kartuskiej. Skąd takie honory w Bielsku – nie pojmę do dziś.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic