IPN rozpocznie poszukiwania w Bielsku-Białej


2017-05-19, 10:29  |  komentarzy (14)

Jesienią w kilku miejscach na terenie Bielska-Białej rozpoczną się poszukiwania szczątków zamordowanych żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Prace prowadzone będą m.in. na terenie, który zajmował po wojnie Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Rozpoczęcie poszukiwań szczątków żołnierzy będących ofiarami zbrodniarzy komunistycznych na terenie Bielska-Białej zapowiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami biura poszukiwań i identyfikacji IPN. Prace archeologiczne będą prowadzone prawdopodobnie na terenie dzisiejszej przychodni Welux (przy ul. Krasińskiego), gdzie po II wojnie światowej miał siedzibę Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Zwłoki niektórych żołnierzy Henryka Flamego „Bartka”, m.in. Edwarda Michalika ps. Kanar oraz związanego z oddziałem Karola Czornego, mogą znajdować się pod śmietnikiem przychodni.

Nieoficjalnie wśród innych miejsc, gdzie będą prowadzone prace archeologiczne, wymienia się jeden z parków nad rzeką Białą oraz podwórze dawnego budynku UBP w Białej (przy ul. Stojałowskiego). Niewykluczone również, że archeolodzy z biura poszukiwań i identyfikacji IPN wejdą na teren obecnego Szpitala Pediatrycznego przy ul. Sobieskiego, gdzie niegdyś były koszary. Zdaniem świadków tamtych wydarzeń, w tej ostatniej lokalizacji mogły zostać pochowane ciała ośmiu żołnierzy (o szczegółach poszukiwań IPN w naszym regionie pisaliśmy m.in w artykule Zbrodnie bez precedensu).

bak

Artykuł wyświetlono 5541 razy
Najnowsze artykuły:
2017-09-19
Pierwsza bielska stacja dla „elektryków”
Wkrótce w Bielsku-Białej uruchomiona zostanie pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenie należące do spółki Greenway Poland stanie na parkingu Gemini Park. Do końca roku z możliwości ładowania pojazdów będzie można skorzystać bezpłatnie.
więcej
2017-09-19
Niewykorzystana szansa doliny Krzywej
Tereny w Lipniku Górnym mogłyby stać się turystyczną atrakcją miasta. Najpierw należy je jednak odpowiednio zagospodarować. Trasa w dolinie potoku Krzywa pogodziła interesy spacerowiczów, rowerzystów i narciarzy. Ale projekt został odrzucony.
więcej
2017-09-19
Sensacyjne odkrycie na budowie - foto
Dwa fragmenty murów z XIX oraz XVII lub XVIII wieku odkryto przy przebudowie bielskiej ul. Stojałowskiego. Natrafiono na nie w rejonie budynku nr 10, gdzie rzeka Niwka wpada do Białej. Teraz na ważne pytania powinni odpowiedzieć archeolodzy.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - jaro 2017-05-21 09:28
"Uderz w stół a nożyce się odezwą" . Widać ile odezwało się ubeckich oprawców i ich pociotków.
niezarejestrowany - Rico 2017-05-20 22:34
Z kim można się skontaktować. Mogą coś podpowiedzieć na ten temat.
niezarejestrowany - zbynio 2017-05-19 21:54
Dodatkowo proponuje poszperać w necie na temat cmentarzy żołnierzy polskich w innych krajach, groby polskich żołnierzy można znaleść nawet w Iraku i Iranie. Co do mogił jest ich na naszych terenach jeszcze masa, zarówno Polacy jak i Niemcy czy żołnierze armii ZSRR.
niezarejestrowany - ehh 2017-05-19 18:09
Zbynio ma rację. @Adamsky, pamięć Ci szwankuje. Stosunek powojenny z Niemcami został uregulowany, poczytaj więcej albo uzupełnij braki w inny sposób. Poza tym w Niemczech szczątki każdego żołnierza niezależnie od pochodzenia, zgodnie z prawem muszą zostać pochowane z honorami. W Polsce tego nie ma...
niezarejestrowany - Zbynio 2017-05-19 18:00
Z debowca nie przeniesiono wszystkich ciał.
niezarejestrowany - Słupek 2017-05-19 14:34
Do Zbynio: przecież spod dębowca już w latach 90-tych przeniesiono szczątki żołnierzy niemieckich, chyba, że nie o to ci chodzi... . A o żołnierzach wyklętych mówiono już od dawna w niektórych środowiskach, ale dopiero teraz jedno z tych środowisk PIS wyrwało trochę mediów z łap postkomuchów i innych "dbających" o Polskę. Tworząc niestety swoja tubę, ale i wspominając co nieco o przeklętych zapomnianych i zakazanych przez środowiska lewicy obcych liberałów.
niezarejestrowany - podatnik 2017-05-19 13:54
I na co to komu??? Kogo to interesuje? Chyba tylko tych którzy biorą za to niemałą wypłatę
niezarejestrowany - SB**** 2017-05-19 12:01
Poszukajcie jeszcze szczątków ludzi zamordowanych za podpisanie folkslisty, dzięki której wielu Ślązaków przeżyło wojnę. Po wojnie jednak musieli chodzić do gminy na przesłuchanie gdzie byli katowani i ślad po nich zaginął.
niezarejestrowany - xionc 2017-05-19 11:56
A może by tak urzędasy z Instytutu Pieprzenia o Niczym zajęli by się lokalizacją grobu / szczątków Bolesłąwa Śmiałego!
Ukryty 2017-05-19 11:41
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - norka 2017-05-19 11:39
Tył kamienicy na stojałowskiego od strony parku ratuszowego podobno jest gęsto pod ziemią....nawiasem móqiąc w tej kamienicy mieszka...ł osoba z akcji ,, żelazo,, czyli kradzieży..napadów i zabójstw na zlecenie wladz prl w miastach zachodu.
niezarejestrowany - Graff 2017-05-19 11:11
Masz rację, przy okazji poszukiwań w parku za UM, powinni przeszukać teren ogródka jordanowskiego i placu fabrycznego. To tam prawdopodobnie w zasypanej studni spoczywają ciała ok.100 osób cywilnych w tym kobiet i dzieci, wysiedlonych z Kamienicy i zamordowanych w 1945. Ich domy zostały przejęte przez komunistów, których potomkowie mieszkają w nich do dziś.
niezarejestrowany - Adamsky 2017-05-19 11:07
A nie myślisz Zbynio, że poszukiwaniem ciał żołnierzy niemieckich powinni zająć się przede wszystkim Niemcy? My szukajmy swoich, zresztą Niemcy do tej pory za całą II .św. nie zapłaciły nam nic co samo w sobie jest skandalem, już sama odbudowa Warszawy na obecne pieniądze kosztowała by fortunę, a gdzie reszta Polski?
niezarejestrowany - Zbynio 2017-05-19 10:58
Inicjatywa sluszna tylko pytanie czy skierowana patriotyzmem czy trendem żołnierzy wyklętych rozglasnianym politucznie przez PIS. IPN mógł by sie zająć także szczatkami żołnierzy niemieckich spoczywajacych na debawcu czy w cygańskim lesie.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic