Tradycyjnie w wakacyjne weekendy w parku Słowackiego oraz na Rynku w Bielsku-Białej odbywać się będą koncerty znanych i lubianych artystów. Usłyszymy różne gatunki muzyki - od poważnej po rozrywkową i ludową. Wstęp wolny. Oto co nas czeka już w lipcu!

Cykl letnich koncertów rozpocznie 1 lipca Bielska Estrada, która w parku Słowackiego zaprezentuje widowisko pełne tańca, śpiewu, radości. Pojawiające się w nim tańce ludowe z różnych stron świata są przetworzone stylistycznie na potrzeby koncertów estradowych, podobnie estradowo przetworzone są kostiumy artystów. Bielską Estradę tworzą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko oraz profesjonalni muzycy kapeli lub big bandu pod dyrekcją Marzeny Grzybowskiej.

Muzyczna podróż na Rynku

Następnego dnia na Rynku usłyszymy Orkiestrę im. Telemanna, która znana jest bielszczanom z comiesięcznych  koncertów dla wszystkich z cyklu Muzyczna ballada Europy, odbywających się w Bielskim Centrum Kultury. W letnim programie Muzyczne podróże dookoła świata - Od muzyki wiedeńskiej do musicalu - z orkiestrą gościnnie wystąpią m.in. sopranistka Dorota Gibiec-Kurowska i gitarzysta Mariusz Bierzyński.

Na co dzień pracują w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego. Wszystkie panie kochają muzykę symfoniczną, lecz w swoim repertuarze posiadają też aranżacje muzyki filmowej, rozrywkowej, tanga czy ragtime'y. Bielskiej publiczności Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes zaprezentuje się 8 lipca w parku Słowackiego.

9 lipca na Rynku wystąpią podhalańscy górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku, czyli Trebunie Tutki z Zakopanego i Urmuli Quintet z Tibilisi. Natomiast 15 lipca w parku Słowackiego wystąpią Zespół Sanacja oraz Bielska Orkiestra Kameralna pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego. Sanacja jest projektem muzycznym złożonym przedwojennym i powojennym artystom, takim jak Władysław Szpilman, Henryk Wars, Jerzy Peterburski, Mieczysław Fogg. Na potrzeby wspólnego koncertowania powstały nowe aranżacje opracowane przez artystów z Trójmiasta. 

Po słonecznej stronie życia

Impreza z animacjami dla dzieci Tralalandia odbędzie się 16 lipca w parku Słowackiego. W programie zabawy taneczno-ruchowe oraz konkursy i turnieje z nagrodami. W autentyczny świat folkloru Romów wprowadzi nas zespół Romanca, który wystąpi 22 lipca w parku Słowackiego. W programie koncertu żywiołowe rytmy i sentymentalne pieśni ukazujące styl Romów bałkańskich, węgierskich, hiszpańskich i rosyjskich oraz dynamiczne i radosne tańce w wykonaniu młodych i utalentowanych tancerek i tancerzy romskich.

Miłość i wino, Po słonecznej stronie życia, A słońce sobie lśni, Za wszystkie noce - to tylko kilka z długiej listy przebojów Eleni, piosenkarki o greckich korzeniach. Ta znana i lubiana artystka zaśpiewa dla bielskiej publiczności 23 lipca na Rynku. 29 lipca w parku Słowackiego wystąpi artysta wszechstronny - aktor, śpiewak, kabareciarz - Jacek Wójcicki, który śpiewa głównie piosenki pisane przez krakowskich poetów i kompozytorów.

30 lipca na Rynku zaprezentują się bielskiej publiczności trzy zespoły wybrane przez organizatorów 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Będą to: Sonja Marinković z Nowego Sadu z Serbii, Calabruix z Llucmajor z hiszpańskiej Majorki i Shuakhevi z Shuakhevi z autonomicznej republiki Adżaria w Gruzji.


Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00 (z wyjątkiem TKB i Tralalandii - godz. 17.00). Wstęp wolny.

bb