Salamanka, to miasto studenckie, oddalone ok. 200 km od Madrytu. Leży na zachodzie regionu Kastylia i Leon, w którym hoduje się słynne krowy rasy morucha i karmione kasztanami świnie rasy iberyjskiej. Nazywana jest hiszpańskimi Atenami lub małym Rzymem. W ramach unijnego projektu nauczyciele z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej wyjechali tam na naukę języka hiszpańskiego.

Unijny projekt "Power SE" daje nauczycielom możliwość nauki od podstaw języków obcych, ale także poznania kultury i systemu edukacji w innych krajach. Grupa z Bielska-Białej odbywała zajęcia nieopodal zabytkowego uniwersytetu w Salamance. Uczestnicy projektu musieli na zakończenie kursu zdać egzamin ze znajomości nowopoznanego języka.

Salon Salamanki

- Warto jeździć na takie projekty, bo możemy poznać język i kulturę innego kraju, ale także nawiązać współpracę, która może zaowocować możliwością odbycia zagranicznych praktyk przez naszych uczniów. Możemy też poznać hiszpański system szkolnictwa i metody dydaktyczne - mówi Dorota, jedna z uczestniczek projektu.

Salamanka leży na czterech pagórkach, które wznoszą się nad rzeką Tormes. Od 1988 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. Wszystkie budowle Salamanki wzniesiono z trwałego piaskowca. Mieszczący się tutaj Plaza Mayor, uważany jest za najpiękniejszy plac arkadowy w Europie. Zyskał przydomek "Salonu Salamanki", bo tu przecinają się drogi, turystów, studentów i mieszkańców, a pary młode biorące ślub w tutejszym urzędzie stanu cywilnego, robią sobie zdjęcia na jednym z licznych balkonów.

- Salamanka przypomina mi Kraków, który też jest studenckim miastem ze średniowiecznymi tradycjami. Jedzenie bardzo mi tu smakuje, szczególnie paella z owocami morza - mówi Wiesława, jedna z uczestniczek projektu.

Żaba i muszle

W tym średniowiecznym mieście, które nigdy nie śpi, królowa Izabela Kastylijska sfinansowała wyprawę Kolumba do Ameryki, a Milos Forman nakręcił film pt. Duchy Goi. Pogoda w tej części Hiszpanii jest kapryśna. Gdy w Polsce panuje upał, tutaj nie ma 20 stopni Celsjusza i pada deszcz. Salamanka ma wiele symboli. Najbardziej charakterystyczna jest …żaba. Student, który ją odnajdzie przy wejściu do katedry z powodzeniem zda wszystkie egzaminy.

- Zaskoczyła mnie tu pogoda. Myślałam, że będzie upał. Hiszpanie są dla nas bardzo mili.Nie ma szansy,żeby dogadać się po angielsku,więc czasem, gdy brakuje nam znajomości hiszpańskich słów, porozumiewamy się na migi. Według mnie język włoski jest łatwiejszy do wymowy - dodaje Asia, jedna z uczestniczek projektu.

Drugim symbolem miasta są muszelki. Średniowieczna legenda opowiada o tym, że ojciec z bogatego hiszpańskiego rodu w dniu ślubu wybudował dla swojej córki Casa de las Conchas (dom ,,Pod muszlami”), który zdobi ponad 300 rzeźb w kształcie muszli przegrzebka. Obecnie mieści się w tym budynku biblioteka publiczna. Co ciekawe, na dziedzińcu znajduje się herb rodu, którego elementem są lilie, co do złudzenia przypomina herb Białej.

Lekcje w ogrodzie

Ciekawym miejscem jest także Muzeum Art Nouveau i  Art Deco. Zostało ono stworzone w modernistycznym budynku, który zamiast okien posiada secesyjne witraże. Mieści się tu także jedna z największych na świecie kolekcji porcelanowych lalek.

Zajęcia na temat literatury hiszpańskiej nauczyciele z Bielska-Białej mieli  w ogrodzie Kaliksta i Melibei. Ten niewielki, pełen egzotycznej roślinności park otaczają resztki starożytnych, rzymskich murów. To właśnie w scenerii tego ogrodu rozgrywa się średniowieczny romans pt. Celestyna, napisany przez Fernanda de Rojasa. Wieczorem w Salamance pachną pinie i jaśmin, czym można się raczyć, słuchając festiwalowych koncertów na Plaza Mayor lub przy schodach uniwersytetu.

Agnieszka Pollak-Olszowska