Bielsko i Biała w 35 odsłonach


2017-07-12, 07:00  |  komentarzy (8)

Latem do naszego miasta przyjeżdżają rzesze turystów. My też możemy wybrać się w podróż do Bielska lub Białej. I bynajmniej nie chodzi o stolicę Podbeskidzia: w kraju mamy aż trzydzieści pięć miejscowości, które właśnie tak się nazywają.

W Polsce jest ponad 104 tys. miast, wsi, osad, kolonii i przysiółków. Ich oficjalne nazwy są wyszczególnione w urzędowym wykazie opublikowanym w 2012 przez ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Resort został zlikwidowany, ale uzupełniony w 2015 spis jest aktualny. Bielsko wymieniono w nim pięć razy, a Białą… trzydziestokrotnie.

Wielkopolska, Pomorze, Lubelszczyzna

Licząca ponad półtora tysiąca mieszkańców wieś Bielsko nieopodal Międzychodu w Wielkopolsce ma bogatą historię, jej udokumentowane dzieje sięgają końca XIII stulecia. W pobliżu wydobywano węgiel brunatny, odkryto też złoża borowiny. Obecnie największą letnią atrakcją miejscowości jest jezioro otoczone olszynowymi lasami. Można tu dojechać trasą nr 182, której fragmenty zbudowano wzdłuż tzw. drogi sierakowskiej wytyczonej kilkaset lat temu. Żeby się tu dostać, trzeba pokonać samochodem nieco ponad 500 km. Podróż trwa ok. 6 godzin.

W Poznańskiem znajdują się jeszcze dwie inne miejscowości o nazwie Bielsko: w gminie Orchowo niedaleko Słupcy i pod Wieleniem w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Ta pierwsza leży kilometr od malowniczego Jeziora Ostrowskiego (434 km od Bielska-Białej, 4,5 godz. jazdy). Druga została przyłączona do urokliwej wsi Mężyk, która usytuowana jest nad rzeką Miałą, na przesmyku pomiędzy jeziorami Górnym i Bąd. Można się tu zatrzymać na dłużej w jednym z licznych domków letniskowych. W pobliżu znajduje się Rów Syzyfa, czyli długi na 170, szeroki na 10 i głęboki na 5 metrów kanał melioracyjny, który został w całości wykopany bez użycia maszyn przez Pawła Jechalika, zwanego Syzyfem z Puszczy Noteckiej. Pracę rozpoczął w 1988 mając 72 lata, skończył 11 lat później. Na dojazd trzeba poświęcić min. 6 godzin, bo do przejechania jest 561 km.

Bielsko znajdziemy również na Pomorzu, w pow. człuchowskim. Położoną 600 km od stolicy Podbeskidzia (czas jazdy 6,5 godz.) wieś zamieszkuje niespełna 500 mieszkańców. Z prowadzonej przez Urząd Gminy w Koczale strony internetowej można się dowiedzieć, że sporo się tam dzieje: organizowane są festyny, prężnie działa Ochotnicza Straż Pożarna, a na boisku regularnie rozgrywane są zawody sportowe. Z kolei na drugim końcu Polski, w woj. lubelskim, znajdziemy następne Bielsko. Tę wioskę w gminie Karczmiska zamieszkuje zaledwie 100 osób. Gdyby ktoś chciał się tam wybrać, to na przejechanie 343 km będzie potrzebował 4,5 godz.

Miasto Sprawiedliwych

Biała, zwana potocznie Białą Prudnicką, jest obecnie jedynym samodzielnym polskim miastem o tej nazwie (bez przymiotników, jak np. Biała Podlaska). Leży na Opolszczyźnie, 175 km można pokonać w 2 godziny. Osada, nosząca od 1285 niemiecka nazwę Zülz, w 1327 otrzymała prawa miejskie. Do 1740 należała do Austrii, po wojnach śląskich znalazła się w granicach Prus.

Pierwotnie w miejscowości dominowała ludność polskojęzyczna, co w 1865 odnotowano w topograficznym opisie Górnego Śląska słowami: - In den alteren Zeiten wurde mehr polnisch als deutsch gesprochen (W dawnych czasach mówiono więcej po polsku niż po niemiecku). Od początków XVII w. osiedlało się tu wielu Żydów, trudnili się głównie handlem. Było ich tak dużo, że Białą zaczęto nazywać „Miastem Żydów” lub „Miastem Sprawiedliwych”.

Licząca obecnie ok. 2600 mieszkańców Biała obfituje w obiekty warte zobaczenia. Na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisano m.in. unikalny układ urbanistyczny miasta, mury obronne z basztami, późnorenesansowy zamek, zachodnią pierzeję Rynku, spichlerz, wieżę wodną, dwa kościoły i dwie kapliczki oraz cmentarz żydowski, który funkcjonował tu nieprzerwanie w latach 1621-1938.

* * *

Pozostałe miejscowości, przysiółki i osady leśne o nazwie Biała rozrzucone są po całym kraju. W woj. łódzkim jest ich 5, w wielkopolskim to samo, w małopolskim i pomorskim po 3, w dolnośląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim po 2, a w podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i śląskim po 1. Można jeszcze dodać, że Biała jest również częścią Rzeszowa.

Marek Żuliński

Na zdjęciu: renesansowy zamek w Białej został wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Fot. UM Biała.

Artykuł wyświetlono 6352 razy


Galeria:


Jezioro Bielskie położone jest na południe od wsi Bielsko, w gminie Międzychód. Na jego wschodnim brzegu znajduje się rezerwat przyrody „Kolno Międzychodzkie”. Fot. UG Międzychód

Rów Syzyfa łączy jeziora Zdręczno i Górne. Fot. MOs810/wikimedia, licencja CC BY-SA 3.0

Festyn w Bielsku, które liczy tylko 500 mieszkańców. Fot. UG Koczała

Najnowsze artykuły:
2017-09-25
Spór o parking przy stadionie
Po wyburzeniu obecnej siedziby Komendy Miejskiej Policji powstanie parking dla użytkowników pobliskiej hali sportowej, stadionu, Domu Żołnierza oraz mieszkańców osiedla. Rozważanych jest pięć projektów. Będzie skromnie lub na bogato.
więcej
2017-09-25
Idzie zmiana pogody
Po fatalnej końcówce lata nadchodzi pogodna i sucha aura. Łowcy Burz Podbeskidzie prognozują, że na początku tygodnia Polska znajdzie się w zasięgu rozległego układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, który zapewni stabilną pogodę z dużą ilością słońca.
więcej
2017-09-25
Biskup pojechał na wieś - foto
Do wystrzegania się zazdrości i leczenia związanych z nią kompleksów wezwał bp Piotr Greger podczas mszy w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. W tym czasie bp Roman Pindel wizytował parafię w Przecieszynie, skąd pochodzi premier Beata Szydło.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - depesz 2017-07-14 19:39
Młode bielszczanki łase bardzo na pieniądze wyjątkowo chętnie rozkładają nogi więc chętnych przyjeżdża wielu.
niezarejestrowany - turysta 2017-07-13 08:53
Dajcie chłopu spokój, nie ma pojęcia jak wygląda turystyczne miasto.
A tak na marginesie, ile BB, ma miejsc noclegowych ?
niezarejestrowany - dumna kicia 2017-07-12 15:41
hotelarzu - hahahah tak kempingi, hostele, pensjonaty, hotele w BB? Chyba sobie pan jaja robisz.
W hotelach zzatrzymują się pracownicy, kempingów w mieście chyba nie ma za wiele - jeden wiecznie pusty na Błoniach, hostele też rzadko występują więc mrzonki swoje opowiadaj swojej żonie hotelarce.
niezarejestrowany - Angus 2017-07-12 15:19
no np. w hotelu Transportowiec to mieszkają turyści z Ukrainy.
W hotelach mieszkają pewnie pracownicy firm na delegacjach.
A hostele i campingi chyba żyją z turystów przejeżdżających tranzytem.
Tak szczerze, to raczej nie widać w BB zbyt wielu turystów, chyba że Czechów i Słowaków na zakupach w Castoramie do turystów zaliczymy.
niezarejestrowany - hotelarz 2017-07-12 12:45
Jasne, w bielskich hotelach, hostelach, pensjonatach, schroniskach, kwaterach prywatnych i na kempingach mieszkają sami miejscowi... Niunka, Marek,Lukas: może mi wyjaśnicie, dlaczego oni wszyscy nie zbankrutowali, skoro w B-B niby nie ma turystów?
niezarejestrowany - marek 2017-07-12 12:17
Nie istnieje coś takiego jak turyści Bielsku-Białej. Chyba że przejazdem lub widzowie przyjeżdżający na Zadymkę Jazzową lalbo 90 Festiwal. UPS... 90 festiwalu już nie ma w Bielsku :)
niezarejestrowany - muńka 2017-07-12 08:27
Lukas - mnie osobiście też zaskakuje to sformułowanie. Wiesz w Ratuszu potwierdzą Tobie że tak jest. No ale ratusz żyje swoim życiem jak to wczesniej bywało ....
niezarejestrowany - Lukas 2017-07-12 07:40
Właśnie zaskoczyły mnie te rzesze turystów :) Fajny artykuł
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic