Klincz w sportowej spółce


2017-07-15, 07:00  |  komentarzy (61)

Nie jest tajemnicą, że współwłaściciele sportowej spółki od dłuższego czasu nie pałają do siebie sympatią, ale klincz właścicielski odbija się na działalności Podbeskidzia. Bez porozumienia akcjonariuszy szybko nie dojdzie do dokapitalizowania klubu kwotą 2,5 mln zł oraz sprzedaży mniejszościowego pakietu akcji przez Murapol.

Podczas majowego posiedzenia komisji budżetu, strategii i rozwoju gospodarczego Rady Miejskiej prezydent Jacek Krywult zapowiadał zmiany w akcjonariacie spółki TS Podbeskidzie. Zgodnie z tymi informacjami, swoje 35 proc. akcji w klubie zamierza sprzedać spółka Murapol. Ale pomimo upływu prawie dwóch miesięcy od tamtej wypowiedzi do transakcji w dalszym ciągu nie doszło.

Chcą wyjść z twarzą

Nie udało się również przeprowadzić operacji podwyższenia kapitału zakładowego sportowej spółki, ale w między czasie z zasiadania w radzie nadzorczej zrezygnował prezes Murapolu. Klincz właścicielski sprawia, że na klubowym koncie nie może zostać zaksięgowana kwota 2,5 mln zł za którą bielska gmina objąć ma nowe akcje w spółce. Jak mówi człowiek będący blisko całej transakcji, deweloper z siedzibą w Bielsku-Białej skutecznie wykorzystuje możliwości zablokowania transakcji.

- Statut spółki mówi, że gdy tylko jeden z akcjonariuszy chce objąć nowe akcje, drugi musi wyrazić na to zgodę - słyszymy.

Dlaczego władze spółki deweloperskiej decydują się na taki krok? Wszystko przez brak zgody większościowego akcjonariusze na nową umowę sponsorską. Murapol chce pożegnać się z klubem z twarzą i miał zaproponować przedłużenie umowy gwarantującej jej reklamy na koszulkach. Problem jednak w tym, że na takie rozwiązanie niechętnie patrzą władze Bielska-Białej, które nie chcą mieć nic wspólnego z odchodzącym partnerem. Chłodne relacje na linii Miasto-Murapol nie są żadną tajemnicą. Wystarczy przypomnieć publiczne pranie brudów jakie obie strony przeprowadziły na łamach mediów dwa lata temu.

Nowy partner daje gwarancję

Równocześnie ustalone miały zostać wszystkie szczegóły sprzedaży pakietu 35 proc. akcji klubu na rzecz nowego podmiotu (nieoficjalnie wiadomo, żę będzie nim firma Łukosz będąca sponsorem głównym Podbeskidzia). - Kwota transakcji to ponad milion złotych. Równocześnie nowy współwłaściciel dał ustną gwarancję, że proporcjonalnie obejmie nowe akcję i tym samym podwyższy kapitał spólki. Oznacza to, że na całej transakcji do klubu wpłynie kwota blisko 4 mln zł. Te środki dają gwarancję stabilności w spółce do końca roku - dodaje osoba znająca kulisy rozmów trwających od ponad dwóch miesięcy.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy w bielskim Ratuszu. W czwartek zapytaliśmy rzecznika prasowego o to kiedy dojdzie do transakcji na którą w maju zgodę wyrazili miejscy radni. Do momentu opublikowania artykułu odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 9988 razy
Najnowsze artykuły:
2017-07-25
Zielona woda w potoku Krzywa - foto
Około godz. 20.20 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, iż w potoku Krzywa przy ul. Montażowej w Bielsku-Białej płynie zielona woda. Na miejsce wysłano pluton chemiczny straży pożarnej.
więcej
2017-07-25
Wróci podatek paliwowy?
Projekt nowego podatku drogowego (na razie) nie wejdzie w życie. Rząd ma znaleźć inne źródła finansowania, aby przeznaczyć zebrane środki na rzecz dróg lokalnych. Bielscy politycy PiS nie są jednak zgodni, skąd wziąć te pieniądze.
więcej
2017-07-25
Prawdziwa petarda na piątkowy wieczór
L.U.C, czyli Łukasz Rostkowski to polski raper i producent muzyczny, który łączy siły z Rebel Babel. Ten międzynarodowy projekt będący platformą spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z całej Europy zaprezentuje się w piątek na Letniej Scenie Sfery.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - xxx 2017-07-21 23:30
Ciekawszym tematem jest zamiar zastąpienia dyrekcji i kadry V LO - od lat najlepszego liceum na Śląsku. Ale ludzie pana prezydenta to też muszą zniszczyć.
niezarejestrowany - jaaaaa 2017-07-20 14:49
gratuluję decyzji o spadku do 1 ligi... stadion na 3 ligę też jest potrzebny ale...mógł zostać taki jaki był!!! pozdrawiam!
niezarejestrowany - benson 2017-07-19 16:32
Teraz nareszcie zacząłeś pisać z sensem zamiast taniej demagogii. Gratuluję! Ale nie ze wszystkim się zgadzam. Zgoda co do tego, że władze miasta nie są najlepsze, ale przykłady niegospodarności zdaje się obaj możemy wskazać lepsze. Informatyka w BB jest chyba na 3 albo 4 uczelniach. Medycyny nie możesz otworzyć jako wydziału na ATH, to tak nie działa. Do NFZ i szpitala się nie odniosłeś, możliwe że uznałeś że nie warto pisać o czymś, o czym się nie ma pojęcia. Gospodarka odpadami jest w Polsce niedochodowa ze względu na złe prawo, nie tylko ze względu na niezaradność bielskich władz. Mam inne zdanie co do oceny korzyści ze stadionu, przyznasz, że to kwestia priorytetów. Ty masz takie, a tysiące ludzi inne i głosuje nogami co dwa tygodnie. Nie mówiąc już o tym że dwa razy wybrali Krywulta pomimo sporów o stadion. Dawniej mnie bardzo denerwowało takie zwalanie wszystkiego na stadion, teraz już tylko śmieszy...
tomekz 2017-07-18 12:48
> Kolejna uczelnia?

Może nie kolejna, ale stworzenie za pieniądze takiego wydziału i ściągnięcia takich wykładowców, aby młodzi bili się o miejsce. Na takie kierunki jak medycyna, czy informatyka jest po kilkadziesięt chętnych na jedno miejsce. Tylko najpierw musi być poziom, a to kosztuje. Zamiast stadionu mogliśmy mieć coś takiego.

> Długi miasta? BB było bardziej zadłużone przed wybudowaniem stadionu

Świetnie, ale gdyby nie stadion, to pewnie jeszcze mniej byłoby zadłużone.

> Nieprawda, sprawdź ile budżet dopłaca do gospodarki odpadami.

Czyli mamy kolejną kompromitację władzy lokalnej i niegospodarność. Usługi komunalne w BB są skandalicznie drogie w porównaniu z innymi miastami, a mimo to nadal trzeba dopłacać?

> Najłatwiej przyjąć, że całemu złu w mieście jest winien stadion,

Nie całemu złu, ale to ogromny koszt niespółmierny do korzyści. Nie tylko jednorazowy, ale na długie lata bo utrzymanie takiego molocha kosztuje grube pieniądze.
niezarejestrowany - kibice 2017-07-17 14:32
Olewać MURAPOL!
niezarejestrowany - mieszkaniec 2017-07-17 13:50
Trzeba poszukać drugiego dna, bo na pewno musi być.
niezarejestrowany - bombowa kibicka 2017-07-16 21:12
Dlaczego NATO nie interweniuje? Panie Jacek bombami ich !!!!
miron.mika 2017-07-16 12:35
@benson- w sedno
niezarejestrowany - benson 2017-07-16 11:50
tomekz/ Kolejna uczelnia?Jak na tych które są, brakuje studentów? Słyszałeś o niżu demograficznym? Kolejny szpital? To nie szpitali nam brakuje, tylko kontraktów z NFZ na zabiegi, zupełnie inne pieniądze z zupełnie innej kieszeni. Długi miasta? BB było bardziej zadłużone przed wybudowaniem stadionu, niż po. Miasto "zarabia" na usługach komunalnych? Nieprawda, sprawdź ile budżet dopłaca do gospodarki odpadami. Nie mówię wcale że to dobrze, mówię że zabierasz głos w sprawach o których nie masz pojęcia. Najłatwiej przyjąć, że całemu złu w mieście jest winien stadion, ale jak jest fałszywa diagnoza to i leczenie nie przyniesie skutków.
niezarejestrowany - mieszkaniec B-b 2017-07-16 09:46
szkoda finansować ten klub dopuki krywult będzie miał wpływ na dalsze jego losy
niezarejestrowany - xxx 2017-07-16 08:21
Nie szczekać
niezarejestrowany - xyz 2017-07-16 06:29
Jak to zrzec sie kasy? Jak to Murapol nie płaci? To nasz Jaś Fasola jest pinokiem i kłamie że Murapol nie ma zaległości?
tomekz 2017-07-16 00:07
@miron.mirka - ale za jaką cenę? To jakaś niepotrzebna gigantomania. Teraz będziemy mieć przez wiele lat regres w mieście, bo są same długi na długie lata, i nie ma na nic pieniędzy.

Przygotujcie się na kolejne podwyżki usług komunalnych - na których właśnie miasto ZARABIA - to tyle, jeżeli chodzi o inwestycje "niekomercyjne".
miron.mika 2017-07-15 23:34
@tomekz - czy to są te przykłady inwestycji przynoszących zysk ? no chyba że chodzi o tzw. zysk niematerialny, no ale wtedy i stadion przynosi taki zysk jako miejsce rozrywki dla części mieszkańców
niezarejestrowany - wmw 2017-07-15 23:21
@mwm przedstaw swój pomysł na promocję regionu
tomekz 2017-07-15 23:18
@MWM - nie, nie dla wszystkich jest ważne. Znam wielu ludzi których by ucieszyła bardziej nowa uczelnia albo szpital, niż ten kosztowny moloch. Dlatego uważaj ze słowami "wszystko", "zawsze", itd.
niezarejestrowany - greg 2017-07-15 22:43
Poslac na nich Pip, sanepid, Udt, Skarbowke, Inb
niezarejestrowany - kaszka 2017-07-15 22:38
Jak to mozliwe ze firma majaca swoje za uszami trzyma w szachu miasto?
niezarejestrowany - podatnik&kibic 2017-07-15 22:11
Rekord i Podbeskidzie dało wiele radości mieszkańcom Bielska i okolicy kochającym piłkę nożną ... a komu to przeszkadza niech nie słucha ,nie patrzy ...niech włączy "dlaczego ja " lub " trudne sprawy" ...
niezarejestrowany - MWM 2017-07-15 22:08
Nasze ukochane Podbeskidzie jest na tyle ważne dla wszystkich bielszczan, że Urząd Miasta powinien wprowadzić dodatkowy podatek lokalny na rzecz Podbeskidzia w wysokości 20 zł rocznie na mieszkańca. To rozwiązałoby wiele problemów. Przez 5 lat gry w Ex i wiele lat w 1 lidze nazwa "Podbeskidzie" pojawiła się tyle razy w mediach że gdyby ktoś chciał komercyjnie zapłacić za reklamę naszego regionu to okazałoby się że pieniądze wydane na stadion i drużynę to grosze. Gdyby nie ta reklama to cała Polska myślałaby: Bielsko = Śląsk , a dzięki naszemu klubowi większość kojarzy Bielsko = Podbeskidzie.
niezarejestrowany - benson 2017-07-15 21:26
tomekz/ Dawno chyba niczego nie czytałeś, a szkoda. W co inwestuje samorząd: szkoły, domy kultury, teatry, drogi gminne, komunikację publiczną, żłobki, muzea. To teraz podaj, która z tych inwestycji może być dochodowa. Stadion może ci się podobać lub nie, ale to jeszcze nie zwalnia z myślenia. Przy większym wysiłku może uda ci się zrozumieć świat wokół ciebie
miron.mika 2017-07-15 21:20
@tomekz- niestety dla ciebie, ale benson ma rację; nie tak dawno nawet na tym portalu, opisywano opinię izby obrachunkowej kwestionującej prawo gminy Bielsko-Biała do prowadzenia usług komercyjnych, a chodziło np o hotelarstwo itp.
Jeżeli ty, znasz przykład inwestycji która jest niekomercyjna i dochodowa to podaj przykład.
tomekz 2017-07-15 20:58
@benson - mnie myślenie nie boli, ale Ciebie najwyraźniej tak. Samorządy są od inwestycji niedochodowych? Większej bzdury dawno nie czytałem.
niezarejestrowany - benson 2017-07-15 20:11
tomekz/ Od inwestycji przynoszących zyski są prywatni przedsiębiorcy, a samorząd od tego co niedochodowe. I oby nigdy nie było odwrotnie. A ty się zastanów co piszesz, myślenie nie boli
niezarejestrowany - greg 2017-07-15 19:06
Nie kupie mieszkania od Murapolu! Pomozcie zrobic czarny PR dla Murapolu!
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda