Nikt nie wie dokładnie, ile jest miejsc noclegowych w Bielsku-Białej. Ani organizacje turystyczne, ani biura podróży, ani instytucje państwowe nie dysponują pełnymi i aktualnymi danymi na ten temat. Postanowiliśmy jednak te miejsca policzyć. Wyszło, że jest ich prawie dwa i pół tysiąca.

Z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na początku ub. roku było w Polsce ok. 11 tys. różnych turystycznych obiektów noclegowych. Wzięto pod uwagę tylko te, których właściciele zgodzili się na badanie. Nie uwzględniono burs, internatów, akademików, kwater pracowniczych i lokali wynajmowanych okazjonalnie.

W cesarskim łożu

W pierwszym półroczu 2016 skorzystało z nich ogółem 12,9 mln osób. Zdecydowana większość zdecydowała się na pobyt w jednym z 4 tys. hoteli: zrobiło tak 77 proc. rodaków i aż 90 proc. cudzoziemców. W powiecie bielskim GUS odnotował 193 tys. noclegów. Nie jest to wynik oszołamiający: wśród 38 powiatów i miast na prawach powiatu zajęliśmy 33 miejsce. Dla porównania: w powiecie cieszyńskim, który uplasował się na 10. pozycji, goście nocowali 767 tys. razy.

W zestawieniu sporządzonym specjalnie dla naszego portalu przez Bernadetę Sekułę z Miejskiego Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej znajduje się 51 obiektów noclegowych, które działają na terenie miasta. Jest wśród nich 16 hoteli. Najsłynniejszy to oczywiście zaprojektowany przez Karola Korna neorenesansowy Kaiserhof (Dwór Cesarski), czyli dzisiejszy czterogwiazdkowy President. Działa od roku 1893 i obecnie może przyjąć w 41 pokojach 80 gości. - Perełką jest zamieszkiwany niegdyś przez cesarza Franciszka apartament prezydencki i znajdujące się w nim łoże z baldachimem - zachęca reklama.

Inne hotele oferują ogółem 1235 miejsc w 686 pokojach i apartamentach. Qubus, Vienna, Papuga Park Hotel oraz Sahara mają - podobnie jak President - po cztery gwiazdki. Ibis, Hotel na Błoniach, Stara Szmergielnia, Wróblówka i Ventus Rosa po trzy, a Dębowiec, Bit i Marczewski po dwie. Listę zamyka jednogwiazdkowy Beskid.

W schronisku i namiocie

W Bielsku-Białej działają również dwa inne obiekty hotelowe, które razem mogą przyjąć w swych 47 pokojach i apartamentach ok. 100 gości. Passione oraz Grępielnia nie są jednak oznaczone gwiazdkami.

W granicach administracyjnych Bielska-Białej znajduje się aż 17 szczytów Beskidu Śląskiego i Małego. To ewenement w skali kraju. Turyści mają do dyspozycji ok. 130 miejsc w schroniskach na Klimczoku, Szyndzielni i Koziej Górze. Na dole czeka na nich kemping Ondraszek, który może przyjąć 60 osób w domkach typu Grot oraz w budynku głównym. Są tam również stanowiska dla 25 przyczep i ok. 40 namiotów. Na drugim kempingu, czyli Pod Dębowcem, domków nie ma. To typowe pole namiotowe. Przyczepy i kampery oczywiście też można postawić.

Niezły standard po przystępnych cenach oferuje Dom Turysty PTTK (43 miejsca w 14 pokojach) oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM „Bolek i Lolek” dysponujące 60 miejscami. W mieście funkcjonują także cztery hostele: Hello, 4You, Beskid Park oraz Sleep Time mające ogółem 83 miejsca w 28 pokojach. Nieokreślony status posiada obiekt o nazwie Azyl, który posiada 120 miejsc noclegowych i łączy funkcje hostelu oraz hotelu robotniczego.

Na szkoleniach i rekolekcjach

Rekord, Victoria, Olimp i Widok to ośrodki o charakterze sportowo-rekreacyjnym, które organizują także konferencje, zjazdy i szkolenia. Wszystkie razem mogą przyjąć w 88 pokojach 195 gości. Z kolei dom rekolekcyjno-wypoczynkowy Betania ma 39 miejsc i - zgodnie z nazwą - religijny charakter.

Spać można również w motelach i zajazdach (liczba pokoi i miejsc w nawiasach): Na Skarpie (21/45), Karczma Beskidzka (19/45), Casa di Fulvio Maria Viola (7/15), Euro (6/14). Apartamenty i samodzielne pokoje oferuje: Stella (9/30), Gasthaus (7/24), Villa Laskowa (6/10), Folwark (5/15), Maluch Cafe (4/13), Pod Dębowcem (3/7) oraz obiekt pod nazwą "Noclegi w Księgarni" (2/14). Po pięć wieloosobowych apartamentów proponuje The Old House, dom gościnny Przy Cesarskim Trakcie oraz Room Service.

Słoneczne Poddasze to mieszkanie udostępniane na doby. Podobnych lokali jest w Bielsku-Białej więcej, ale nie wszystkie wynajmowane są oficjalnie. Podobnie wygląda sprawa z tradycyjnymi kwaterami prywatnymi: kilkanaście zostało zgłoszonych we właściwych urzędach, pozostałe działają w szarej strefie.

Na goło i na godziny

Zupełnie nietypowym miejscem na nocleg jest kemping naturystyczny Cezar oferujący swoim gościom apartamenty, a nawet cały domek. Z kolei w Wapienicy funkcjonuje obiekt, w którym można wynająć pokoje na godziny bez potrzeby legitymowania się jakimikolwiek dokumentami.

* * *

Szczegółów dotyczących miejsc wymienionych w artykule najlepiej poszukać w internecie. Pytania można też kierować do MCIT, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00, a w soboty od 8.00 do 16.00 (tel. +48 33 819 00 50, +48 33 819 00 60).

Marek Żuliński

Na zdjęciu: hotel Kaiserhof na początku ub. stulecia. Do dyspozycji gości było 50 pokojów i salonów, restauracja, kawiarnia Renaissance, letnia weranda, a także pierwsza w Bielsku sala kinowa. W 1922 w hołdzie zamordowanemu Gabrielowi Narutowiczowi hotelowi nadano  nazwę Prezydent, w 2007 zmieniono ją na President.