Pomidor w waflu na zdrowie


2017-08-09, 07:00  |  komentarzy (22)

Pierwsi klienci pukają do drzwi jeszcze przed otwarciem cukierni. Później bywa, że po lody ustawia się na ulicy długa kolejka chętnych. Na pytanie, czy Galusek chce „wykosić” konkurencję, sympatyczna pani odpowiada, że nie. Chce tylko, żeby bielszczanie jedli zdrowe lody. Bo lody w tym miejscu są nie tylko smaczne.

U Galuska przy ul. 11 Listopada lody produkuje się na miejscu. To nie jest towar z konserwantami, dowożony w głębokim zamrożeniu jak do wielu innych cukierni. Każdego dnia około południa dwie pracownice zabierają się za kręcenie lodów, co można oglądać przez szklaną ścianę. Gdy skończą, klienci otrzymują prawdopodobnie najświeższe lody w mieście. Duża część „schodzi” jeszcze w tym samym dniu, góra w następnym.

Są świeże i zdrowe

Pracownia działa od 10 kwietnia br. i ciągle zyskuje na popularności. Latem, w słoneczne dni od rana ustawiają się długie kolejki. Są grupy kolonijne, za które płacą hurtem wychowawcy, ale jest też wielu dorosłych bielszczan, których sprowadza rozchodząca się dobra opinia o tutejszych lodach. Na pytanie, czy firma chce „wykosić” okoliczną konkurencję długo nie słyszę odpowiedzi. - Nie, nie chcemy - mówi uśmiechnięta Anna Adamska, kierownik Pracowni Lodów Galusek. - Zależy nam na tym, aby mieszkańcy naszego miasta jedli zdrowe lody.

Mała porcja, czyli co najmniej 80 g kosztuje 4 zł, a duża - 11 zł. Nakłada się je szpachelką do tradycyjnego wafelka lub kartonowego kubeczka. Na życzenie klienta personel miesza smaki nawet w ramach jednej małej porcji. Na domową imprezę w ogródku warto zamówić wielką porcję w specjalnym pojemniku termoizolacyjnym - np. o wadze 1 kg (40 zł).

Co tydzień nowy smak

Część stałych klientów przychodzi degustować wypróbowane smaki, inni eksperymentują z nowościami. W stałym repertuarze są lody czekoladowe (obecnie w wersji wegańskiej, czyli bez tłuszczów zwierzęcych, miodu, śmietany i mleka), jest chałwa turecka, kinder niespodzianka, orzech w karmelu, bazylia, mascarpone z jagodą, jogurt grecki z wiśnią, arbuz, truskawka z miętą, malina z bazylią.

Mnie zainteresowały lody o smaku czekolady sprowadzanej z Sumatry o zawartości 70 proc. kakao. Z kolei kinder niespodzianka to lody śmietankowo-kakaowe z mleczną i białą czekoladą nakładaną warstwami, które podawane są dzieciom z wafelkiem w kształcie misia. Gdy ma się szczęście, można trafić na mozzarellę z pomidorem czy lody z kawą Lamborghini. 

Co tydzień wprowadzany jest nowy smak, który następnie zastępowany jest innym (obecnie można kupić czekoladę light). - Często pytamy klientów, na jakie lody mają ochotę, co chcieliby jeszcze spróbować? - tłumaczy pani Anna. - Słuchamy i dobre pomysły staramy się realizować. Dlatego jeszcze w tym tygodniu wróci smak pomarańczy, który podpowiedzieli nam bielszczanie.

Lato przemija, a co potem?

Dzięki oryginalnym produktom i zdrowym recepturom firma ma szanse zdominować okolicę tak, jak otwarty kilka miesięcy temu Jednorożek na Rynku. Każdy klimatyczny lokal działający przy ul. 11 Listopada ożywia reprezentacyjny niegdyś deptak Bielska-Białej, który teraz zamiera popołudniami oraz w dni wolne od pracy w bankach i urzędach. Wszystkie ciekawe inicjatywy gastronomiczne w rodzaju Galuska nasz portal będzie popierał.

Lodziarnia nie zostanie zamknięta wraz z końcem lata i ciepłych dni. Są projekty na całoroczne zagospodarowanie lokalu. Jesienią i zimą będą lody, może ciasta, może pyszna kawa, ale w pracowni nikt nie chce mówić o szczegółach. - Nie opuścimy naszych klientów - zapewnia Anna Adamska od Galuska.

Robert Kowal

Pracownia Lodów Galusek - ul. 11 Listopada 32. Czynne codziennie w godz. 10.30-20.30.

Recenzje z innych bielskich restauracji czytaj w zakładce: Bielsko-Biała na talerzu.

Artykuł wyświetlono 9691 razy


Galeria:
Najnowsze artykuły:
2017-10-21
Ikarusy do kasacji
MZK w Bielsku-Białej ma ich jeszcze 14. Najbardziej wysłużone woziły pasażerów przez ponad ćwierć wieku. Dały się poznać jako bezawaryjne i bardzo proste w obsłudze, choć wyjątkowo hałaśliwe i nie spełniające dzisiejszych norm ekologicznych.
więcej
2017-10-21
Bielskie lekarki protestują w Warszawie
Dwie bielskie lekarki uczestniczą w proteście w Warszawie. W Bielsku-Białej do protestujących dołączają kolejne grupy zawodowe medyków. W szpitalach i w przychodniach spotkamy lekarzy, ratowników i pielęgniarki w koszulkach z napisami poparcia dla protes
więcej
2017-10-21
W obronie prosiąt na placu Reksia - foto
W całej UE odbywały się wczoraj protesty ekologów przeciwko niehumanitarnym metodom hodowli zwierząt. Podpisy w ramach akcji pod hasłem „Pomóż prosiętom” zbierane były również w polskich miastach, m.in. w Katowicach, Łodzi, Gdańsku i Bielsku-Białej.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - WujekDobraRada 2017-08-12 08:28
Trzeba wyczyścić mafię trzymającą 11 listopada to się zrobi normalnie. Teraz tylko smród, lumpy i pijani huligani. Wieczorem strach się przejść, a od policji i straży miejskiej można liczyć tylko na mandat za złe parkowanie... Przecież tam nie ma po co w ogóle chodzić!
niezarejestrowany - bielsko 2017-08-10 14:59
Najlepsze lody tylko w Delicjach,żadne tam Galuski czy Lodomanie !
niezarejestrowany - tom 2017-08-10 14:19
Lody rzeczywiście super. Prawie tak dobre jak włoskie w Cygańskim Lesie :)
niezarejestrowany - dave 2017-08-10 10:28
@magda - mogą mieć uczulenie na orzechy lub owoce. Może po raz pierwszy zjadły naturalne składniki i stąd reakcja ;-)
Swoją drogą byłem tam wczoraj i na tą chwilę to dla mnie lody nr. 1 w Bielsku - warto
niezarejestrowany - tata 2017-08-10 08:00
Madziu, wykąp dzidzię przed wyjściem do Galuska.
niezarejestrowany - Magda 2017-08-10 07:28
Moje dziecko po tych lodach o różnych smakach wyjątkowo się drapie A o dziwo po lodach kręconych z automatu w budce niedaleko nie i po wielu innych tez nie.. Nie wiem co to za składnik dają ...Aczkolwiek ja tam czasami jadam.
niezarejestrowany - depesz 2017-08-09 23:01
Lodziarnia spowodowała że ludzie chodzą 11 listopada. To mówi wszystko o naszym mieście. A poza tym, jak fajnie gdy Stojałowskiego zamknięta - cisza, spokój. Nie może tak być? Jak w innych miastach.
niezarejestrowany - dddd 2017-08-09 14:45
@Pati nie...ale w jednorożku widziałem Cebulowe czyli idealne dla bielszczan :D
niezarejestrowany - Pati 2017-08-09 14:15
Dostanę gdzieś w Bielsku lody czekolada z chili?
niezarejestrowany - PawełM 2017-08-09 13:13
Ja polecam Pomarańczę z prawdziwą miętą, jadłem takie nad morzem, były rewelacyjne.
niezarejestrowany - dddd 2017-08-09 11:27
polecam wprowadzić smak Jabłkowy i Gruszkowy :-)
niezarejestrowany - Agniesia 2017-08-09 11:15
Uwielbiam te lody. Super smaki, duże porcje i miłe sprzedające. A Jednorożek to jakiś dramat. Jakbym je jadła z zamkniętymi oczami nie miałabym pojęcia jaki to smak. Wafle w czekoladzie i z orzechami ładnie wyglądają ale są bez smaku. Ich jedyna przewaga to lokalizacja. Ale wolę nadrobić drogi i kupić u Galuska
niezarejestrowany - Mietek 2017-08-09 11:05
Najlepsze lody jakie jadłem w życiu to w Bratysławie na petrzalce obok drazdaka 0.5 euro za gałkę ale wyrób własny smak obłędny ps lepsze niż we Włoszech.
niezarejestrowany - lubieto 2017-08-09 10:47
Galusek zmiażdżył konkurencje swoimi smakami i porcjami...w Bielsku generalnie są smaczne lody ale to co robi Galusek to poezja smaków !
niezarejestrowany - Agnieszka 2017-08-09 10:17
Pojemniki z logiem Lodomania - przecież to ten sam właściciel
niezarejestrowany - lodożerca 2017-08-09 10:06
polecam Galuska ! w końcu ktoś w Bielsku stworzył miejsce z prawdziwymi lodami ! konkurencja ma teraz problem bo całe Bielsko je w Galusku :D delicje mają zwykłe mrożonki z hurtowni chemicznej a jednorożek ? no cóż...mogą się tylko uczyć ;-)
niezarejestrowany - dfdf 2017-08-09 10:04
najlepsze lody w Bielsku ! smaczne, duże porcje i ciekawe smaki...jednorożek to jest jakaś kpina ! lód na patyku za 14 zeta !!! a smaki oklepane jak w każdej zwykłej budce z lodami
niezarejestrowany - Renata 2017-08-09 09:52
Co za zchwyt nie ma czym porcja jak dla Wróbla ochyda gorszych nigdy jeszcze nie jadłam a wafel można zęby połamać nie polecam najlepsze delicje na pigalu
niezarejestrowany - Bielszczanin 2017-08-09 08:41
Lody przepyszne i nie oszczędzają przy ich nakladaniu
niezarejestrowany - Xxx 2017-08-09 08:27
@konsumentka. Ponieważ Galusek i Lodomania mają jednego właściciela
niezarejestrowany - Konsumentka 2017-08-09 08:18
Dużo lepsze lody mają w Jednorożku na ZWM (tez naturalne i robione na miejscu). W Galusku lody mnie nie powaliły. Zastanawiam się również z jakiego powodu znajdowały się tam pojemniki z logiem Lodomanii.....
niezarejestrowany - Obserwator 2017-08-09 07:28
Lody o smaku Mozarella z pomidorami !!!!

Jedna z najlepszych na świecie jakie jadłem :-)

Inne nie gorsze.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic