Przewodniczący klubu radnych PiS w Bielsku-Białej został bez konkursu dyrektorem w spółce Skarbu Państwa. Początkowo był zatrudniony na ¼ etatu, ale od kilku tygodni pracuje na cały etat. Pod koniec czerwca Przemysław Drabek powołany został również do rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

38-letni Przemysław Drabek ma wykształcenie wyższe w zakresie zarządzania i marketingu. W przeszłości był asystentem posła Jacka Falfusa, a później kandydatem na urząd prezydenta Bielska-Białej. Jego kariera zawodowa przyśpieszyła pod koniec ub. roku. Został wtedy dyrektorem do spraw rozwoju w spółce Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki w Katowicach. To spółka Skarbu Państwa.

Bez konkursu

Na początku grudnia ub. roku bielski polityk PiS otrzymał w tej spółce ¼ etatu. - Po wykonaniu zadań i realizacji celów nałożonych przez zarząd od maja zaproponowano mi umowę o pracę w pełnym wymiarze - powiedział portalowi Przemysław Drabek. Nie było konkursu. - Zatrudnienie odbyło się po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej - informuje Karina Bębenek, kierownik biura zarządu CBPG S.A.

Jakie obowiązki powierzono wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej w Bielsku-Białej? - Zadaniem dyrektora do spraw rozwoju jest wsparcie działań zarządu mających na celu utrzymanie działalności spółki oraz rozwój w kolejnych latach. Przed rozpoczęciem współpracy właściciel - Minister Skarbu - oraz zarząd dążył w 2015 roku do sprzedaży spółki wraz z aktywami - słyszymy.

Kandydat wojewody

Po zeszłorocznych zmianach w resorcie skarbu zdecydowano o wstrzymaniu procesu sprzedaży majątku państwowego, a nowy zarząd podjął działania, których celem jest uratowanie spółki. - Głównymi zadaniami dyrektora do spraw rozwoju jest pozyskanie nowych klientów, wyznaczanie nowych obszarów działalności spółki, wspieranie działań zmierzających do poprawy kondycji finansowej oraz zwiększenie wykorzystania zasobów firmy - wyjaśnia Przemysław Drabek.

Wiceprzewodniczący bielskiej rady jest osobą zapracowaną. Trzy miesiące temu weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym władzę nad funduszami ochrony środowiska przejęło ministerstwo środowiska wraz z wojewodami (wcześniej kompetencje te posiadał samorząd województwa). Pod koniec czerwca do rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wszedł Przemysław Drabek. Według naszych informacji, był kandydatem wojewody śląskiego.

***

Kilka lat temu angaże w spółkach Skarbu Państwa otrzymali bielscy radni związani z Platformą Obywatelską. Do spółek podległych Agencji Mienia Wojskiego kierowanej przez Krzysztofa Michalskiego (były bielski radny i kandydat PO na prezydenta Bielska-Białej w 2010 roku) trafił Krzysztof Jazowy (spółka Airport Village) oraz Przemysław Kamiński (Dom-Invest), o czym szczegółowo pisaliśmy w artykule Taki młody i taki zdolny).

Bartłomiej Kawalec