Jutro przypada 76. rocznica śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Z tej okazji w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia celebrowane będzie nabożeństwo upamiętniające przejście męczennika z tego świata do nieba. W uroczystościach wezmą udział wierni z naszej diecezji.

Centralne uroczystości ku czci franciszkańskiego męczennika odbędą się w byłym niemieckim obozie Auschwitz. O godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach  celebrowane będzie jedyne takie w świecie nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba (Transitus). Bezpośrednio po nim wyruszy piesza pielgrzymka do Auschwitz (5 km).

O godz. 10.00 pod bramą „Arbeit macht frei” do pątników dołączą mieszkańcy Oświęcimia i wierni z diecezji bielsko-żywieckiej, której patronuje św. Maksymilian. Razem przejdą przez Plac Apelowy pod Blok 11. Prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb i sufragan diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger złożą kwiaty pod Ścianą Straceń i w Celi Śmierci o. Kolbego. O godz. 10.30 będą celebrować mszę na placu obozowym.

Maksymilian Maria Kolbe był franciszkaninem. Sto lat temu w Rzymie założył ruch maryjny „Rycerstwo Niepokalanej”, a po powrocie do Polski - największy klasztor i wydawnictwo prasy oraz książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy. W wieku 47 lat dobrowolnie ofiarował swoje życie za współwięźnia KL Auschwitz - Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 w bunkrze głodowym niemieckiego obozu w Oświęcimiu.

Franciszkanin 35 lat temu został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II (o męczeńskiej śmierci zakonnika piszemy także w artykule Bokser i święty).

bb