Atomowa panika w Bielsku-Białej?


2017-09-12, 07:00  |  komentarzy (26)

Wiadomość o rzekomej awarii w belgijskiej elektrowni jądrowej Tihange obiegła świat na początku września. W Akwizgranie na zachodzie Niemiec rozpoczęto rozdawanie tabletek z jodem. Polska Agencja Atomistyki wydała komunikat informujący, że w naszym kraju nie odnotowano wzrostu promieniowania. Ludzie jednak ruszyli do aptek. W Bielsku-Białej zaczęło brakować płynu Lugola, który zapobiega wchłanianiu przez organizm radioaktywnych izotopów.

 - Telefony dzwoniły non stop, bardzo wielu klientów odwiedzało nas osobiście, mieli mnóstwo pytań. Wyjaśnialiśmy im, że zagrożenia nie ma. Wielu jednak płyn kupiło, bo jest sprzedawany bez recepty. To roztwór czystego jodu w jodku potasu. Jego przyjmowanie bez uzasadnienia może być szkodliwe. Niestety, nasze tłumaczenia nie zawsze przynosiły skutek. Musieliśmy zamawiać dodatkowe ilości tego specyfiku - mówią zgodnie kierownicy kilku bielskich aptek.

Wyczerpane zapasy leków

Ich słowa potwierdza Renata Chorążewska, szefowa działu sprzedaży w katowickiej hurtowni farmaceutycznej Salus International. To jedna z firm zaopatrujących bielskie apteki. - Nasze magazyny są puste, zapasów płynu Lugola nie ma nawet jego wytwórca. Normalnie sprzedawaliśmy około 80 opakowań w miesiącu, nagle zamówienia wzrosły wielokrotnie. Teraz sytuacja powoli się uspokaja i apteki sygnalizują, że będą nam niesprzedany płyn zwracać - informuje.

Zarówno w hurtowniach, jak i aptekach tłumaczą nam, że płyn Lugola to nie to samo, co tabletki zawierające jod. O płynie stało się głośno w roku 1986 po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wtedy na wniosek specjalistów z warszawskiego Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej zaaplikowano go wielu polskim dzieciom. Był to jeden z nielicznych przypadków, gdy władze PRL podjęły działania w interesie własnych obywateli wbrew zaleceniom płynącym ze Związku Radzieckiego.

Po latach okazało się, że działano na wyrost. - Gdybym miał wówczas obecną wiedzę na temat skali skażeń i tego, co dokładnie się wydarzyło, nie rekomendowałbym podawania ludności płynu Lugola. Główną motywacją naszego postępowania była całkowita blokada informacyjna ze strony ZSRR. Naukowcy, nie znając prognozy nasilenia promieniowania, brali pod uwagę najbardziej pesymistyczny wariant - mówił dziennikarzom w 2006 prof. Zbigniew Jaworowski, członek Polskiej Komisji Rządowej ds. Skutków Katastrofy w Czarnobylu.

Jod może szkodzić

Jod przyjęty w płynie Lugola ma powstrzymać wchłanianie radioaktywnych izotopów przez hormony (tyroksynę oraz trójjodotyroninę) i nie dopuścić do raka tarczycy. - Płyn ten, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, dlatego nie należy brać go na własną rękę - ostrzega Agnieszka Skiba, kierowniczka całodobowej apteki w bielskim „Klimczoku”.

Przedawkowanie grozi podrażnieniem błon śluzowych. Mogą też wystąpić stany zapalne skóry i nadżerki. - Alarmujące objawy to: uczucie swędzenia, wysypka, powiększenie węzłów chłonnych. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń oddychania i zakłóceń rytmu serca - mówi lekarz dyżurujący w jednym z bielskich szpitali. Zastrzega sobie anonimowość, bo - jak podkreśla - „nie udziela porad przez telefon”.

 - Panika mija. Od dwóch dni jest spokojniej. Moim zdaniem całe to zamieszanie wynika z faktu, że nie umiemy prawidłowo interpretować informacji, którymi bombardują nas media. I po prostu wolimy dmuchać na zimne - wzdycha Agnieszka Skiba.

* * *

Państwowa Agencja Atomistyki w wydanym oświadczeniu jasno stwierdza, że w Belgii żadnej katastrofy nie było i żadne zagrożenie radiacyjne na terenie Polski nie istnieje. - Dystrybucja na obszarach w pobliżu elektrowni tabletek ze stabilnym jodem (…) jest działaniem wynikającym z polityki bezpieczeństwa i nie wynika z jakiejkolwiek sytuacji awaryjnej - czytamy. Ministerstwo Zdrowia natomiast apeluje, by zachować spokój i z jodem po prostu nie przesadzać.

Marek Żuliński

Artykuł wyświetlono 11819 razy


Galeria:



Najnowsze artykuły:
2017-09-19
Pierwsza bielska stacja dla „elektryków”
Wkrótce w Bielsku-Białej uruchomiona zostanie pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Urządzenie należące do spółki Greenway Poland stanie na parkingu Gemini Park. Do końca roku z możliwości ładowania pojazdów będzie można skorzystać bezpłatnie.
więcej
2017-09-19
Niewykorzystana szansa doliny Krzywej
Tereny w Lipniku Górnym mogłyby stać się turystyczną atrakcją miasta. Najpierw należy je jednak odpowiednio zagospodarować. Trasa w dolinie potoku Krzywa pogodziła interesy spacerowiczów, rowerzystów i narciarzy. Ale projekt został odrzucony.
więcej
2017-09-19
Sensacyjne odkrycie na budowie - foto
Dwa fragmenty murów z XIX oraz XVII lub XVIII wieku odkryto przy przebudowie bielskiej ul. Stojałowskiego. Natrafiono na nie w rejonie budynku nr 10, gdzie rzeka Niwka wpada do Białej. Teraz na ważne pytania powinni odpowiedzieć archeolodzy.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Asap 2017-09-13 06:19
Nie wiem czy zauważyliście... apteki mówią, ze picie płynu bez powodu moze być szkodliwe po czym zmawiają tyle, że nawet producent nie wyrabia... logika apteki: ogolnie lepiej nie, ale przecież swoje musimy zarobić... etf?
niezarejestrowany - Adamsky 2017-09-12 21:29
@JAVA/ O Kima się nie martw, poradzi sobie. On zachowuje się bardzo racjonalnie w jego sytuacji. Super wyjaśnia to Ator w swoim vlogu jakoś sprzed kilku dni. Kim niczego nie zrobi, on głupi nie jest, ale strasząc "zachód" pokazuje, że nie da się wykończyć go tak łatwo jak Hussain czy Kadaffi. Atak w ogóle to on nie ma bomby atomowej tylko wodorową, nie ma promieniowania, tylko bum jest porównywalne.
niezarejestrowany - Piechur 2017-09-12 19:34
Właśnie byłem w Kozach na tzw. Osiedlu 100. Tam skażenie nie musiało docierać. Smród niesamowity, chyba palą PETami gromadzonymi w czasie upałów, deszczowa aura trzyma wszystko przy ziemi. Nie trzeba atomu.
niezarejestrowany - JAVA 2017-09-12 18:30
@Adamsky - światową opinię bardziej martwi ciemna strona mocy a konkretnie atomowe hobby Kim Dzong Una. Kolejna próba z bronią nuklearną może spowodować radioaktywne skażenie na olbrzymią skalę. Korea Północna daleko od Polski ale zagrożenie z jej strony obejmuje także Europę.
niezarejestrowany - Ekspert jądrowy 2017-09-12 17:59
A wiecie że Bałtyk jest równie radioaktywny jak Pacyfik przy Fukushima?
niezarejestrowany - Adamsky 2017-09-12 16:47
@fejknews/ Wpisz w YT: świat jest inny, jasna strona mocy, tam jest sporo na tematy szeroko omijane w oficjalnych przekazach. Pozdrawiam
niezarejestrowany - 100%BB 2017-09-12 16:19
Po tych awariach w Japonii z 201 roku i teraz w Belgii, to by musiało już 3/5 świata przetrzepać z powodu awarii elektrowni atomowych.
Jak nie wiele trzeba do wybuchu paniki a i pozostaje pytanie czy ze względu na możliwość awarii takich elektrowni, Polska powinna dołączyć do krajów które inwestują w takie elektrownie. Jak widać drobna awaria w daleko od nas a ludzie na baczność stoją.
Chyba lepiej niech nasi rządzący nie podejmują tego tematu. Bo takie ryzyko awarii zawsze istnieje.
niezarejestrowany - dfdsf 2017-09-12 14:08
@Adamsky weź idź chłopie z tymi swoimi teoriami i kłamstwami, które wypisujesz...nie było żadnego wycieku i nikt tabletek nie kazał spożywać...rozdawali, bo gdyby coś się stało to nie byłoby na to tyle czasu i tyle...a Ty kłamiesz jak telewizja
niezarejestrowany - JAVA 2017-09-12 14:07
@wungiel - witaj w fan clubie ! Na bank pewne to jak woda w rzece, że naczelny inżynier ogłosi lawinę sukcesów jaka dzięki niemu spływa do B-B. W darmowej gazecie Głos PGR napiszą o tym że B-B zajmuje najlepsze miejsce w rankingach i odnosi same sukcesy szczególnie w dziedzinie promowania piłki nożnej na super nowoczesnym stadionie.Bezrobocie spadło,mieszkań komunalnych przybyło a powietrze czyste jak żródlana woda. DOBRA ZMIANA i SUKCESY w pełnej krasie tyle B-B do Ślaska przypisane i cholera jakaś panuje bo węgiel z dnia na dzień drożeje. Z 600 zł za tonę pogalopował cenowo w gore na 800 zł. To się nazywa sukces !!!
niezarejestrowany - Mat 2017-09-12 13:44
Adamsky chcę Cię uspokoić, że tabletki rozdano, bo w wypadku awarii czas potrzebny na rozdanie jest zbyt długi w stosunku do czasu, w którym powinno się przyjąć jod. Rozumiem jednak, że to wytłumaczenie Cię nie uspokaja, ale jak popatrzysz na (niezależne) mapy pogodowe, to do nas nic z Belgii nie miało prawa przylecieć. Spokoju życzę
Ukryty 2017-09-12 12:56
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - fejknews 2017-09-12 12:55
@Adamsky posiadasz oficjalne źródło informacji? Dowody na to co wypisujesz? Konkrety poproszę
niezarejestrowany - Adamsky 2017-09-12 11:34
Tak narzekacie na Polaków, że sami dbają o własne tyłki, a pewnie nie wiecie, że w Belgii i w Niemczech oficjalnie WŁADZE nakazały mieszkańcom spożycie jodu, nawet SMS wysyłano! Więc jednak wyciek w elektrowni atomowej nastąpił, kwestia tylko w jakim stężeniu. Zresztą ta elektrownia jest już tak przestarzała, że w Belgii już od 10 lat chcą ją zamknąć, jednak koszty "wygaszana "elektrowni atomowej są olbrzymie, zresztą "na zachodnie" nie udało się trwale wygasić ŻADNEJ z setek elektrowni, być może nikt nie chce być pierwszy i przecierać szlaków, albo po prostu jest to mega-drogie i nawet ich tam na to nie stać! Radioaktywne pręty należy cały czas schładzać, to nie prąd, który się wyłącza 1 guzikiem. A przyjmowanie jodu ma sens tylko w okresie od 2dni przed do 1 dnia po skażeniu, potem to już musztarda po obiedzie, ale kto miał wiedzieć i łyknąć jod ten łyknął.
niezarejestrowany - Teo 2017-09-12 10:48
Jak widać, niektórym jednak mózgi napromieniowało.
niezarejestrowany - wungiel 2017-09-12 10:30
Lepiej żeby ludzie zaczęli zaopatrywać się w maski przeciwpyłowe, bo sezon grzewczy za pasem, a smog za rogiem... Chyba że p. Prezydent ogłosi brak smogu w tym roku....
niezarejestrowany - JAVA 2017-09-12 10:24
Mieszkańcy B-B powinni się zaopatrzyć w filtry i liczniki Geigera ponieważ w 2018 roku w trakcie kampanii wyborczej nastąpi niezwykle silne napromieniowanie deklaracjami,obietnicami i propagandą .
niezarejestrowany - sol 2017-09-12 10:09
To pokazuje jakie mamy zaufanie do sanepidu,który pozwala jeść nam sól drogową i jeszcze chroni dane osobowe firm,wieprzowinę od świni,która zdechła na skutek Afrykańskiego Pomoru Świń,ten sam GIS dopuszcza leki i szczepionki,które potem wycofują bo jednak nie są sprawdzone i bezpieczne a zostały już podane pacjentom itp.itd.Nic dziwnego że ludzie tak reagują.
niezarejestrowany - yyyy 2017-09-12 09:52
ciemnogród
niezarejestrowany - dfdf 2017-09-12 09:47
niezły pic na wodę..tak samo było z cukrem, że niby się kończy i ceny x2..i wszyscy wykupili polski cukier hehe...zwykły chłyt marketingowy :P
niezarejestrowany - Wera 2017-09-12 09:36
Niestety w lansowaniu swojej osoby popada w coś załosnego.
niezarejestrowany - to ja 2017-09-12 09:26
Polacy to w większości tchórze. Patrz kibole czy narodowcy - w grupie pobiją słabszego czy napadną na kobietę. Osobno grzeczni, m owią "dzieńdobry" ... Chętnie uwierzą w każdą głupotę i obietnicę bez pokrycia. A ja boję się tylko ludzkiej głupoty i dlatego boję się rodaków.
niezarejestrowany - Att 2017-09-12 09:21
niestety panice ulegają głównie osoby dzielnie rozpowszechniające wszelkie teorie spiskowe. Argumenty w stylu "o Czarnobylu też nie mówili kilka dni" to koronny przykład na konieczność nieufania władzy. Najlepsze jest to, że władza dawno się zmieniła, a nieufność pozostała. Czyżby obecna władza kojarzyła się z ta z czasów Czarnobyla????
niezarejestrowany - adolf .h 2017-09-12 08:45
A ja widziałem Jezusa w Tesco !!!!
niezarejestrowany - kot 2017-09-12 08:39
żałosne...