Szpital na skraju bankructwa


2017-10-06, 07:00  |  komentarzy (51)

Ponad dwa miliony złotych rocznie - tyle kosztuje obsługa 70-milionowego zadłużenia Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. By ratować sytuację, placówka w ostatnim czasie zaciągnęła wielomilionowy kredyt. Ale prognozy nie są optymistyczne. Bez wsparcia zewnętrznego szpital nadal będzie miał problemy ze spłatą zadłużenia.

 - Sytuacja ekonomiczno-finansowa szpitala jest trudna i wymaga podejmowania zdecydowanych działań naprawczych - czytamy w ocenie ekonomiczno-finansowej BCO-SM za 2016 roku. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dokument trafił do radnych. Wynika z niego, że zadłużenie miejskiego szpitala na koniec ub. roku przekroczyło 70 mln zł. Tylko obsługa zadłużenia kosztuje rocznie 2 mln zł.

Częściowa odpłatność usług

W zeszłym roku przychody szpitala wyniosły 140,21 mln zł (128,21 mln zł pochodziło z kontraktu z NFZ). Pozostałą część tej kwoty stanowią tzw. przychody medyczne wynikające z pobieranych częściowo odpłatności od pacjentów, wpływy z najmu, dzierżaw oraz opłat parkingowych. Inne dochody to efekt rozliczenia dotacji, darowizn oraz środki z Ministerstwa Zdrowia za lekarzy-rezydentów.

W 2016 roku szpital poniósł wydatki w wysokości 146,2 mln zł, z czego ponad 40 proc. (ok. 49,5 mln zł) stanowiły wynagrodzenia. Pozostałe znaczące koszty to zużycie materiałów i energii - 50,22 mln zł (ok. 75 proc. tej kwoty stanowią leki). Ogólny rachunek jest zatem smutny. Wynik finansowy placówki za ub. rok wyniósł (-) 6,4 mln zł (6,4 mln zł straty).

Istotne zagrożenie wypłacalności

 - Analizując strukturę, należy zauważyć, że wynik finansowy na działalności operacyjnej, który to odzwierciedla działalność szpitala (bez obciążeń kosztami finansowymi z tytułu zadłużenia) wyniósł (-) 4,2 mln zł. Aktualny poziom niepokrytych strat z lat ubiegłych wynosi w sumie (-) 82,45 mln zł. Zadłużenie aktywów wskazuje, ze w 2016 roku zobowiązania szpitala stanowiły 65 proc. jego majątku.

Analiza wskaźnikowa danych finansowych za zeszły rok potwierdza istnienie trudności w bieżącym regulowaniu płatności i wypłacalności placówki. - Szpital osiąga wyniki na każdym z poziomów analizy poniżej wartości uznanych za zalecane. Analiza w tym zakresie pozwala stwierdzić, że BCO-SM zarówno w przypadku nagłego wezwania do płatności, jak i w każdym dłuższym okresie czasu posiada istotne zagrożenie wypłacalności - czytamy.

Miasto się przygląda

 - Ryzyko niewypłacalność placówki jest duże i może mieć miejsce, ale wątpliwe, by do tego doszło - przekonuje Roman Matyja, przewodniczący komisji budżetu, strategii i rozwoju gospodarczego Rady Miejskiej. Jego zdaniem, prognoza finansowa na najbliższe trzy lata przy dobrej realizacji planu daje możliwość stabilizacji sytuacji szpitala. - Ale już na pewno nie na jego oddłużenie. Niestety, w obecnej sytuacji nie ma bardzo dobrego ani nawet dobrego rozwiązania - podkreśla radny Matyja.

Jedną z możliwości byłby wykup długu przez organ założycielski lub dofinansowanie szpitala kwotą pozwalającą na znaczne zredukowanie wielomilionowego zadłużenia. - Kiedy w zeszłym roku miasto umorzyło pożyczkę udzieloną szpitalowi [14,5 mln zł - przyp. red.], sytuacja bilansowa się poprawiła. Obecnie nie ma jednak decyzji o przekazaniu placówce pieniędzy - kończy Roman Matyja.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 7528 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Śmieci zniknęły ze szlaków - foto
Kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali uczestnicy akcji „Czyste Beskidy”, którzy wyruszyli w góry ze sprzętem do zbierania nieczystości. W ten sposób uprzątnięto szlaki w rejonie Szyndzielni. Na koniec blisko 600 wolontariuszy wzięło udział w biesiadzie.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
Komentarze:


  

miron.mika 2017-10-08 01:27
@kala , ależ oczywiście że masz rację, można jeszcze wymienić kilka sposobów na marnowanie pieniędzy przez rządzących, ja pisząc o Salomonie miałem na myśli to że środków na służbę zdrowia raczej nie przybędzie, więc trzeba się nauczyć lepiej wykorzystywać to co jest i tyle
niezarejestrowany - kala 2017-10-07 20:28
Miron, napisałeś ale z pustego i Salomon nie naleje.
jeszcze dodaj, jak się bierze udział w obcych wojnach i wspiera finansowo Ukrainę
Doqueverstebh 2017-10-07 18:30
W takim razie ja się zastanawiam nad pewną rzeczą. O ile mi wiadomo, Beskidzkie Centrum Onkologii to teraz dwa szpitale. Ten przy Wyspiańskiego i ten przy Wyzwolenia. No i niestety trochę się zaczynam bać. Wiem bowiem, że przy Wyzwolenia prowadzone są dość poważne inwestycje, zmierzające do rozbudowy szpitala o nowy pawilon, w którym ma być chirurgia, radioterapia, intensywna terapia i blok operacyjny. A to kosztuje. Głupio będzie, jak okaże się, że wybudują super radioterapię, sale operacyjne, których planowanych jest o ile wiem, aż 5, OIOM, izbę przyjęć i nagle okaże się, że nie ma za co tego utrzymać. A trzeba jeszcze kupić kardiomonitory, respiratory, defibrylatory, stoły operacyjne, gazy anestetyczne i inne środki znieczulające, leki, łóżka, pościel, bieliznę sterylną na sale operacyjne...stroje dla personelu na bloku operacyjnym...jeszcze trochę trzeba wydać. A zaplecze sal operacyjnych? Mówię o śluzach, umywalniach, sterylizatorni z wyposażeniem...to kosztuje od cholery i trochę.
niezarejestrowany - Konserwatywny Liberał. 2017-10-07 14:27
Pieniądze muszą iść za pacjentem. Jeśli tego nie zmienimy, to dalej będzie pogłębiał się deficyt. Przykład: Jeśli dane badanie kosztuje 350 zł. I jedna osoba wykonuje je kilka razy w roku( choć to jest zbędne jesli wszystko wyszło w porządku) tylko dlatego,że to znajomy lekarza to nic dziwnego, że nikt nie skontroluje gdzie uciekły pieniądze. Jeśli robi się to ze wspólnego wora pieniędzy to rezultat musi być z góry wiadomy.
miron.mika 2017-10-07 07:36
@100%BB- oczywiście że masz rację co do wysokości kontraktów, ale z pustego i Salomon nie naleje. Kontrakty to całe zło, ale też trzeba doprowadzić do racjonalnego wykorzystania tego co jest. Przykład: znowu teoretyzuję: Mamy Bielsko, Cieszyn, Żywiec w każdym z tych miast jest szpital i w każdym z nich są oddziały np. okulistyka, neurologia , laryngologia ( wybór oddziałów zupełnie przypadkowy bo nawet nie wiem czy w każdym takie są - to przykład) Wystarczy podzielić specjalizacje np Bielsko-okulistyka, Żywiec - Laryngologia, Cieszyn -neurologia. Ilość miejsc się nie zmniejszy bo dojdą łóżka z tych zlikwidowanych, personelu będzie potrzeba mniej, aparatura będzie wykorzystana lepiej bo przez cały rok. Tu są te oszczędności które powinny znaleźć się tam gdzie ich brakuje.
To oczywiście uproszczenie ale Polska musi iść podobną drogą bo inaczej będzie tylko gorzej.
Ja rozumiem ambicje by w każdym miasteczku czy mieście była klinika na poziomie co najmniej tej rządowej ale nas na to zwyczajnie nie stać.
niezarejestrowany - 100%BB 2017-10-06 21:19
Dla mnie jest jasne, składamy się na służbę zdrowia w podatku to NFZ ma zabezpieczyć tyle środków ile kosztuje utrzymanie roczne szpitala, leczenia i utrzymania pracowników. Dla mnie nie ma innej teorii. Skoro w naszym mieście leczenie kosztuje 145 milionów złotych to NFZ ma zakontraktować 145 milionów złotych na kazdy kolejny rok, dajmy na okres 3 lat i po tym okresie mają być wznowione rozmowy na temat kolejnych kontraktów na kolejne 3 lata... A jeśli dochodzi do tego, że kontrakt NFZ jest o 20 milionów złotych niższy niż całościowe planowane wydatki szpitala na 2017 rok, to o czym można mówić, nie ma szans na poprawę finansów jeśli kontrakt z NFZ jest deficytowy, a leczenie w szpitalu komunalnym zamyka się kwotą około 140-145 milionów PLN mniej wiecej od 2015 roku. Jak publiczne szpitale padną to po co "Warszafka" ściaga ode mnie podatek zdrowotny skoro są to składki utracone z powodu zagrożenia upadkiem publicznej służby zdrowia.
niezarejestrowany - bielski 2017-10-06 20:55
A gdzie nowy blok o którym już kiedyś było tak głośno?
niezarejestrowany - 100%BB 2017-10-06 20:45
Ponoć PiS, miał albo ma likwidować NFZ, czemu to jeszcze działa?
niezarejestrowany - Kubuś Puchatek 2017-10-06 19:55
do Puchatek, napij się miodu...
A co mnie obchodzi, kto był wcześniej? Interesują mnie działania OBECNEGO rządu, zamieniającego ten kraj w krainę miodem i mlekiem płynącą :D Prawda taka, że wolą marchewkę 500+ rozdawać, która na dodatek nie jest ich, zamiast konkretnie działać.Wolałbym tej marchewki nie dostać, za to nie czekać pięć lat na zabieg w szpitalu. No, chyba, ze zapłacę, to nawwet wczoraj może być.
niezarejestrowany - guma 2017-10-06 17:48
Do niezarejestrowany - pacjent.
A czy wiesz, że poprzedni dyrektor wynegocjował z NFZ kontrakt dla BCO większy o ponad 30 mln złotych, a z Ministerstwa uzyskał ponad 20mln na sprzęt. Jak nie wiesz to się nie odzywaj.Rezonans nie działa prawidłowo bo NFZ nie chce go zakontraktować, a zapotrzebowanie na to badanie jest duże. Pacjenci z Poradni Onkologicznej BCO muszą robić ambulatoryjnie badanie w Wojewódzkim bo tak sobie NFZ ubzdurał.
niezarejestrowany - mslala 2017-10-06 17:27
hmm jakby dobrze się nad tym zastanowić to w tym zadłużeniu widać było sens..... W końcu jeszcze nie tak dawno była mowa o tym, że szpital jest na skraju bankructwa i będzie trzeba go całego lub część sprywatyzować. A tu nagle zmieniła się opcja polityczna u władzy i okazało się, że nowa ustawa nie pozwala na tak prostą prywatyzację za bezcen szpitali, które są w upadłości.
Tak po chłopsku rozumując, ktoś chciał zrobić biznes za bezcen, niestety się nie udało. Teraz pozostał problem długu, którego nie da się rozwiązać bez jednorazowej spłaty większej jego części, bo jak zauważył autor tekstu, sama obsługa kredytowa pochłania 2 mln zł rocznie. Inną sprawą jest, że fundusz nie płaci za nadwykonania. Teraz ustawa o sieci szpitali może mu dać jeszcze bardziej w kość bo na dobrą sprawę szpital jest zakwalifikowany w całości jako onkologiczny i powinien przyjmować tylko planowych pacjentów. A co z ludzmi którzy nie chcą iść gdzie indziej bo: nie chce mi się, nie mam do innych zaufania, mam za daleko, itp.A żaden lekarz nie odeśle pacjenta z bólem w klatce i ten pacjent będzie miał zrobione badania często za kilka tysięcy, okaże się, że to jednak od żołądka i pójdzie do domu. A za takiego pacjenta, często bez skierowania, szpital nie dostanie ani złotówki.
niezarejestrowany - pacjent 2017-10-06 17:12
niewykorzystany akcelerator, rezonans magnetyczny pracujący godzinę dziennie . nadmiernie rozbuchane inwestycje przez poprzedniego dyrektora dr Mu....go bez zapewnienia kadry /a kredyty trzeba spłacać/
niezarejestrowany - AID 2017-10-06 16:53
@wajse!Społeczeństwa,które nie chcą wydawać na własną armię,będą musiały utrzymywać obcą!
niezarejestrowany - Konserwatywny Liberal. 2017-10-06 15:59
Z powodu zadłużenia i obsługi tego długu 4% to kropla w morzu. Taki wzrost w naszej sytuacji to bardzo mało by cokolwiek zwykły Kowalski mogl odczuc.
niezarejestrowany - wajse 2017-10-06 14:35
to więcej wydawać na zbrojenie i udział w obcych wojnach
niezarejestrowany - 100%BB 2017-10-06 14:26
Wydatki szpitala komunalnego na 2017 rok wynoszą 149 milionów, a kontrakt z NFZ na bieżący rok to 129 milionów pln i wszystko jasne.
Z mojej pensji około 9% idzie na ochronę zdrowia i za chwile się okaże że wiele szpitali czeka upadłość i to w czasie kiedy mamy wzrost gospodarczy na poziomie ponad 4% najniższą w historii stopę bezrobocia oraz średnią krajową na poziomie ponad 4,4 tys pln.
To wszystko do kupy złożone nie pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie służby zdrowia. I co jak szpitale upadną z powodu zadłużenia to na co ja przeznaczam te blisko 10% do państwowej kasy, żeby wystarczyło na szpitale w Warszawie dla polityków oraz ich rodzin, a co z resztą?
niezarejestrowany - taka prawda 2017-10-06 14:09
Nie pożyczył Ukrainie, ale dał, bo przecież banderowcy niczego nam nie oddadzą. A już najlepsze, że dali kasę na remont dróg! Drogi na Ukrainie są tak podłej jakości, że tam nie trzeba żadnych kredytów, aby je naprawić, wystarczy trochę luda do roboty i trochę asfaltu.
niezarejestrowany - Kala 2017-10-06 13:58
Polski rząd po raz kolejny pożyczył pieniądze Ukrainie, 100 mln euro na remonty dróg.

kolejny raz , to ile tych razy juz było ?
miron.mika 2017-10-06 13:29
Przyjmijmy że w budżecie każdego szpitala płace to ok 40 % kosztów.To dużo.
A teraz trochę poteoretyzujmy: jeżeli czas oczekiwania na planowaną operację (powiedzmy jakąś chirurgiczną) to dwa lata, bo kontrakt kończy się na nie w połowie roku, a placówek wykonujących ten zabieg w Polsce jest dwadzieścia. Budżet każdej z tych placówek to 100 mln, czyli każda wydaje na płace 40 mln. Zlikwidujmy pięć z tych oddziałów, a kontakty przenieśmy do tych co zostają. Czy oczekiwanie na zabieg się wydłuży? Nie bo pozostałe będą je robić przez cały rok. A oszczędności z tej operacji to 200 mln złotych. Te oszczędności można przeznaczyć np. na zwiększenie kontraktów w SOR , etc. a które to oddziały obecnie pogrążają szpitale. Nie będzie brakować lekarzy ani pielęgniarek, bo ci z zamykanych będą gdzieś musieli pracować. A to nie wszystkie oszczędności- potrzeba będzie mniej specjalistycznej aparatury, która też będzie lepiej wykorzystana albo zwyczajnie będzie ona wszędzie, dochodzą koszty utrzymania budynków itd. To drastyczne rozwiązanie ale chyba nie ma innego sposobu na przecięcia węzła gordyjskiego jakim jest obecnie związana służba zdrowia.
Oczywiście w każdym mieście powinien być szpital który w nagłych przypadkach ratuje życie, ale czy jest potrzeba by ten szpital był wszędzie wielodziałowy? Oczywiście byłaby pewna niedogodność dla pacjentów, związana z odległościami , ale nie przesadzajmy dodatkowe kilkadziesiąt kilometrów w przypadku planowanej operacji to obecnie, z reguły nie jest problem
niezarejestrowany - jurko 2017-10-06 13:12
Do @ Arek. I to jest najlepszy przykład że komuna kwitnie w naszym pięknym kraju. A spirala typu: wszystko wszystkim się należy kręci się dalej.
niezarejestrowany - Rex 2017-10-06 13:02
Słynny model zarządzania w Bielsku fachowców PO - krywult, --,,Doprowadzić na skraj bankructwa a potem wziąć kredyt "
niezarejestrowany - Rak 2017-10-06 12:44
Piłkarzyki pajacyki
niezarejestrowany - Wąsik 2017-10-06 12:18
A kogo w tym mieście obchodzą szpitale ? Trzeba reklamować miasto na meczach swoich klubów,a nie wydawać pieniądze na takie głupoty.
niezarejestrowany - 100%BB 2017-10-06 12:03
Szpitale nie mają prawa brać kredytów bo własnie kredyt powiększa ich wydatki o spłatę długu + odsetki a na to pieniędzy nie ma!
O ile w sprawozdaniach budzetowych widać, że wydatki stałe jak pensje są trzymane w rydzach, a tyle nie można przeliczać na rok ile się zużyje prądu ( przecież nowoczesnego sprzetu i aparatury przybywa ) albo ile się wyda na lekarstwa, środki opatrunkowe czy szczepionki......
Kontrakt z NFZ powinien wygadać tak, że wydatki budzetu powinien kontrolować jakiś organ założycielski jak samorząd, urząd wojewódzki czy minister zdrowia, ale w każdym roku budżetowym kontrakt dla szpitali z NFZ powinien być około + 5 do 10 procent wyższy niż w roku poprzednim.
Jeśli opieka zdrowotna w2017 r. kosztuje w naszym mieście około 145 milionów pln, to budzet dochodowy szpitala powinien być na poziomie 150-155 milionów złotych, wtedy takie planowanie leczenia i wydatków ma sens i uzasadnienie, no i są limity żeby się zmieścić w wydatkach na każdy rok budżetowy. A szpital planuje że dostanie 141 milionów a wyda do końca grudnia 149 milionów i dlatego jest tak a nie inaczej!
niezarejestrowany - dero 2017-10-06 11:49
Zamknąć szpital i wybudować drugi stadion i postawić kible z marmuru
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic