Katalonia na Śląsku?


2017-10-07, 07:00  |  komentarzy (120)

W Bielsku-Białej powstają struktury Śląskiej Partii Regionalnej. Planowane są m.in. konsultacje programu partii z bielszczanami. Działacze ugrupowania podkreślają, że chcą działać na rzecz interesów regionu i poszerzenia jego samorządności w granicach obowiązującego prawa.

Kilka dni temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły dokumenty w sprawie rejestracji Śląskiej Partii Regionalnej (ŚPR). W czerwcu br. powstanie ugrupowania zapowiedzieli liderzy Ruchu Autonomii Śląska i Związku Górnośląskiego: Henryk Mercik i Grzegorz Franki. Partia, która chce walczyć o głosy w przyszłorocznych wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, jako główne cele deklaruje dbałość o interesy regionu i poszerzanie samorządności.

Niechęć spowodowana populizmem?

Jak ustalił nasz portal, struktury nowej partii powstają także w Bielsku-Białej. - Aktualnie zainteresowanych jest kilkanaście osób - zdradza Łukasz Giertler, bielszczanin, jeden z inicjatorów ŚPR w naszym mieście. - To są dopiero początki. Kiedy partia zostanie zarejestrowana, będzie możliwość przyjmowania członków. Do tego czasu planowane są konsultacje założeń programu partii z mieszkańcami Bielska-Białej - przybliża nasz rozmówca.

Przedstawiciel ŚPR zaznacza, że jego ugrupowanie chce się zająć w szczególności edukacją i transportem publicznym. Uważa także, że obserwowana niekiedy w Bielsku-Białej niechęć do Ślązaków spowodowana jest w dużej mierze populizmem.

 - Poznałem wielu młodych bielszczan, którzy wybrali studia w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu i są zachwyceni panującym tam klimatem i ludźmi - zauważa Łukasz Giertler. - Twierdzą, że to, co zobaczyli, różni się nieraz diametralnie od tego, co o tych miejscach wcześniej słyszeli. Często dochodzi do tego brak znajomości systemu, za którego błędy obwiniane są władze województwa, jednoznacznie zresztą kojarzone ze Ślązakami - dodaje bielski działacz ŚPR.

Ostrzeżenie dla Warszawy

Demonstrowanie haseł i aspiracji regionalnych może jednak budzić obawy związane z separatyzmem. Wzrost takich tendencji np. w Katalonii stawia pod znakiem zapytania integralność terytorialną Hiszpanii. Czy powstanie Śląskiej Partii Regionalnej może doprowadzić do powtórzenia się podobnego scenariusza w Polsce? Czy śląscy regionaliści nie zechcą w przyszłości dążyć do oderwania Śląska od Polski? Te pytania często padają w dyskusjach na temat śląskiego regionalizmu. Łukasz Giertler przekonuje, że wszelkie porównania są nieuzasadnione.

 - Nie widzę absolutnie żadnego powodu, aby mówić o odrywaniu Śląska od Polski - ucina bielski działacz ŚPR. - Sytuacja w Katalonii jest skutkiem braku dialogu ze strony władz centralnych. Madryt odmówił Katalonii autonomii finansowej i aktualne wydarzenia są bardziej ostrzeżeniem dla Warszawy, nie zaś dla regionalistów, którzy działają w granicach prawa - ocenia nasz rozmówca.

Jacek Rybak

Na zdjęciu: Marsz Autonomii Śląskiej w Katowicach.

Artykuł wyświetlono 6800 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Śmieci zniknęły ze szlaków - foto
Kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali uczestnicy akcji „Czyste Beskidy”, którzy wyruszyli w góry ze sprzętem do zbierania nieczystości. W ten sposób uprzątnięto szlaki w rejonie Szyndzielni. Na koniec blisko 600 wolontariuszy wzięło udział w biesiadzie.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - ilkenau 2017-10-11 12:33
@BB-Kato
Nie rozumiem paru rzeczy:
a) dlaczego Ślązacy maja laskawie zgodzić się na zmiane nazwy woj. w zamian za poparcie autonomii?
Chwila - 51% tereny woj. tzw ślaskiego to Malopolska i nazwa woj. śląsko-małopolskie należy się nam jak psu zupa. Małopolskie tereny nie chcą autonomii podobnie Śląsk Cieszyński co widać w ostatnich wyborach regionalnych i spisie narodowościowym.
b) Jeśli dawne ks oświęcimskie (Biala, Oświęcim, Żywiec, Wadowice, Zator, Kety, Andrychów, Sucha) to tereny Galicji które ulegly rzekomej silenizacji to ja pokusze się, że wschodni Śląsk Cieszyński ulegl malopolonizacji i tak samo Kraków może rościc sobie prawo do tych terenow. Przypomne SCI tak jak Galicja były razem w Austrii i A-W w najważniejszym okresie rozwoju urbanizacji, przemyslu i tożsamości - 1850 - 1914. Pomimo, że w 1RP ks Ośw. było powiatem śląskim - wynikało to bardziej z proby utrzymania roszczeń RP w stosunku do utraconego Śląska. Diecezja była i tak krakowska a za A-W była to i tak Galicja zarządzana ze Lwowa.

Kwestia Żywiec vs Sucha = jabłka vs pomarańcze.
Żywiec - sukces tego miasta wynika z bliskości BB (15 km) Sucha do BB ma 50 km do Krakowa 65km. Geografi nie zmienisz. Polecam jednak zwiedzić Jordanow i Maków i estetyka tych miast nie jest gorsza od Pszczyny czy Mikołowa. KSU jako powiat ma sporo może nie tyle korporacji (w Suchej sa nawet zakłady koreańskie produkujące elektronikę!) ile mnieszych firm z rodzimym kapitałem (zwłaszcza spozywka i przemysl drzewny).

Pociagi.
BB-Katowice - 50 min wyrabia pociąg przyspieszony, lecz w rozkładzie dominują osobówki 1h i 5m i 1h i 10 m jako czas podroży.
BB-Krakow- Lajkonik 1h i 45 min.

Przypomnę,że Krakow Sucha - pociąg przyspieszony już wyrabia poniżej 1h! W remoncie trasa Oświecim-Trzebinia-Kraków. Jak tam polączenia SCI z Katowicami? Jak tam remonty? Prace wre, że taczek nie ma jak ząładować? ha ha!

Nie chce się bawić w city vs city..ale można zrobić porównanie rozwoju gospodarczego Oświecimia z nowymi inwestycjami w Kr SSE czy Zatoru, Bochni w stosunku do Cieszyna czy Strumienia. I co wyjdzie? Galicja>Śląsk Cieszyński?

I niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest, że kopalnie z obszaru BB - Brzeszcze, Silesia były odstrzelone przez zarząd KWSA w Katowicach a teraz to one pod innym zarządem (Tauron, Czesi) przynoszą zyski? Ku przestrodze czym może być autonomia zarządzana z Katowic.
niezarejestrowany - Grzegorz Piotr 2017-10-11 00:28
W Bielsku-Białej oraz w innych miejscach na Śląsku powstają komórki organizacyjne Śląskiej Partii Regionalnej. Organizacja ta zamierza walczyć o autonomię regionu katowickiego. W tym autonomicznym tworze mają też znaleźć się terytoria zachodniej Małopolski. Działacze tej dziwnej organizacji domagają się, aby mieszkańcy terenów małopolskich wspierali również postulat autonomii i "nie wtrącali się w śląską politykę historyczno-kulturową". Tak więc ślązyfikacja będzie prowadzona ze zdwojoną energią a nam nawet nie będzie wolno protestować i będziemy musieli popierać postulat autonomii Śląska. Na to jednak nie liczcie - trole ze Śląskiej Partii Regionalnej. Wasza działalność stoi w rażącej sprzeczności z polskim prawem i z tego powodu powinniście zostać zdelegalizowani.
miron.mika 2017-10-10 12:57
Głupszego argumentu niż ten z mapami w Europie, to dawno nie słyszałem, panie dex -domorosły kartografie, spróbuj na tych mapach znaleźć Katowice!!!
Idąc dalej twoim tokiem myślenia to stolicą Śląska jest Wrocław, a nie Katowice. Kiedy powstał podział na tzw. Górny i Dolny Śląsk?
A Opolszczyzna to jaki Śląsk? Dlaczego nie chcecie autonomii dla całej śląskiej krainy? Tylko dla jej części?
Podbeskidzie to taka sama sztucznie stworzona nazwa i kraina jak Górny Śląsk, a tylko ma trochę lat mniej.
niezarejestrowany - BiałaToMałopolska 2017-10-10 08:10
@dex @Lokalny
Bielska już nie ma, zostało wchłonięte przez Bielsko-Białą. Nie ma też Austrii i Rzeszy Niemieckiej, na których mapach jest tylko Bielsko.

Nie możecie się z tym pogodzić ? Trudno, zawsze możecie twierdzić że w nieistniejącym Bielitz/Bielsku jest Austria, wasze prawo.
Ukryty 2017-10-10 07:24
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
Przemek73 2017-10-10 01:42
@Lokalny Nie bardzo rozumiem. Mieszkańcy Szczecina powini się czuć Niemcami? W Bielsku był Śląsk. Kiedyś był. Historia. Mam się czuć Ślązakiem?
niezarejestrowany - Lokalny 2017-10-10 01:00
@Przemek73 to samo co odnośnie Bielska. Dex to elegancko wyjaśnił.
Przemek73 2017-10-09 23:55
@dex Na mapach historycznych Szczecin jest w Niemczech. I co z tego wynika?
niezarejestrowany - dex 2017-10-09 21:48
Powiem tak widzę że wiele Polaków nie podróżuje po środkowej europy pojecie do Bratysławie, Budapesztu, Pragi, Wiednia a nawet Berlina na wystawy Historyczne różne państwa stolice i tak przez przypadek zobaczycie mapę śląska środkowej europy w różnych czasach i zobaczycie na tej mapach często Bielsko jako gród na terytorium Śląska bez Białej bo to Polska .Bielsko to Śląsk !!!!! a nawet jak zrobicie sobie wycieczkę do Cieszyna czeskiego muzeum na witrynach są mapy Śląska i jest tam Bielsko dlatego w Muzeum w Katowicach na wystawie Historia Śląska jest uwzględnione Bielsko (gród) jako Śląsk . W Bielsku jest bardzo dużo ludzi z Małopolski Żywiecczyzny i o nie myślą że są w Małopolsce tymczasem przekraczając Białą są już na śląsku i mamy sytuacyjnie tak jak by ludzie Sosnowca byli Katowicach i twierdzili że to Zagłębie . Ludności w Bielska którzy byli Czechami,Słowakami,Węgrami społeczność Niemiecko języczna została Przegoniona lub Polonizowana na jej miejsce przyszli Panowie Polacy z ościennych miejscowości Małopolski .
Nawet na naszym zamku są mapy że Bielsko jako gród to Śląsk, zakładał go jedne z piastów Śląskich pojecie do Ferdek- Mystek, Ostrawy popaczycie na stare mapy Bielsko to Śląsk!!!! a to oznacza że historia Śląska to historia zachodniej europy dosłownie czy to stolicy w Pradze lub gdzie indziej cesarstwo rzymskiego. Jestem Bielszczaninem = Ślązakiem= Polakiem ale Bielsko to Śląsk
Na Śląsku zawszy żyły 3 narody Czesi (Morawy), Polacy i ludności Niemiecko języczna (Austriacy,Bawarczycy, Niemcy)
niezarejestrowany - Harnaś 2017-10-09 21:24
Auf Wiedersehen miało być
niezarejestrowany - Harnaś 2017-10-09 21:20
Zmiana nazwy i zmiana herbu. To by było ok. Ale myślę że z tego i tak nie będzie nic. Hanysy będą pilnował swojego interesu. Nie można pozwolić sobie na powolne ześląszczenie naszego regionu. A Slązacy pomału do tego zmierzają. Już nawet Sosnowiec i Dąbrowa, miasta małopolskie przynależą do aglomeracji. Brać przykład z Częstochowy i Auf Widercen
niezarejestrowany - z Karpackiego 2017-10-09 20:01
Da mnie zmiana nazwy to dobry test na ile Ślązacy są gotowi do dialogu z resztą tego województwa.
Śląsko-Małopolskie podoba mi się...
niezarejestrowany - Aga 2017-10-09 18:03
@BialaB
przede wszystkim zmieńmy nazwę tego województwa na Śląsko-Małopolskie, bo to wyłączna alternatywa odnosząca się do historycznej i geograficznej identyfikacji.
Co do własnego województwa to z kim chcesz je tworzyć ? Chyba jedynie z Żywcem i Kętami, bo na Śląsk Cieszyński nie licz, na Oświęcim i Wadowice czy tym bardziej Suchą Beskidzką również.
Mrzonki o własnym, czyli jakim (takim w którym rządzą Bielszczanie?) nie licz. Mamy dwa powiaty, grodzki i ziemski, a określenie Podbeskidzie obejmuje co najwyżej ten pierwszy.
niezarejestrowany - BiałaB 2017-10-09 16:54
B-B to przede wszystkim Polacy. Skończmy wreszcie z okupacją śląską. Alternatywą jest utworzenie swojego województwa.
miron.mika 2017-10-09 14:15
Ja dodam tylko tyle , że gdyby władze wojewódzkie w Katowicach, traktowały Bielsko, czy Częstochowę na równi Gliwicami , Zabrzem czy innymi śląskimi miastami. Nie kombinowały z aglomeracją, nie byłoby w ogóle tematu separacji Częstochowy czy tendencji pro krakowskich w Bielsku. Ja osobiście mogę przynależeć nawet do Szczecina byle by być traktowany jako partner a nie dojna krowa.
niezarejestrowany - BiałaToMałopolska 2017-10-09 14:04
@Bialanin
awersję na Śląsk ma w BB znakomita większość mieszkańców, bo po prostu nie jesteśmy Ślązakami, a Ty jako Bialanin nawet nie mieszkasz na Śląsku. I nikt kolego nie robi z nikogo 'krakusów', tylko przypomina że tutaj oprócz Śląska jest i powinna być na równych zasadach również Małopolska.
I co to za filozofia, że jak się dopomina swojej historycznej i kulturowej identyfikacji na obszarze który jest Małopolską to jest to "nienawiść do Śląska" a jak się wciska na siłę "śląskość" to jest to co ? sprawiedliwość dziejowa ?
niezarejestrowany - ilkenau 2017-10-09 12:19
@BB-Kato.
BDI - obecnie są prace związane z planowaniem drogi. Dlaczgo tak późno? Przez 15 lat katowicki Stalexport blokował temat z uwagi na chory układ (omawiany na ostatniej kadencji sejmu z rzadem PO-PSL w 2015 na wniosek poseł Pepek) utwierdzający, że w r=40 km od A4 Kr-Myslowice nie można ani budować ani nawet polepszyć standardu dróg! Po co ten układ i tajny aneks był? Ano po to by a4 mogla kosic kase od kierowców bez strachu o altertnatywę w postaci BDI czy dwupasa Olkusz-Kraków.

Gornictwo - PKB GOPu jest nabijane przez tę branżę. Ale ona się kurczy - 5 KWK jest w likwidacji. Kolejne tez będą odpadać. Niedawno z kolegą chodziłem po dwrocu w BB - a tam wagony ze Sloweni z weglem - z Australii?
Jeżeli kiedyś będzie PGG przynosić zyski to raz niech oplaca przywileje 14ek i deputatow ze swojego bilansu (a nie budżetu kraju) dwa niech wpierw pokryje kilkumiliardową stratę z ostatnich 5 lat. 27 podatkow to opłaty środowiskowe których KWSA i PGG nie oplacaja gminom! Tu kolejny dlug...
Sytauacja gospodarcza Żywca i BB jest dobra nie dzięki temu woj. ale pomimo nieuczciwej konkurencji, gdzie część miast typu Tychy, Gliwice, sosnowiec mogą wszystko podciągać pod przywileje SSE a u nas firmy funkcjonują na normalnych zasadach.
S-1, S-69 i remont linii kolejowej to inwestycje centralne rodem z MSI w Wawie...więc nawet gdyby Podbeskidzie było w krakowskim to one też by powstały, bo są częścia większej calosci infrastrukturalnej.

Familoki - piszesz o epizodycznych dzielnicach? Czlowieku ja znam Byt, Zab, RŚl, a nawet część Katowic... to sa cale polacie z centrami miast. Dzielnic biednych, pustostanów, gdzie panuja poważne problemy społeczne. Worek bez dna z problemami, jakich w krakowskim nie uświadczyłem.

Busy do Krakowa - ehmmm a o wygodnym, klimatyzowanym Lajikoniku slysząl kolega?

KSSE w BB - to jest pikuśw porównaniu z tym co mają Gliwice, Tychy, sosnowiec. FAP w BB rownie dobrze mogł otrzymać przywileje SSE z Tarnobrzega... SSE to jest pomysl centralny, a KSSE po prostu była pierwsza, bo trzeba było ratować GOP po reformie GWK Buzka.

BB w jednym góruje nad Katowicami i w cieniu zostawia Tychy czy Gliwice - rynek mieszkaniowy - przeanalizuj GUS z ostatnich 10 lat. Ja dam dane jutro, ale pamiętam, że BB jest w tym temacie liderem. Czyli że ludzie chcą u nas mieszkać...
niezarejestrowany - adamp26 2017-10-09 11:04
O dotację - już wystąpili ?? Bo stanowiska pewnie podzielone ??
Przemek73 2017-10-09 08:30
BB-Kato - Biała to były małe Niemcy? Chyba Ci się kolego coś pomyliło. Bielsko to była wyspa niemiecka. Co do BDI, bez wsparcia województwa nigdy nie powstanie. A Katowicom zależy na skomunikowaniu Podbeskidzia z Krakowem? Wolne żarty.
Ukryty 2017-10-09 08:11
Komentarz został ukryty, ponieważ naruszał regulamin portalu.
niezarejestrowany - F-An 2017-10-09 07:59
Zabierać łapy od BB. Chcecie autonomii proszę bardzo ale bez naszego miasta. Wystarczy pojechać do Zabrza Chorzowa Szopienic by zobaczyć Katalonie ;)))
niezarejestrowany - BBBB 2017-10-08 23:18
Co tu dużo pisać, wszystko zostało napisane, szkoda tylko że nie widać adresów IP, wyszłoby wtedy ilu śląskich internetowych trolli z RAŚu tutaj pisze. Ale chyba usłyszeli to co mieli usłyszeć.

My nigdzie nie musimy iść śląskie s....ny, bo My jesteśmy u siebie, na Podbeskidziu, w Małopolsce, a Śląsk jest tam gdzie był i kończy się tam gdzie się kończył, no może teraz dalej na zachód, w Jaworzu i Jasienicy, bo w Bielsku jest go na lekarstwo, pewnie mniej niż w Warszawie czy Gdańsku.

Jazda z tą nazwą województwa, bo się wam w główkach przewróciło, a ta partyjka młokosa Giertlera skończy jak RAŚole w Bielsku.
niezarejestrowany - BB-Kato 2017-10-08 22:50
Do Bielszczanin i BBBBB.
Buta, pycha? Panowie fakty! Zróbcie eksperyment w żywieckiej szkole i zapytajcie się, gdzie leży Żywiec? Na Śląsku czy w Galicji? 90% głosów będzie za Śląskiem. oczywiście nikt nie powie, że jest hanysem, ale nie przekłada się to na miłość do Krakowa, Małopolski a sama Galicja kojarzy sie z bidą i głodem. Co więcej mało kto uważa, że górale żywieccy to Małopolanie! Więc słabo z tą waszą świadomością. No przecież na Śląsku Cieszyńskim czy Pruskim też nie ma przymusowych lekcji regionalizmu, a co gorsza od komuny mamy tam polonizacje jak 102. I jakoś każdy jak Śląsk różnorodny i szeroki powie - tu je Ślonsk!. Mam rodzinę w Wilkowicach od strony żony i jak rzuciłem i haslo, że my som w Galicji to się rozpłakali ze śmiechu. Taka to jest ta tożsamość. Warto może jednak pochylić się nad historią i współczesnościa i powiedzieć- może i tu była Galicja, ale Biała to były małe Niemcy, a Śląsk oddziaływał i oddziałuje tak mocno na te tereny, że mamy tu typowy przykład silenizacji zachodniej Małopolski. I jeszcze raz podkreślę, bez przymusowej nauki w szkołach, bez nachalnej propagandy, po prostu lepsze wyparło gorsze.
Katowice i Silesia się rozwinęły bo 1. Śląsk wszedł do EU - czyli powrócił tam gdzie jego miejsce w zachodniej cywilizacji. 2. Są tu szkoły wyższe, dobre szkolnictwo zawodowe i ludzie i instytucje wspierajace korporacje z KSSE na czele. 3. Mądre władze w Tychach, Kato, Gliwicach którzy potrafią dobrze gospodarować przestrzenią i łapią wszelkiego rodzaju dotacje. 4. Prowincja (SCI, SPS, SMI, SLU, SGL) to w 70% autochtoni - Ordnung i prace mają we krwi. Pytanie jak w tych 4 punktach ma się Żywiec, Wadowice, Oświęcim, a nawet samo Bielsko?
Kolejna sprawa - gospodarka, litości 20 lat temu padło bielskie, w międzyczasie nastąpiła wręcz rewolucja przemysłowo-handlowa i wspieranie się z danymi z 1995 roku jest żałosne, zwłaszcza mityczną bielska wełną. W międzyczasie KSSE uratowała bielskiego Fiata a i rozwinęła parę firm w okolicy.
I dalej kłamstwa co do buty. Rozumiem że nikt z was nie jechał pociagiem z BB do Katowic, czy autem do Gliwic czy Żywca. Praca przy BDI wre, ale na przegadanych forach i facebooku.
niezarejestrowany - bialanin 2 2017-10-08 22:44
do BB-Kato/ Nie jestem jakims zwolennikiem opcji małopolskiej, ale jak czytam twoją wypowiedź to chyba zostanę. Opisujesz własne wyobrażenia, a nie rzeczywistość. Ty widzisz same łądne pociągi Kolei SLąskich, a ja wciąż trafiam na "stare kible" pomazane sprayem. Ty widzisz "busiarstwo" na trasie do Krakowa, a ja tam jeżdżę czyściutkimi autobusami Lajkonika, 1h 50 i jestem w centrum. Kraków ma świetną komunikację publiczną, widać że nie wiesz o czym piszesz. Jedno w czym sie muszę zgodzić, to zapóźnienie edukacyjne. Szkoły średnie mamy lepsze niż na ŚLąsku, ale brak uniwersytetu powoduje, że młodzież stąd emigruje. Żebyś nie miał złudzeń: nie do Katowic, ale do Wrocławia lub Krakowa. Naprawdę, przydałoby sie wam Ślązakom trochę pokory, a mniej poczucia wyższości, wtedy może wspólne zycie byłoby łatwiejsze...