Straszyli, że naślą komorników


2017-10-10, 07:00  |  komentarzy (36)

Do portalu napisał Czytelnik, poruszając sprawę, która - jego zdaniem - powinna być ostrzeżeniem dla innych. Bielszczanin twierdzi, że padł ofiarą nieuczciwych praktyk ze strony firmy organizującej w ostatnich dniach tzw. prezentacje sprzedażowe w Bielsku-Białej.

Autor listu, który jest emerytem pożarnictwa, mechanikiem samochodowym z wykształcenia, pisze: „Jakieś trzy tygodnie temu odebrałem telefon. Pani, która dzwoniła, przedstawiła się i wymieniła nazwę firmy... Oznajmiła, że zostałem wylosowany przez komputer i w związku z tym chce mnie zaprosić na prezentację sprzętu AGD i proekologicznych artykułów chemii gospodarczej. Za udział w pokazie miałem dostać od firmy… upominek: żelazko.

Podstawieni klakierzy?

Prezentacja odbywała się w centrum Bielska-Białej. Kiedy przyszedłem, na sali było już około trzydziestu osób. Każdemu przyczepiono karteczkę z imieniem.

W trakcie spotkania nagle ogłoszono, że ja i pewne starsze małżeństwo, również będące na pokazie, wylosowaliśmy nagrody. Rozległy się brawa. Teraz sądzę, że znaczna część obecnych, to byli podstawieni klakierzy. Jako nagrodę otrzymałem matę do masażu kręgosłupa. Momentalnie otoczył mnie krąg podekscytowanych osób, które mi gratulowały i poklepywały po plecach. Jednocześnie zaczęła wyrastać przede mną góra przedmiotów: noże, poduszki, garnki odkurzacz. Przekonywano mnie, że jedynie tego wieczora mogę je nabyć po okazyjnej cenie. Miałem tylko podpisać kilka dokumentów, by móc je przetestować w domu. Niestety, uległem namowom. 

Później dopiero doczytałem, że »promocyjna« cena tych towarów wynosiła… 7300 zł (ok. 9000 zł z odsetkami w sprzedaży ratalnej)! Zaraz rano miałem telefon z banku z prośbą o dane do umowy kredytowej. Zdążyłem już jednak ochłonąć i kategorycznie uciąłem, że żadnego kredyt nie biorę. Panu z banku to wystarczyło i więcej mnie nie nękał.

Żywa reklama

Kilka godzin później wszystko zapakowałem i odwiozłem pracownikom firmy. Tego dnia wieczorem mieli kolejną prezentację. Nie byli już jednak tacy mili. Nie przyjęli zwrotu. Zaczęli mnie także straszyć, że jestem dla nich nikim i nie mam szans, że naślą na mnie komorników, którzy mnie zniszczą.

Tłumaczyłem, że zgodnie z prawem mam 14 dni na odstąpienie od umowy. Odpowiadali, że takie prawo mi nie przysługuje, ponieważ zakupiłem towar w promocji i zobowiązałem się być jego »żywą reklamą«. W tej sytuacji zwróciłem się o pomoc do rzecznika konsumentów w Bielsku-Białej…”.

Okazuje się, że sprawa jest dobrze znana Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów w Bielsku-Białej. W ciągu kilku ostatnich dni jego biuro odwiedziło wiele osób z podobnym problemem. Wszyscy wskazują na tę samą firmę i skarżą się, że zostali przez nią potraktowani tak, jak nasz Czytelnik.

W terminie 14 dni

 - Konsumenci podnosili, iż firma w bardzo nachalny sposób zachęcała do zakupu towarów - przybliża Irena Krzanowska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bielsku-Białej. - Kiedy konsument po zawarciu umowy zorientował się, iż jest to towar niepotrzebny i drogi, otrzymał od przedstawiciela firmy informację, iż odstąpienie od umowy jest niemożliwe - tłumaczy nasza rozmówczyni.

W tej sytuacji Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bielsku-Białej przypomina, iż od każdej tego typu umowy na zakup towarów poza lokalem przedsiębiorcy można odstąpić w terminie 14 dni. - W tym celu należy wysłać listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy - podpowiada Irena Krzanowska.

Maciej Chrobak

Na zdjęciu: Irena Krzanowska, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bielsku-Białej

Artykuł wyświetlono 8272 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Śmieci zniknęły ze szlaków - foto
Kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali uczestnicy akcji „Czyste Beskidy”, którzy wyruszyli w góry ze sprzętem do zbierania nieczystości. W ten sposób uprzątnięto szlaki w rejonie Szyndzielni. Na koniec blisko 600 wolontariuszy wzięło udział w biesiadzie.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - Krzychu 2017-10-13 22:31
Dzisiaj naciągnęli moją Teściową w Chybiu - gość mówił że wszystko wyniesie ok 2 tys. zł. Umowa z odsetkami podpisana na 12 tys. zł. Osoba starsza, która przeżyła II Wojnę Światową. Wstyd.
niezarejestrowany - okoń 2017-10-13 19:44
Że tez mnie nikt tnie zaprasza, wezmą wszystko co dają i nie zobaczą ani grosza, a nie w kraju komornika który by coś ode mnie wyegzekwował.Zobaczymy w tedy kto jest nikim hehehe i co kolesie chcecie spróbować?
niezarejestrowany - Mirek taxi 2017-10-11 20:03
Złodzieje i oszuści pełną gębą.Dziwie się,że Zajazd Bartek cieszący się jeszcze..........dobrą renomą wpuszcza do swojego lokalu takich naciągaczy!!!! Wstyd
:-(
niezarejestrowany - dfs 2017-10-11 09:20
nasze numery sa sprzedawane w formie bazy danych...kupujesz usługę np. w Orange ? to baza telefonów i miejscowości idzie na sprzedaż...gdzieś jest prokuratura w takiej sytuacja ? w tym roku miałem już 5 takich telefonów !!! tłumaczą się że numery są generowane automatycznie przez system hahah ładna ściema..i takie pokazy organizowane są w różnych miejscach nie tylko w Magurze
niezarejestrowany - bielszczanka" 2017-10-11 08:17
Trzeba by wyjaśnić skąd te niby "firmy" mają nasze telefony . Zgdzam sie z "BBik" - Skoro tyle skarg wpływa do rzecznika, to czy nie powinien z urzędu zawiadomić prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ?
niezarejestrowany - bielszczanka 2017-10-11 07:11
Do nas też dzwonili i przez dłuższy czas natrętnie nękali każdego z członków rodziny na zmianę. Odpowiedź odmowna nie skutkowała. Dopiero postraszenie policją dało pozytywne efekt. Dlaczego coś takiego może funkcjonować i "naciągać" ludzi?
niezarejestrowany - bms 2017-10-10 23:21
Ludzie kochani dlaczego jestescie tacy naiwni ,nie ma nic za darmo . Jakoś dziwnie mi was nie żal bo za ludzką głupote sie płaci a że czasami tak dużo to już wasz problem, system pokazów i telefonów o rzekomym wylosowaniu Was działa już ładnych pare lat a Wasza głupota nie zna granic całe życie ,AMEN
niezarejestrowany - Atoja 2017-10-10 22:48
Ja bym poszedł chętnie na ich pokaz :) Ale mnie nie wylosowane ... :(
niezarejestrowany - Obywatel 2017-10-10 21:54
Szukają naiwnych
niezarejestrowany - Ha ha 2017-10-10 20:54
Zawsze naciągają emerytów. bo myślą,ze wszyscy są naiwni.....
niezarejestrowany - misiulinka 2017-10-10 20:23
ten hotel w którym odbywają się pokazy to hotel orbis dawna magóra we wiennie przy ul bystrzańskiej też byłam dwa miesiace też mnie wylosowali ale ja nie taka głupia jak oni mądrzy
niezarejestrowany - filip. 2017-10-10 18:35
Jaka to firma? Upublicznianie nazwy firmy oferującej sprzedaż bezpośrednią nie jest przestępstwem.
niezarejestrowany - blutu 2017-10-10 18:21
Ale można napisać np.Uwaga ,firma xxxxx,która ma salon sprzedaży w hotelu yyyyyy , ma do sprzedania zwykłe garnki za 3 tyś, koce po 800 zł, pościel za ok.1500 zł i jeszcze mnóstwo sprzętu agd w cenach kosmicznych,a to wszystko po podpisaniu umowy. Taka "reklama" chyba nie narusza ,znamion przestępstwa a może uchronić kilku naiwniaków od zakupów i "darmowego"strzyżenia.
niezarejestrowany - do stop hikoryzji 2017-10-10 16:11
znowu dlaczego i dlaczego, a kilka osob juz to tutaj wyjaśniało... polecam poczytać sobie
niezarejestrowany - StopHipokryzji 2017-10-10 15:54
Dlaczego nie podajecie nazwy firmy oraz nazwy hotelu w którym organizują pokazy? Po takiej antyreklamie żaden hotel by ich nie przyjął.

Swoja drogą naiwność polaków nie zna granic, tu się śmieją że ludzie w to wierze, a śmieją się pewnie osoby które zbierają nalepki na darmowe świeżaki w biedronce.
niezarejestrowany - BBik 2017-10-10 15:35
Skoro tyle skarg wpływa do rzecznika, to czy nie powinien z urzędu zawiadomić prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ?
niezarejestrowany - Wyważony 2017-10-10 15:00
Pomogę wyjaśnić dlaczego nie można podać danych firmy - ponieważ do czasu udowodnienia winy czyli możliwości postawienia zarzutów jest stosowana zasada niewinności - Jest to również zasada chroniąca nas - każdy może nas o coś oskarżyć ale dopóki nie udowodni to nie możemy być pociągani do odpowiedzialności itp.

Co innego jeśli napisałaby to osoba bezpośrednio poszkodowana z ostrzeżeniem - wtedy o ile ma dowody i nie kłamie w sądzie o zniesławienie by się wybroniła.

Prosta rada: dzwoni telefon "wylosowaliśmy Pana, mamy super ofertę itp"
Odpowiedz : "Nie wyrażam zgody na nagrywanie" tym samym nikt nie będzie dalej ciągnął rozmowy i nic nie kupimy "przez pomyłkę" z powodu naiwności.
Wikary 2017-10-10 12:32
Czas chyba wreszcie zgodzić się, poświęcić kilka godzin i pojechać na to "zaproszenie".
Przy okazji porobić kilka fotek, selfie i podzielić się nimi z Wami na Facebooku :)
Może jeszcze ktoś się pisze?
niezarejestrowany - Teo 2017-10-10 12:17
Nie potępiajcie tych tak łatwo „kupujących”. Gdyby zrobić badania na dużej grupie społecznej to pewnie wyszłoby coś, na przykład, w tym rodzaju:

12% ludzi można wziąć na litość
18 % można wziąć groźbą i nękaniem
15% da się wziąć na puste komplementy
21% jest zupełnie zagubiona i nie zrozumie o co chodzi
18% można zagrać na ich własnej pysze...
30% „na dzieci”

Itd itp. A wszyscy oni w końcu będą płakać, ale płacić.

Każdego da się jakoś rozegrać i goście z tych firm doskonale to wiedzą. I robią swoje licząc, że gromadząc odpowiednio liczną grupę ludzi rozegrają taki właśnie procent i to im wystarczy.

Dlatego tak ważna jest instytucja rzeczników konsumentów i podobnych instytucji, które potrafią zachować zdrowy dystans i stanąć w obronie nabranych.
niezarejestrowany - anafik 2017-10-10 12:12
Kto jeszcze chodzi na prezentacje sprzedażowe? Ludzie, jest 2017 rok!
niezarejestrowany - Gader 2017-10-10 11:37
Powinno sie podac hotel w ktorym to ma miejsce dobra reklama
niezarejestrowany - Dedpool 2017-10-10 11:36
Bielsko prosze Cie przestan ....
niezarejestrowany - Bielsko 2017-10-10 10:59
Powinno się upublicznić dane tego gościa co chciał się dorobić kupując na prezentacjach,niech ludzie wiedzą jak wyglada naiwniak!
niezarejestrowany - rydzol 2017-10-10 10:15
ciemnego luda nie brakuje widac to tez po notowaniach pis-u
niezarejestrowany - Banita 2017-10-10 10:03
Dlatego, jak ktoś do mnie dzwoni z takim tekstem, od razu spuszczam go po brzytwie. Polecam.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda