Autobusy MZK z nadajnikami


2017-10-12, 07:00  |  komentarzy (24)

Udało się! Po ponad rocznym postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę, który zaprojektuje i wdroży inteligentny system transportu w Bielsku-Białej. Dzięki inwestycji połączonych ze sobą zostanie dwanaście najważniejszych skrzyżowań w centrum miasta, a opóźnione pojazdy komunikacji miejskiej otrzymają priorytet.

Przetarg na zaprojektowanie i wdrożenie systemu inteligentnego transportu rozpisany został przez Miejski Zarząd Dróg w sierpniu ub. roku. Do otwarcia kopert doszło w grudniu, ale później wybór wykonawcy oprotestowały firmy biorące udział w konkursie. Liczne skargi do Krajowej Izby Odwoławczej skutecznie zablokowały procedurę.

Lider na rynku

W ostatnich dniach MZD udało się wreszcie wyłonić wykonawcę inwestycji. Została nim olsztyńska spółka Sprint, która za wdrożenie systemu ITS w Bielsku-Białej zainkasuje ok. 10 mln zł. Przedsiębiorstwo jest jednym z liderów tej branży na rynku. Dotychczas może pochwalić się wdrożeniem inteligentnych systemów transportowych w Bydgoszczy, Olsztynie, Rybniku czy - największego w kraju - w Łodzi.

Sercem systemu jest tzw. centrum zarządzania ruchem, które za pomocą sieci światłowodowej połączone zostanie z urządzeniami zlokalizowanymi na dwunastu bielskich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. To na nich będą zainstalowane sterowniki, które umożliwią ustawienie tzw. priorytetu dla pojazdów komunikacji miejskiej. W praktyce system wymuszać będzie zapalenie się światła zielonego dla autobusu, który jest opóźniony w stosunku do rozkładu jazdy.

Wszystkie informacje zbierane z dróg zostaną zwizualizowane na ścianie graficznej z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji centralnej. Do podsystemu zarządzania transportem publicznym włączony będzie tabor MZK złożony ze 125 autobusów oraz 22 przystanki, na których pojawią się tablice elektroniczne (testowa znajduje się od kilkunastu miesięcy na przystanku przy hotelu President). Inwestycja zakłada również rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego.

Portal o korkach

Powstanie portal internetowy, który udostępni podróżnym wszelkie informacje potrzebne do sprawnego przemieszczania się zarówno pieszo, jak i przy pomocy środków transportu. Jak tłumaczą w MZD, ze względu na uwarunkowania finansowe na obecną chwilę w Bielsku-Białej zastosowana będzie tylko część elementów, które są wykorzystywane w dynamicznym zarządzaniu ruchem.

System inteligentnego zarządzania transportem w mieście ma zwiększyć przepustowość skrzyżowań dzięki optymalizacji pracy sygnalizacji świetlnej w zależności od natężenia ruchu oraz upłynnić przejazd autobusów. Początkowo zakładano, że start systemu nastąpi do końca 2017 roku, ale wiadomo, że ze względu na odwołania w postępowaniu przetargowym tego terminu nie uda się dotrzymać. Szczegóły budowy systemu ITS władze miasta mają podać na konferencji prasowej, która odbędzie się jutro w Ratuszu.

Zamawiający przewiduje w przyszłości możliwość rozbudowy systemu do ok. 80 lokalizacji (dodatkowe 62 skrzyżowania). W drugim etapie na terenie Bielska-Białej mogą stanąć znaki zmiennej treści VMS, które informują kierowców np. o czasie przejazdu w inny rejon miasta. W razie wypadku lub dużych utrudnień w ruchu ostrzegą lub zasugerują skorzystanie z objazdu. Bielski ITS mógłby też zostać poszerzony o system informacji parkingowej, ale ze względu na koszty - szacowane na ok. 42 mln zł - nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle uda się w przyszłości go rozbudować.

Bartłomiej Kawalec

Foto: Sprint/ITS Łódźi

Aktualizacja, 13 października 2017. Jak poinformowano na dzisiejszej konferencji prasowej w Ratuszu, pierwszy etap zamówienia trwać będzie niespełna rok, a koszt jego realizacji wyniesie  blisko 11,7 mln zł.

Artykuł wyświetlono 7453 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Śmieci zniknęły ze szlaków - foto
Kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali uczestnicy akcji „Czyste Beskidy”, którzy wyruszyli w góry ze sprzętem do zbierania nieczystości. W ten sposób uprzątnięto szlaki w rejonie Szyndzielni. Na koniec blisko 600 wolontariuszy wzięło udział w biesiadzie.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - luna 2017-10-16 11:49
Zmiany muszą być, od czegoś trzeba zacząć. Czekamy na efekty :)
niezarejestrowany - leopold 2017-10-13 10:08
Remonty drug i ani kawałeczka buspasa więc nic się nie zmieni bo nawet najlepszy i najdroższy system nie przeniesie autobusu stojącego w zakorkowanej ulicy na przód przed światła aby zaświeciło się zielone. Kolorowe tablice wskażą tylko gdzie stoi i pokażą zwiększający się czas opóźnienia. Taka droga zabawka i nic więcej. @ Agnus zakup autobusów to nie wszystko, brak kierowców, bardzo małe zainteresowanie pracą w MZK.
niezarejestrowany - mzk to dno 2017-10-13 10:06
Jak to będzie takie cudo jak bielsko.kiedyprzyjedzie.pl to ja dziękuję bardzo. Kasa wywalona w błoto.
niezarejestrowany - Szalet za 1 zł 2017-10-13 01:19
Dla zainteresowanych tematem działania tego systemu w różnych miastach sytuacja nie przedstawia się różowo, jak w artykule. ITS nie działa wcale "inteligentnie", to jest tylko droga zabawka. Kto nie wierzy, to może wygooglać.
niezarejestrowany - Angus 2017-10-12 22:46
A nie prościej byłoby za te 10 baniek powiększyć tabor autobusów i zwiększyć częstotliwość kursów. Jeżeli czas oczekiwania na autobus byłby pięć minut, wówczas część ludzi przesiadłaby się z własnych samochodów na MZK. Sam by tak zrobił.
Nie byłyby też potrzebne te super- hiper tablice świetlne i aplikacje internetowe. Zanim popatrzysz i sprawdzisz, autobus już nadjeżdża. A tak będzie kolejny system - drogi i ponad miarę. By żyło się lepiej...Nowoczesność dla samej nowoczesności. Ale niektórzy się cieszą - niech mają "nowoczesne miasto".
niezarejestrowany - Kris 2017-10-12 22:15
Budujcie wszedzie ronda gdzie tylko to mozliwe I korkow nie bedzie
tzok 2017-10-12 20:40
No i super. Może w tej chwili taki system nie jest niezbędny, ale zintegrowany "inteligentny" system sterowania ruchem drogowym to dobra i potrzebna inwestycja na przyszłość. Z korkami trzeba walczyć zanim się pojawią... a tych niestety w najbliższym czasie u nas nie będzie brakować (remont Krakowskiej i Lwowskiej, a później Warszawskiej). Jeśli kierowca zna miasto i ma IQ wyższe niż paprotka to może zrobić użytek nawet i z systemu priorytetów przejazdu (tylko musi rozumieć jak to działa).
niezarejestrowany - bielszczanin 2017-10-12 19:35
Brawo Bielsko idziemy do przodu.
niezarejestrowany - Trez 2017-10-12 18:56
Jak czytam niektóre komentarze na tym portalu to niektórych marzeniem jest aby Bielsko porosły zielone łąki wśród których wiły by się ścieżki rowerowe tylko nie wiem z czego wykonane bo z asfaltu nie (komentarze: beton, beton...) Z kostki brukowej tym bardziej bo to jak twierdzą"rowerzyści" nie da się po tym jeździć:-)
niezarejestrowany - Polok 2017-10-12 18:51
Na zachodzie już od dawna mają takie tablice i inne zabawki, a my 15 lat do tyłu. Więc czym tu się chwalić. No ale nic, widać że powoli się rozkręcamy.
niezarejestrowany - Bbn 2017-10-12 17:47
Kolejny przetarg i znowu nie zawiedliśmy się co do wysokości 10 baniek a co stać nas kwota jak zwykle na wypasie w Bielsku nie robi się byle jakich oszczędności wszystko zawsze jak najdrożej 5 ulic na krzyż i system kupują a co on bus pasy zbuduje. Cytuję : " światło zmieni na zielone" równie dobrze mogli napisać a autobusom skrzydła wyrosną ,o mało z fotela nie spadłem ze śmiechu .
niezarejestrowany - octavian 2017-10-12 16:50
Na zachodzie już dawno widziałem takie tablice. Powoli, ale gonimy tą europę. No dobrze
niezarejestrowany - Wojtek 2017-10-12 10:08
@Jerzy - rozklad jazdy juz jest w Google Maps, wystarczy ze wyznaczysz trase i wlaczysz zakladke transport publiczny. Tam pokaze Ci w jakim czasie, jaka linia mozesz jechac :) Moim zdaniem system jak najbardziej sie przyda w BB. Trzeba isc z duchem czasu, a malkontenci zawsze sie znajda ;)
niezarejestrowany - mbb 2017-10-12 10:00
Jerzy, przecież rozkład jest już od dłuższego czasu w Google Maps. W BB nie ma miejsca na buspasy więc pojazdy komunikacji zbiorowej otrzymają priorytet w inny sposób. I to jest ok. Wg mnie brakuje miejskiej aplikacji mobilnej z prawdziwego zdarzenia - takiej z informacjami z instytucji miejskich, możliwością sprawdzenia statusu swojej sprawy, ostrzeżeniami przed żywiołami, możliwością głosowania bezpośrednio z niej w budżecie obywatelskim i wiele innych.
niezarejestrowany - xcv 2017-10-12 09:52
No proszę co to zbliżające sie wybory robią ze starszyzna wioski. Wybierzcie ich ponownie ::
niezarejestrowany - Arnold 2017-10-12 09:35
Ale wymyśleli. Dla kierunku w którym jedzie opóźniony autobus, świeci się zielone. Autobus dojeżdża do sygnalizacji, następuje zmiana świateł. Co zostanie wymuszone dla niego zielone światło, Z innych kierunków dalej będą stać, tworząc korki. Wszystko jest tak bo system sterowania sygnalizacją świetlną jest do kitu. Zmiany powinny częściej następować i być skorygowane.
niezarejestrowany - Orka 2017-10-12 09:03
opóźnione pojazdy komunikacji miejskiej otrzymają priorytet. - Niech sobie kogutki za czasu załatwią :)
niezarejestrowany - Jerzy 2017-10-12 09:02
A 10 milionów to wersja najtańsza, ciekawe czy rozkład będzie w Google Maps. W Łodzi jest ale w Rybniku już nie.
niezarejestrowany - realista 2017-10-12 08:52
Ten uproszczony model 18 skrzyzowan wystrczy. Mamy obwodnice, to nie Manhattan.
niezarejestrowany - bloto 2017-10-12 08:22
absolutny przekręt. Czy Bielsko to Warszawa czy Kraków, gdzie są ogromne korki? 10 baniek w błoto.
niezarejestrowany - Angus 2017-10-12 08:19
"Powstanie portal internetowy, który udostępni podróżnym wszelkie informacje potrzebne do sprawnego przemieszczania się zarówno pieszo...- no ciekawe, znaczy prowadzenie za rączkę?
niezarejestrowany - dev 2017-10-12 08:05
Jeżeli światła w Bielsku zostaną dostosowane do tego jak jeżdżą kierowcy autobusów to coś mi się zdaje, że reszta użytkowników dróg będzie w czarnej ... .
niezarejestrowany - AntyPo 2017-10-12 08:00
W takim małym mieście jak Bielsko taki system? A co to Nowy York albo Kraków ? Kolrjny wałek wąsatego
niezarejestrowany - F tyg fff 2017-10-12 07:19
Jak kierowcy zaczną zmieniać się na końcowych przystankach a nie w środku trasy i przestaną sprzedawać bilety to odpadnie połowa opóźnień bez potrzeby wyrzucania milionów w błoto.Jak autobus będzie stał w korku i będzie gdzieś w jego środku to system teleportuje go do przodu albo jak dwa spóźnione autobusy będą stały w korku na skrzyżowaniu to zielone będą miały oba?Objazd z powodu utrudnień dla autobusów co z pasażerami na przystanku? sorry autobus ominął korek macie pecha?Coś mi się zdaje że kibelki i wiaty przystankowe to wzór gospodarności przy tym pomyśle.
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic