O co walczą lekarze rezydenci?


2017-10-12, 11:39  |  komentarzy (33)

Od kilkunastu dni w Warszawie trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Od ponad tygodnia w całym kraju pracownicy ochrony zdrowia organizują akcje solidarności z głodującymi. Protest popierają bielscy lekarze. Partia Razem ma propozycje rozwiązań.

Od 2 października trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze domagają się realnych rozwiązań dla poprawy stanu publicznego systemu ochrony zdrowia. Najważniejszym ich postulatem jest wzrost finansowania służby zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. To europejskie minimum, które pozwoli na skrócenie kolejek i odbudowę kurczących się z każdym rokiem kadr medycznych. Obecnie w wieku emerytalnym jest około 22 proc. lekarzy.

Protestujący domagają się również likwidacji biurokratycznych absurdów, poprawy warunków pracy oraz przywrócenia pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia poczucia godności i bezpieczeństwa. Lekarz obciążony jest tzw. papierologią, którą nakłada na niego NFZ. Szpitale mają za mało środków na miejsca specjalizacyjne. Za pensję w szpitalu trudno utrzymać rodzinę, nie mówiąc o dokształcaniu.

Większość postulatów protestujących poparł minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ale jak dotąd nie podjęto realnych działań. Protestujących rezydentów popiera Okręgowa Rada Beskidzkiej Izby Lekarskiej, która w specjalnym oświadczeniu wyraża ubolewanie, że rządzący, pozostając głusi na postulaty rezydentów, zmusili ich do tak drastycznej formy protestu, jak strajk głodowy.

 - Występująca obecnie sytuacja, w której pensja lekarza rezydenta jest nieznacznie wyższa od najniższego wynagrodzenia jest niedopuszczalna i poniżająca dla ludzi, którzy poświęcili wiele lat i zadali sobie wiele trudu, aby zdobyć odpowiedzialny i trudny zawód lekarza - czytamy w oświadczeniu OR BIL.

Z protestującymi lekarzam solidaryzuje się Partia Razem. - Młodzi medycy walczą dzisiaj o godność swojej pracy, ale przede wszystkim o zdrowie i życie swoich pacjentów - podkreśla Jarosław Hess, członek zarządu Okręgu Podbeskidzie. W najbliższy piątek o godz. 14.00 działacze tej partii wezmą udział w konferencji prasowej przed szpitalem miejskim przy ul. Wyspiańskiego, na której mają zaprezentować propozycje rozwiązań wypracowane wspólnie z pacjentami i pracownikami ochrony zdrowia oraz opowiedzieć o problemach systemu opieki zdrowotnej w Bielsku-Białej i regionie.

bb

Artykuł wyświetlono 3001 razy
Najnowsze artykuły:
2017-10-22
Przeboje świata specjalnie dla bielszczan
Próby wokalne, taneczne i instrumentalne trwają od sierpnia. Zespół Włóczykije zaprasza bielszczan na widowisko z udziałem znanego wokalisty Grzegorza Wilka. W programie m.in. piosenki Czesława Niemena, Joe Cockera, Roxette, ABBA czy Blues Brothers.
więcej
2017-10-22
Śmieci zniknęły ze szlaków - foto
Kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali uczestnicy akcji „Czyste Beskidy”, którzy wyruszyli w góry ze sprzętem do zbierania nieczystości. W ten sposób uprzątnięto szlaki w rejonie Szyndzielni. Na koniec blisko 600 wolontariuszy wzięło udział w biesiadzie.
więcej
2017-10-22
Uwaga na agresywne wpisy w sieci
Podczas spotkania w Branżowej Szkole I Stopnia nr 4 im. S. Staszica policjanci przybliżyli młodzieży temat przemocy rówieśniczej przejawiającej się agresywnymi, wulgarnymi wpisami i komentarzami w sieci oraz odpowiedzialności karnej osób nieletnich.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - płacący za specjalizacje 2017-10-21 08:01
Rezydent powinien płacić prze 3 lata ,są lekarze którzy specjalizacje robią na tzw. wolontariacie i to za darmo i nie mogą strajkować ,bo def nie są rezydentami bo nie mają tych 2400 zł do ręki.Dopiero wówczas na 4 roku płacić 60 procent na ,na 5 roku 40 procent i na 6 roku 10 procent bo już mają dużo większą wiedzę .Pozdrawiam wolontariat za darmo pracujących
niezarejestrowany - obserwator 2017-10-20 08:59
Studia bezpłatne tak ,ale rezydentura ?
niezarejestrowany - np. 2017-10-14 12:32
Pomyślmy o Pielegniarkach Opiekunach i Salowych którzy wykonują ich polecenia za 1400-1700 zł. O drugiej pensji z dyżurów nikt już nie mówi....
niezarejestrowany - Pacjent BB 2017-10-13 21:28
Niech zapłacą za studia lub opracuje bo narazie uczą się za podatników kasę pacie
tomekz 2017-10-13 21:01
Vega po Botoksie nie istenieja dla mnei jako człowiek, nie wiem kto/co to jest ten Vega, ale to nie jest człowiek, jakieś zwierzę może.
niezarejestrowany - to ja 2017-10-13 08:40
Widać, ze niektórym "Botoks" padł na mózg. I Vega, który epatuje wulgaryzmami i przemocą, deklarujący swoją wiarę w Boga!
niezarejestrowany - xyz 2017-10-13 08:18
A mnie niezmiennie dziwi fakt, że ludzie lepiej od lekarzy wiedzą, jak się leczyć (mając tylko "studia" internetowe, a nie 7-8 lat nauki na uczelni), a jednak, z uporem maniaka do lekarzy chodzą. Po co? Po co jechać rodzić do szpitala, skoro nie zgadzamy się z jego procedurami. Urodzić w domu i po problemie. Ci, którzy z taką pewnością wydają wyroki o rezydentach, powinni tak jak oni pouczyć się na ciężkich studiach te kilka lat, poświęcić je na naukę, staże, rezydentury a potem wygłaszać mądrości o służbie zdrowia. Już zaczyna lekarzy brakować. I nie ma się co dziwic, skoro spawacz zarabia lepiej, niż lekarz po wielu latach nauki. Przyjdzie nam się leczyć u budowlańców i spawaczy chyba.
niezarejestrowany - SB**** 2017-10-13 07:55
Podstawowa zmiana służbie zdrowia powinna polegać na zakazie zatrudniania w publicznych placówkach lekarzy mających prywatne praktyki. To na pewno skróciłoby sztucznie wydłużane kolejki, ponieważ np. ten sam lekarz w tej samej przychodni rano przyjmuje kilku pacjentów zapisanych pól roku temu na NFZ , a po południu dwudziestu pacjentów prywatnie w ramach prywatnej praktyki.( mam kilka przykładów) Tak nie może być, żeby być konkurencja samemu dla siebie, to jakiś dziwny system stworzony na pewno nie dla pacjentów tylko dla zbijania fortuny przez lekarzy na ludzkich nieszczęściach.. Tak jest np. w Niemczech i to działa, a u nas tylko raz ktoś rzucił taka propozycję i sprawa ucichła. Widać silne lobby działa w sejmie. .
niezarejestrowany - Wolność 2017-10-13 07:01
@Rezydent. PRL podobno sie skonczyl, a Wy dalej mentalnie w nim siedzicie. Kiedybjaa zaczynałem swoją pierwsza pracę prawie 12 lat temu zarabialem na samym początku dosłownie 732 zł na rękę i to z premią. Ale byłem ledwo po szkole i chcialem zebrać doswiadczenie. Dzisiaj zarabiam 5 razy więcej. Tylko dlatego ze podnoszę swoje kwalifikacje i z biegiem czasu jest mi lepiej. Ale wszystko zawdzięczam swojej ciężkiej pracy. Wy od razu na start chcecie dużą kasę. To jest właśnie PRL.
niezarejestrowany - Adamsky 2017-10-13 06:27
Rezydenci mają rację. Jak się znalazła kasa w budżecie bo lepiej ściągają podatki to min. Radziwiłł zakupił 1,2 mln szczepionek na pneumokok od amerykańskiego koncernu zamiast np dać podwyżki dla średniego personelu medycznego jak rezydenci czy pielęgniarki. No i oczywiście już pneumokoki wskoczyły na listę przymusowych szczepień! Tak się kręci kasę a młodzi lekarze cisza i zasuwać za 2000zł na rękę! W Polsce już teraz jest 24 OBOWIĄZKOWE szczepionki do drugiego roku życia a za chwilę mają zwiększyć do 30! Każda szczepionka po ok 100 zł razy 400000 dzieci rocznie razy 24 (30) i juz wiemy gdzie ginie kasa na służbę zdrowia! Dlatego tak bronią tego przymusu szczepień! Kosztem naszego zdrowia i naszych przymuszanych dzieci! Rezydenci poruszcie ten temat proszę!
niezarejestrowany - Koniec PiS 2017-10-13 00:24
Po tym jak w nocy 12/13 października zostali potraktowani rezydenci powinni do nich dołączyć pielęgniarki i lekarze. Rzadzacy dobrze wiedzą, że Medycyna na nich nie głosowała.
niezarejestrowany - ubu 2017-10-12 23:12
Członek władz partii wicepremiera Gowina dostał posadę w instytucie zajmującym się bezpieczeństwem internetu. Z zawodu jest rolnikiem, z pasji strażakiem i pszczelarzem. Nie musi przychodzić do pracy. Pensje na jego szczeblu to od 12 do 29 tys. zł.
niezarejestrowany - Popierająca rezydentów 2017-10-12 22:51
Rezydenci zarabiają żenująco mało. Ale już lekarze po rezydenturze są nie do usatysfakcjonowania. Lekarze okuliści z Komorowickiej tak mieli "mało", że założyli zakład optyczny vis a vis swojej przychodni. Niby nic takiego, ale ile można się nachapać , żeby byli usatysfakcjonowani?Niech lekarz leczy, a optyk robi okulary. REZYDENCI WALCZCIE O SWOJE!!! Przywileje zabiją ten kraj drodzy mundurowi i górnicy...
niezarejestrowany - 2012 2017-10-12 22:34
Rezydent, szkoda gawiedzi tłumaczyć.. Postchlopska mentalność w pełnej krasie.
niezarejestrowany - Rezydent 2017-10-12 22:19
@Wolność - PRL ma się we krwi. Co to w ogóle za pytanie, czy widziałeś biednego lekarza? Wiadomo, że nikt nie widział. Tak samo jak nikt nie widział biednego informatyka, dentysty, prawnika, księgowej, czy fryzjera. Każda osoba z tych trzech grup zawodowych spokojnie wyciąga w Bielsku powyżej 10-20 tys. na miesiąc jeśli ma łeb na karku. Sorry, ale 2 tys. na rękę jako rezydent, to jest to upokorzenie a nie wynagrodzenie.
tomekz 2017-10-12 21:13
@Gosia - w jednym z Bielskich szpitali zdarzyło mi się leżeć jakieś 8 lat temu, i nie pamiętam złego traktowania przez pielęgniarki.

Może teraz się coś zmieniło - w końcu mamy władzę która uwielbia napuszczać na siebie nawzajem Polaków.

Jeżeli została sztucznie wywołana nienawiść w narodzie do lekarzy i pielęgniarek, to jaka ma być ich reakcja? Mają odpowiadać uśmiechem?
niezarejestrowany - Marek 2017-10-12 20:39
Lepiej dać pieniądze Rydzykowi przynajmniej pomodli się za nas a nie jakimś lekarzom!
niezarejestrowany - Gosia 2017-10-12 19:17
Mają rację,że protestują albowiem jako rezydenci są optymalnie wykorzystywaną kadrą w oddziałach szpitalnych. Ordynatorzy i specjaliści już po godz.11.00 wybywają z oddziału do innych prywatnych gabinetów czy klinik a rezydenci obsługują chorych przez cała dobę. Natomiast jeśli chodzi o pielęgniarki a szpitalu wojewódzkim to ich zarobki nie są wcale niskie ale sposób traktowania pacjentów w wielu przypadkach urąga przyzwoitości .Zachowują się tak jakby pacjent był bokserską gruszką i obiektem do wyładowywania nerwów i negatywnych emocji.
tomekz 2017-10-12 18:49
Pielęgniarka w Niemczech na początek dostaje jakies 20 tys. zł i mieszkanie za free. Podobnie w innych bogatych krajach.

Dziwie się, że w Polskiej publicznej służbie zdrowia jeszcze ktokolwiek pracuje, podziękujcie tym ludziom, bo nie wiadomo jak długo jeszcze im się będzie chcieć harować za psie pieniądze.
niezarejestrowany - PIS obludnicy i złodzieje 2017-10-12 18:23
Obserwator a nie jest na temat? Wszyscy widzą jak PIS szasta kasa! Wiec kazdy chce. Czekac tylko jak lekarze i pielęgniarki dołączą się.
niezarejestrowany - Bruno 2017-10-12 18:07
Brunna zaczeli protestować bo widzą jak pis wydaje pieniądze na swoje premie i jak zachwalaja swoją gospodarke.
niezarejestrowany - brunna 2017-10-12 17:37
kolejny protest o tle politycznym-w słuzbie zdrowia od dawna jest żle, a protestuja teraz
niezarejestrowany - taki sobie 2017-10-12 17:28
Wikary, chyba coś ci się pomyliło, ów informatyk przeważnie startuje w firmie prywatnej i pensja zależy tylko od wlaściciela danej firmy. Natomiast lekarz rezydent robi specjalizację w państwowym szpitalu, za państwowe pieniądze tzw. budżetówka lub jeżeli dany szpital zobowiąże się w pokryciu kosztów. Dopiero po rezydenturze, lekarz może np. stawiać warunki, zmienić szpital (np. prywatny) czy wyjechać za granicę. Jak myślisz, dlaczego większość prywatnie przyjmująch lekarzy pracuje w państwowych szpitalach. Podpowiem, mozna zalatwić badania pacjenta na szpitalnym sprzęcie, czy przyjęcie na swój oddział.
miron.mika 2017-10-12 17:04
A ile chciałby zarabiać ktoś kto ledwo skończył uczelnię i nie może nawet samodzielnie wypisać recepty na przysłowiową aspirynę? Niech przemęczy się ten rok, zda egzamin lekarski wtedy zacznie zarabiać więcej, lub dużo więcej jeżeli od czasu do czasu weźmie dyżur.
Z tymi miejscami na specjalizacjach to też nie do końca jest prawda. Niektórzy zastanawiają się czy finansowo nie lepiej robić ją w wolontariacie, a zarabiać w pracując w przychodniach i trzymając płatne dyżury.
Z ucieczką za granice to też obecnie tylko straszak, obecnie w Polsce uprawnienia lekarza nadaje nie państwo tylko uczelnia, a takie uprawnienia na zachodzie nie są honorowane ( bodajże tylko dwie lub trzy polskie uczelnie medyczne są honorowane), lekarze tam muszą ponoć zdawać egzaminy lekarskie, gdzie problemem nie jest wiedza tylko stopień opanowania języka. Oczywiście ktoś znający perfekt dany język sobie poradzi reszta już niekoniecznie.
niezarejestrowany - Ryuu 2017-10-12 17:02
Niech zmienia branze fabryka na 3 zmiany a pielegniarki jeszcze bardziej narzekaja a jak 100 nie dostana to palcem kolo pacjenta nie kiwna
Katalog Firmy »
Turystyka
Gastronomia
Uroda i moda
Reklama, poligrafia
Usługi
Handel detaliczny i hurtowy
Budownictwo
Motoryzacja
Doradztwo, finanse, podatki
Komputery, internet
Kursy i edukacja
Nieruchomości
Śluby i wesela
Medycyna i zdrowie
Przemysł i produkcja
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2012-2014
Wykonanie: Tomasz Kwaśny      Grafika: Mateusz Godzic