Od kilkunastu dni w Warszawie trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Od ponad tygodnia w całym kraju pracownicy ochrony zdrowia organizują akcje solidarności z głodującymi. Protest popierają bielscy lekarze. Partia Razem ma propozycje rozwiązań.

Od 2 października trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Młodzi lekarze domagają się realnych rozwiązań dla poprawy stanu publicznego systemu ochrony zdrowia. Najważniejszym ich postulatem jest wzrost finansowania służby zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. To europejskie minimum, które pozwoli na skrócenie kolejek i odbudowę kurczących się z każdym rokiem kadr medycznych. Obecnie w wieku emerytalnym jest około 22 proc. lekarzy.

Protestujący domagają się również likwidacji biurokratycznych absurdów, poprawy warunków pracy oraz przywrócenia pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia poczucia godności i bezpieczeństwa. Lekarz obciążony jest tzw. papierologią, którą nakłada na niego NFZ. Szpitale mają za mało środków na miejsca specjalizacyjne. Za pensję w szpitalu trudno utrzymać rodzinę, nie mówiąc o dokształcaniu.

Większość postulatów protestujących poparł minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, ale jak dotąd nie podjęto realnych działań. Protestujących rezydentów popiera Okręgowa Rada Beskidzkiej Izby Lekarskiej, która w specjalnym oświadczeniu wyraża ubolewanie, że rządzący, pozostając głusi na postulaty rezydentów, zmusili ich do tak drastycznej formy protestu, jak strajk głodowy.

 - Występująca obecnie sytuacja, w której pensja lekarza rezydenta jest nieznacznie wyższa od najniższego wynagrodzenia jest niedopuszczalna i poniżająca dla ludzi, którzy poświęcili wiele lat i zadali sobie wiele trudu, aby zdobyć odpowiedzialny i trudny zawód lekarza - czytamy w oświadczeniu OR BIL.

Z protestującymi lekarzam solidaryzuje się Partia Razem. - Młodzi medycy walczą dzisiaj o godność swojej pracy, ale przede wszystkim o zdrowie i życie swoich pacjentów - podkreśla Jarosław Hess, członek zarządu Okręgu Podbeskidzie. W najbliższy piątek o godz. 14.00 działacze tej partii wezmą udział w konferencji prasowej przed szpitalem miejskim przy ul. Wyspiańskiego, na której mają zaprezentować propozycje rozwiązań wypracowane wspólnie z pacjentami i pracownikami ochrony zdrowia oraz opowiedzieć o problemach systemu opieki zdrowotnej w Bielsku-Białej i regionie.

bb