Gry komputerowe z dopracowaną fizyką, fabułą i realistyczną grafiką to prawdziwy rarytas dla każdego gracza. Jednak aby w pełni móc cieszyć się wymarzonym zakupem, użytkownicy stają przed kolejnym wyzwaniem.

Gry komputerowe wymagają coraz lepszej karty graficznej i nowoczesnych podzespołów, które po dwóch latach użytkowania potrafią być już przestarzałe. Istnieje możliwość, aby wymagające gry uruchamiać na słabszych sprzęcie, lecz wtedy brakuje detali, dopracowanej grafiki, a podczas rozgrywki można spotkać się z brakiem płynności. W dalszej części dowiesz się, na co zwracać uwagę przy wyborze komputera dla gracza - podpowiada specjalista z portalu jaki-komputer.pl.

Mobilnie czy stacjonarnie?

Pierwszą decyzją jest wybór pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym. Oba sprzęty mają zarówno wady, jak i zalety. W przypadku laptopa ceny potrafią być bardzo wysokie, a za niższą kwotę można złożyć porządny komputer stacjonarny. Tym samym nie można wymieniać podzespołów, a jedyną możliwością jest ponowny zakup nowszego laptopa. Jeśli jednak dużo podróżujesz, mobilny sprzęt będzie najkorzystniejszy. Komputer stacjonarny jest mniej mobilny i zajmuje więcej miejsca, ale posiada tańsze i wymienne podzespoły.

Karta graficzna

To część niezbędna do funkcjonowania komputera odpowiedzialna za generowanie obrazu do monitora. W przypadku gier najlepiej zrezygnować z karty zintegrowanej, a zainwestować w zewnętrzny układ graficzny. Na rynku obecnie dostępne są karty nVidia i AMD. Istotnymi parametrami podzespołu są :

  • obsługa kilku monitorów, jeśli planujemy prowadzić rozgrywkę,
  • pamięć SGRAM, czyli pamięć RAM karty. Do rozgrywki na większej liczbie monitorów i większej rozdzielczości polecany jest model GDDR5, ale standardowo wystarcza 2GB GDDR5,
  • liczba wyjść video, aby nie kupować zbędnie przejściówki do podłączenia monitora,
  • rodzaj procesora graficznego (GPU). Warto zwrócić uwagę na zespoły, w których istnieje możliwość podkręcenia procesorem.

Procesor

Główna jednostka komputera. Dla obsługi gier niezbędne będzie AMD lub Intel Core i3, i5 lub i7. Przy wyborze procesora warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Zwłaszcza do gier nadaje się dwurdzeniowy model Intel i5. Początkujący gracze często popełniają błąd, inwestując w najmocniejsza kartę graficzną, a kupując słaby procesor, który może nie nadążyć z przetwarzaniem informacji.

Układ chłodzenia

Przy wielogodzinnych rozgrywkach niezwykle istotny dla podzespołów. Układ chłodzenia powinien znajdować się przy procesorze, karcie graficznej i we wnętrzu obudowy.

Płyta główna

Zapewnia funkcjonowanie zestawu i możliwość montowania innych podzespołów. Powinna posiadać odpowiednie gniazdo pod procesor, co najmniej 10 portów USB 3.0 (zalecane) oraz kontroler Sat III. Ponadto przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na chipset, czyli układ płyty głównej. W nowszych modelach można dowolnie modyfikować zestaw, dzięki czemu jest wydajniejszy.

Pamięć RAM

Optymalna ilość pamięci to 8 Gb, chociaż do bardziej wymagających gier polecane jest 16 GB. Kości najlepiej wybrać u tego samego producenta i takiej samej wartości.

Dyski

Do wyboru mamy podstawowy dysk twardy o pamięci minimum 1TB i prędkości obrotowej 7200 rpm oraz dyski SSD. Dzięki nim aplikacje szybciej się uruchamiają, a komputer pobiera mniej prądu. Są ciche i odporne na uszkodzenia zewnętrzne. Wciąż dużym minusem jest wysoka cena.

Zasilacz

Jako podstawa stabilnego działania i długiej żywotności podzespół nie może być ignorowany. Moc powinna być większa niż moc wszystkich podzespołów i wynosić przynajmniej 500 W. Uwagę przy zakupie należy zwracać na certyfikat sprawności i złącza PCLe oraz SATA.

Obudowa

Niedoceniany, ale bardzo ważny dodatek. Przede wszystkim musi być na tyle duży, aby pomieścić wszystkie podzespoły i dopasowany do płyty głównej. Należy unikać obudowy z wmontowanym zasilaczem, gdyż może być niewystarczający dla zamontowanych elementów. Atrakcyjnym dodatkiem jest oryginalne chłodzenie czy mata wyciszająca. Najpopularniejszymi modelami są midi tower i big tower.

Akcesoria i dodatki

Nie są niezbędne dla graczy, ale bardzo przydają się podczas rozgrywek multiplayer czy przy grach zręcznościowych:

  • myszki dopasowane do kształtu i wielkości dłoni z dodatkowymi przyciskami lub czułym laserem pozwalającymi wychwycić każdy ruch,
  • klawiatura: mechaniczna, membranowa lub hybrydowa. Szeroka gama odporna na uderzenia i bardziej wytrzymała dla graczy, także z dodatkowymi przyciskami,
  • pady - nadające się idealnie do Fify, gier zręcznościowych czy gier wyścigowych,
  • słuchawki - ceny wahają się od 50 zł do nawet 7 tys. zł. Możliwość wyboru także z mikrofonem, gdzie potrzebna jest kooperacja z innymi graczami,
  • maty na biurko - duże i antypoślizgowe. Można je podłożyć pod klawiaturę i myszkę bez ryzyka, że któreś z nich ześlizgnie się.

Więcej o wyborze komputerów znajdziesz w mini-słowniczku pojeć komputerowych oraz w naszych poradnikach doboru sprzętu w zależności od jego przeznaczenia.

Artykuł sponsorowany