W Bielsku-Białej rozpocznie się jutro 15. Jazzowa Jesień. Trwający tydzień festiwal pod dyrekcją Tomasza Stańko to kolejne dziesiątki tysięcy kilometrów muzycznej podróży w towarzystwie znakomitych artystów - z Norwegii do Indii, z Armenii do Nowego Jorku, z jawy do snu.

Piętnaście lat Jazzowej Jesieni to lata wyjątkowych, premierowych projektów dyrektora artystycznego festiwalu Tomasza Stańko, muzyka na granicy gatunków, kultur, języków, kompozycji i improwizacji, jawy i snu. Dzięki temu dorobkowi bielski festiwal jest dziś stałym elementem muzycznego pejzażu tej części Europy.

Już na otwarcie festiwalu muzyczny most połączy norweskie Mysen, skąd pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów saksofonu: Jan Garbarek - z indyjskim Mumbajem wirtuoza instrumentów perkusyjnych: Triloka Gurtu. Ich drogi przecięły się przeszło trzy dekady temu na płycie „Song for Everyone”. Od tego czasu muzycy orbitują wokół siebie, wielokrotnie dzieląc razem scenę najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata.

Szczególną uwagę w tegorocznym programie warto zwrócić na dwóch młodych pianistów: urodzonego w ormiańskim Giumri Tigrana Hamasyana i pochodzącego z Kuby, dobrze już znanego w Polsce za sprawą gry w nowojorskim kwartecie Tomasza Stańki, Davida Virellesa. Dziś tych dwóch 30-latków może cieszyć się pozycją, o której większość muzyków nie śmie nawet marzyć.

W czwartek wystąpi jeden z najważniejszych kontrabasistów w historii jazzu - Dave Holland. Jego grę słychać na ikonicznych płytach Milesa Davisa „In a Silent Way” i „Bitches' Brew”. W tym roku za całokształt twórczości uhonorowany został tytułem Jazz Master Fellow, przyznawanym przez amerykański National Endowment for the Arts. Do Bielska-Białej przyjedzie ze swoim trio z gitarzystą Kevinem Eubanksem i perkusistą Obedem Calvaire.

Na piątek zaplanowany jest koncert tria znakomitego saksofonisty i klarnecisty, ulubieńca takich artystów, jak Pat Metheny, Dave Douglas czy… Dave Holland: Chrisa Pottera. Na festiwalu usłyszymy go w gwiazdorskim trio z Reubenem Rogersem (kontrabas) i Erikiem Harlandem (perkusja). Tego samego dnia zobaczymy na scenie Tomasza Stańko. Dyrektor artystyczny festiwalu tradycyjnie prezentuje premierowy projekt.

Tegoroczną edycję festiwalu zwieńczy koncert jazzu tradycyjnego: The Buck Clayton Legacy Band, czyli muzyczny hołd złożony mistrzowi swingowej trąbki lat 30. Buckowi Claytonowi. Ducha jego muzyki postarają się przywołać Menno Daams i Ian Smith oraz towarzyszący im zespół.

15. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej odbędzie się w dniach 14-19 listopada 2017 w Bielskim Centrum Kultury przy ul. Słowackiego 27. Więcej informacji znajdziesz na www.jazzowajesien.pl.

bb