Jeszcze w tym roku w Bielsku-Białej stanie pomnik w hołdzie Polakom-ofiarom rzezi wołyńskiej. Projekt monumentu miesiąc temu zyskał akceptację władz miasta. Inicjatywa ma poparcie wojewody śląskiego oraz bielskich środowisk kresowych. Na pomniku w zagłębieniu w formie krzyża umieszczona zostanie figura „spalonego Chrystusa”.

Pomysł uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej pojawił się jesienią ub. roku. Najpierw interpelację w tej sprawie złożył radny Dariusz Michasiów (PO). Temat został podjęty przez prezydenta miasta, który w listopadzie 2016 poinformowali radnego, że planowane jest umieszczenie obiektu upamiętniającego wydarzenia wołyńskie na terenie Cmentarza Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. W tym samym czasie inicjatywę budowy pomnika wsparło Stowarzyszenie Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bielsku-Białej.

Uzgodnienia z wojewodą

Realizację zadania przewidziano na 2017. - Do końca września bieżącego roku trwały uzgodnienia ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach w sprawie ustalenia miejsca pod pomnik, jego formy oraz treści napisów - przybliża Przemysław Kamiński, wiceprezydent Bielska-Białej.

Jednocześnie zlecono wykonanie koncepcji monumentu. Przedstawiona przez artystę wizja zakłada upamiętnienie tragicznych wydarzeń w formie prostopadłościanu z łupanego granitu o wysokości około 210 cm. Na pomniku w zagłębieniu w formie krzyża stanie figura „spalonego Chrystusa”. Napisy będą umieszczone z przodu i z boku monumentu. Na jednej z krawędzi fundamentu (za pomnikiem) zostanie wykonane nasadzenie z czterech cisów o wysokości ok. 200 cm.

- Na początku października Śląski Urząd Wojewódzki pozytywnie zaopiniował  przedstawioną przez nas koncepcję i lokalizację pomnika - mówi Przemysław Kamiński. - Również w październiku uzgodniliśmy z IPN treść napisów, jakie będą na nim umieszczone - dodaje nasz rozmówca.

Aby razem budować przyszłość

Na bielskim pomniku ma zostać umieszczona inskrypcja o treści:
„W HOŁDZIE POLAKOM - OFIAROM LUDOBÓJSTWA NA WOŁYNIU I W GALICJI WSCHODNIEJ ZAMORDOWANYM PRZEZ OUN UPA ORAZ INNE FORMACJE ZBROJNE UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW W LATACH 1943-1945 ORAZ UKRAIŃCOM RATUJĄCYM POLAKÓW PRZED STRASZLIWĄ ŚMIERCIĄ CZĘSTO ZA CENĘ WŁASNEGO ŻYCIA”.
 
Dodatkowo pod spodem widnieć będzie następujący cytat Jana Pawła II: „Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy niż to co dzieli, ażeby razem budować przyszłość”. Jan Paweł II, Lwów, 26 czerwca 2001”.
 
- Dokumentacja projektowa jest już gotowa - zdradza wiceprezydent Przemysław Kamiński. - Do końca listopada zostanie wykonany fundament wraz z otoczeniem pomnika. Sam monument ma stanąć do 19 grudnia br. - informuje przedstawiciel Ratusza, zaznaczając, że termin uroczystego odsłonięcia pomnika nie został jeszcze ustalony.
 
Maciej Chrobak
 
Na zdjęciu: wizualizacja bielskiego pomnika upamiętniającego wydarzenia na Wołyniu (źródło: UM B-B).