Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem, w którym przyrządzamy posiłki, musi być maksymalnie ergonomiczna i wygodna. To nie miejsce, gdzie warto iść na kompromisy, bo wielogodzinne stanie przy kuchence, krojenie produktów czy zmywanie jest niezwykle uciążliwe w przypadku niewłaściwego rozplanowania blatów i urządzeń, a nawet niewygodnego dostępu do naczyń kuchennych, kubków czy sztućców. Remont kuchni czy urządzanie jej od nowa to moment, kiedy warto zastanowić się nad poprawą dotychczasowych błędów.

Wysokość blatów

Nie ma kuchni idealnej, nie ma też blatów, które są na wysokości standardowej. Ta powinna być dostosowana do wzrostu użytkownika kuchni. Osoba, która najwięcej czasu w niej spędza, powinna stanąć, ugiąć łokieć i zmierzyć odległość od łokcia do podłogi, a następnie odjąć 15 cm. Osoba, która ma 160 cm wzrostu, dobrze się czuje, pracując przy blacie wysokim na ok. 90 cm od podłogi, ale wysoki mężczyzna o wzroście 185 cm powinien zamontować blat na wysokości 105 cm. Jeśli z jednej kuchni korzysta osoba wysoka i niska, trzeba dojść do kompromisu i umieścić blat tak, aby każdemu było możliwie jak najwygodniej.

Funkcjonalne zorganizowanie szafek

Nie bez znaczenia jest ułożenie przedmiotów: zestawów naczyń, talerzy, sztućców, misek czy drobnych urządzeń kuchennych w szafkach. Szafki najczęściej dzielimy na górne i dolne. Do niedawna dolne szafki wyposażone były głównie w półki. Dzisiaj jednak wiadomo, że nie jest to wygodne, bo aby zdjąć coś z najniższej półki, trzeba nawet kucnąć. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie szuflad, dzięki którym mamy dobre dojście do wszystkich niezbędnych przedmiotów. Wybierając szuflady, zwróćmy uwagę, czy mogą się wysunąć maksymalnie na całą swoją szerokość oraz, czy można w nich zamontować amortyzację, która ogranicza stukanie. Do szuflad można dobrać odpowiednie pojemniki oraz podziałki i wkłady, które pozwalają na segregowanie ich zawartości.

W sklepach kupimy różne pojemniki umożliwiające schowanie żywności, sortowanie śmieci, a także wygodne ułożenie zestawu naczyń: pokrywek, garnków, misek, dzięki którym podczas gotowania możemy szybko sięgnąć po niezbędne przedmioty. Przyda się także rozdzielenie przedmiotów używanych sporadycznie i często. Te, po które sięgamy rzadziej, mogą leżeć w najniższych szufladach czy na najniższych półkach, a te, które muszą być zawsze pod ręką w szufladach wyżej położonych. Warto też zamienić stare garnki, rondle i patelnie na jeden zestaw naczyń ze stali szlachetnej https://www.shop.philipiakmilano.pl/zestawy-10001. Nie tylko szybciej i zdrowiej się w gotuje w takich garnkach, ale także pięknie będą wyglądać na nowych kuchennych szafkach.

Wszelkie wąskie szczeliny między szafkami i ścianami warto wypełnić koszami typu cargo, w których zmieścimy np. butelki, kartony z żywnością albo kubki czy talerze.

AGD według potrzeb

Kiedy kupujemy urządzenia kuchenne, często kierujemy się przede wszystkim ich niską ceną albo atrakcyjnym wyglądem. To niestety nie jest dobra metoda weryfikacji, gdy oczekujemy kuchni funkcjonalnej. Każdy zakup sprzętu trzeba przemyśleć dogłębnie i wybrać taki, który najlepiej wpisuje się w sposób życia rodziny.

  • Lodówka. Jeśli rodzina jest liczna, a zakupy robimy raz w tygodniu, za to spore, lepiej wybrać lodówkę z wieloma półkami, na których zmieści się spora ilość jedzenia. Zbyt duża lodówka w mieszkaniu, w którym gotuje jedna czy dwie osoby będzie niepotrzebnie zajmowała miejsce i zużywała cenną energię.

  • Płyta grzejna - tutaj również jej szerokość oraz liczbę palników trzeba dobrać do liczby osób oraz do potrzeb indywidualnych. Jeśli gotujemy trzydaniowe posiłki dla całej rodziny, szersza płyta, na której można jednocześnie gotować w kilku garnkach, jest znacznie wygodniejsza, nawet jeśli zajmuje duży fragment blatu.

  • Piekarnik - nie rezygnujmy z niego, nawet jeśli nie wypiekamy ciast albo nie robimy pieczeni. Przydaje się bowiem nawet do podgrzania mrożonej pizzy. Kiedyś montowany był pod blatem kuchennym i płytą, obecnie lepiej zamontować go na wysokości swojej klatki piersiowej.

  • Okap kuchenny - dolna krawędź okapu powinna się znajdować minimum 65 cm nad kuchenką, musi być też o parę centymetrów od niej szerszy. Jest niezbędny w każdej kuchni, bo pochłania zapachy i parę wodną.

  • Zmywarka - coraz mniej osób wyobraża sobie życie bez zmywarki. Te urządzenia nie tylko są wygodne, ale także oszczędzają wodę, energię i nasz czas. Niektóre urządzenia myją 9-10 kompletów naczyń w zaledwie… 6 litrach wody! Zmywarkę również dobieramy pod kątem liczebności rodziny. Najbardziej pojemna będzie zmywarka szeroka na 60 cm, ale dla jednej osoby znaleźć można też urządzenie kompaktowe przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową.                                                                           Artykuł sponsorowany