Od kilku lat mieszkańcy Czechowic-Dziedzic skarżą się, że ponoszone przez nich opłaty za wodę należą do najwyższych w Polsce. Władze miasta postanowiły zareagować. Rezygnują z usług bielskiej firmy Aqua i znalazły już nowego, tańszego dostawcę.

- Cena wody nie spadnie, jeśli skazani będziemy na jej kupowanie od spółki Aqua - wielokrotnie tłumaczył Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic. Już wkrótce wodę do miasta i okolicznych sołectw ma dostarczać Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach.

Zbudują wodociąg

We wrześniu czechowiccy urzędnicy i radni zapoznali się z technologią uzdatniania wody na terenie Kobiernic i Goczałkowic, bo to właśnie stamtąd ma ona płynąć do miasta. Później zarząd GPW zwrócił się z oficjalną prośbą o podjęcie przez Radę Miejską stosownej uchwały, która byłaby podstawą do rozpoczęcia budowy wodociągu. Jego koszt szacowany jest na ok. 60 mln zł.

Ustalono, że cena wody - bez względu na odebraną ilość - będzie taka sama, jak dla innych gmin zaopatrywanych przez GPW. Jest to zgodne z polityką katowickiego przedsiębiorstwa, które nie różnicuje swoich kontrahentów. I rzecz najważniejsza: GPW zdecydowało, że zapłaci za wodociąg z własnej kasy.

- Cieszy nas, że wreszcie pojawiła się realna szansa na pozyskanie nowego dostawcy, który będzie gwarantował nie tylko cenę niższą niż narzucana przez spółkę Aqua, ale też zaopatrzy miasto w wodę o bardzo wysokiej jakości - słyszymy.

Będzie taniej

W październiku czechowicka Rada Miejska zajęła się krótką, bo zaledwie trzypunktową uchwałą. Napisano w niej, że radni „Wyrażają zdecydowane poparcie dla przedstawionej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach oferty zrealizowania inwestycji, w wyniku której woda pitna dla gminy Czechowice-Dziedzice byłaby dostarczana przez to przedsiębiorstwo”.

Burmistrz Marian Błachut został zobowiązany do podjęcia ścisłej współpracy z GPW, a sama uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia.

Na forach internetowych większość komentujących popiera działania czechowickich władz. - Będzie taniej, lepiej, zdrowiej - piszą mieszkańcy. Jak utrata znaczącej części rynku wpłynie na kondycję finansową spółki Aqua, jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy zerwanie współpracy Czechowic-Dziedzic z bielskim potentatem przełoży się na zmianę cen wody, które obowiązują w stolicy Podbeskidzia.

***

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów zajmuje się ujmowaniem, uzdatnianiem i hurtową dostawą wody, z której korzysta ponad 3,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej. Aqua S.A. zaopatruje obecnie w wodę ok. 300 tys. mieszkańców Bielska-Białej i okolic.

Marek Żuliński

Na zdjęciu: zakład uzdatniania wody w Goczałkowicach to kompleks obiektów składający się z dwóch ciągów technologicznych. Pierwszy został uruchomiony w 1956, natomiast drugi w 1979. Oba zmodernizowano w roku 2004. Fot. GPW S.A.