Już za chwilę Nowy Rok, a wraz z nim nowe wyzwania i plany. Wiele osób właśnie na początku roku decyduje się na odświeżenie mieszkania i zastanawia się, jakie kolory ścian najlepiej do niego pasują.

Kolory ścian to nie tylko barwa, ale i samopoczucie

Choć większość z nas patrzy z przymrużeniem oka na chromoterapię jako sposób na leczenie dolegliwości za pomocą kolorów, to jednak nie da się ukryć, że mają one na nas pewien wpływ. Wielokrotnie przeprowadzone badania potwierdziły, że niektóre barwy mają zdolność pobudzania trawienia, dodawania energii czy też uspokajania. Warto o tym pamiętać, wybierając kolory ścian do swojego domu czy mieszkania po remoncie.

Najmodniejsze kolory ścian nie zawsze najlepsze

Wybierając kolory ścian, nie warto kierować się modą. Co roku projektanci wybierają nowy, najmodniejszy kolor i jest on zwykle diametralnie różny od tego, który królował w poprzednim sezonie. Nadążenie za trendami wymagałoby więc bardzo dużo energii i pracy… A przecież nikt nie ma ochoty na remont całego mieszkania raz do roku!

Modne kolory ścian mają też swoje inne, mniej oczywiste minusy. Chociażby nieskazitelna biel, którą tak ochoczo przyjęliśmy wraz ze stylem skandynawskim. Świetnie sprawdza się w małych mieszkaniach, które optycznie powiększa, ale stosowana w nadmiarze może też sprawić, że wnętrza wydadzą się zimne i mało przytulne. Dlatego totalnie białe mieszkania są dobre tylko dla osób, które są z natury pogodne i niełatwo wpadają w melancholię. Inni powinni ją raczej przełamać inną, ciepłą i intensywną barwą.

Kolory ścian idealne do sypialni

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy móc się bez problemu wyciszyć i zrelaksować. Wybierając kolory ścian do tego pomieszczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na odcień wybranego koloru, aby był on dostosowany do naszego trybu życia. Osoby, które lubią poranki powinny zdecydować się na kolory ścian w rozbielonych, jaśniejszych odcieniach. Z kolei ci, którzy lubią się wieczorami zrelaksować przy przytłumionym świetle albo mają problemy z zasypianiem, polecane są ściany w intensywnych i dość ciemnych kolorach.

Najlepsze kolory ścian do sypialni to:

  • zielony (w ciepłym odcieniu),
  • niebieski,
  • fioletowy,
  • różowy.

Jakie kolory ścian wybrać w salonie?

Dużo zależy od tego, jak duży jest nasz pokój dzienny i czy łączy w sobie też inne funkcje. Zupełnie inaczej dobierać należy kolory ścian w samodzielnym salonie, a inaczej w takim, który służy też do pracy lub ma część jadalną. Na szczęście, salon jest też zwykle największym pomieszczeniem w mieszkaniu czy domu i możemy sobie pozwolić na wydzielenie w nim sekcji kolorystycznych lub po prostu pomalowanie ścian na kilka kolorów.

Kolory ścian dla wielofunkcyjnych salonów

Ze względu na samopoczucie domowników najlepszym kolorem do salonu połączonego z jadalnią jest pomarańczowy. Wpływa on energetyzująco, ale poprawia też koncentrację i zdolności komunikacyjne. W odcieniu bliższym łososiowemu dodatkowo pobudza apetyt.

Gdy salon jest jednocześnie miejscem pracy, warto postawić na jedną ścianę w intensywnie czerwonym kolorze. Taka barwa działa silnie pobudzająco i stosowana z umiarem rozjaśnia wnętrza. Bardzo dobrze sprawdzi się więc jako punkt odniesienia dla zmęczonego pracą wzroku.

A co gdy salon jest jedocześnie kuchnią? Taka sytuacja ma często miejsce w małych mieszkaniach, np. kawalerkach z aneksem kuchennym. Wtedy najlepiej postawić na kolor żółty! Słoneczne kolory ścian dodają optymizmu domownikom, a wnętrzom ciepła i przytulności. Tu jednak - podobnie jak z czerwienią - lepiej nie przesadzić z ilością. Wystarczy jedna ściana, najlepiej ta naprzeciwko okna.

Artykuł sponsorowany