Mały remont dla większości z nas oznacza przemalowanie ścian. Warto jednak pamiętać, że wystrój wnętrza w dużej mierze zależy również od sufitu - a to miejsce często nieco lekceważymy.

Przemalowanie ścian to sprawdzony, szybki i, co najważniejsze, dość tani sposób na to, by wizualnie odświeżyć wygląd swojego mieszkania. Statystyki pokazują, że doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, bo przeciętny Polak na taki mały remont decyduje się co trzy lata. Największą uwagę poświęcamy jednak ścianom, zapominając o tym, że sufit również w wielkim stopniu kształtuje wizerunek wnętrza.

Tymczasem pomalowanie go zwykłą, białą farbą i zastosowanie ozdobnego paska tapety zazwyczaj nie wystarcza, by nadać wnętrzu wyrazisty charakter. Podczas remontu nie warto bagatelizować sufitu tym bardziej, że na rynku znajdziemy mnóstwo akcesoriów i materiałów, dzięki którym będzie on wyglądał dokładnie tak, jak chcemy. Jak jednak je wybrać? O czym pamiętać, planując malowanie sufitu?

Przygotuj wnętrze

Choć może się to wydać oczywiste, warto przypomnieć najważniejsze zasady, którymi powinniśmy kierować się, przygotowując wnętrze przed malowaniem ścian. Pierwszym krokiem będzie rzecz jasna wyniesienie mebli oraz innych elementów wyposażenia. Przed rozpoczęciem remontu należy też zdemontować wszystkie wiszące sprzęty i dekoracje, takie jak karnisze, kwietniki czy ramy z obrazami.

Przedmioty, których demontaż byłby niemożliwy lub bardzo uciążliwy oraz podłogę należy zabezpieczyć przed skapującą farbą. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnej folii malarskiej, która sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż wykorzystywane niegdyś gazety. Nie tylko jest lżejsza i bardziej wytrzymała, ale też łatwiej przytwierdzić ją do podłogi i tym samym zyskać pewność, że parkiet czy grzejniki są dobrze zabezpieczone.

Jaka farba?

Dla końcowego efektu największe znaczenie ma wybór farby. Dobra farba musi bowiem nie tylko dobrze kryć, być wydajna i ciekawie wyglądać, ale łatwo się zmywać. Nie bez znaczenia jest też to, czy substancje, z których został wykonana są bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Wybierając farbę, musimy ponadto sprawdzić, czy jej kolor utrzymuje się dostatecznie długo - co najmniej kilka lat.

Wszystkie te wymagania spełniają farby Tikkurila z linii Optiva 5. Są bezpieczne dla przyrody i zdrowia wszystkich domowników. Dzięki optymalnej recepturze cechują się doskonałym kryciem - nawet, jeśli stanowią którąś z kolei warstwę. Poszczególne odcienie osiągane są w mieszalniku, dzięki czemu farba dostępna jest w ponad 13 tysiącach kolorów, które nie tracą intensywności nawet kilkanaście lat.

Sztukateria sufitowa

Planując remont sufitu, warto pomyśleć też o dodatkach. By odmienić wystrój wnętrza, nie potrzeba wiele. Zwykle wystarczą odpowiednio dobrane listwy sufitowe, które nie tylko podkreślą nowoczesny lub tradycyjny charakter pomieszczenia, ale też mogą pełnić inne funkcje.

Dobrym przykładem na potwierdzenie tych słów może być linia sztukaterii Creativa by Cezar. Wśród dekoracji wchodzących w jej skład znajdziemy m.in. szyny do zawieszania firan i zasłon wraz z listwami maskującymi oraz listwy umożliwiające montaż efektownego i nastrojowego oświetlenia podsufitowego. Zarówno farby Tikkurila Optiva 5, jak i listwy Creativa można kupić na www.hcdesign.pl.

Artykuł sponsorowany