Po roku działalności inicjatywa „Bielszczanie dla Aleppo” przekształca się w Inicjatywę Obywatelską Witaj. Jej działacze deklarują chęć uczynienia naszego miasta miejscem otwartym i gościnnym dla cudzoziemców.

Inicjatywa „Bielszczanie dla Aleppo”, która zasłynęła w Bielsku-Białej organizacją szeregu działań charytatywnych, edukacyjnych i kulturalnych na rzecz uchodźców, w tym petycją w sprawie przyjęcia w naszym mieście rodziny z Aleppo, zmienia nazwę. Jej działacze tak wyjaśniają tę zmianę na swoim facebookowym profilu:

Inicjatywa Obywatelska Witaj

Po roku działania… stwierdziliśmy, że kojarzenie nas tylko z Aleppo jest mylące. Dlatego w gronie osób aktywnie działających… postanowiliśmy, że zmieniamy nazwę. Najpierw zrobiliśmy burzę mózgów, a później głosowanie, w którym najwięcej głosów zdobyła nazwa »Inicjatywa Obywatelska Witaj«. Ta nazwa doskonale oddaje otwartość i gościnność, jaką chcemy tworzyć naszymi działaniami wobec obcokrajowców, niezależenie czy przyjechali do Bielska-Białej szukać szczęścia, czy się schronić”.

- Zmiana nazwy niesie ze sobą skupienie się na potrzebach lokalnej społeczności - przybliża Jadwiga Jarosz, nauczycielka, jedna z aktywistek. - Podejmujemy współpracę z obcokrajowcami mieszkającymi w Bielsku-Białej, aby poznać ich potrzeby - mówi nasza rozmówczyni.

Jadwiga Jarosz deklaruje, że Inicjatywa Obywatelska Witaj skupi się na budowaniu społeczeństwa otwartego i będzie naturalną kontynuacją wcześniejszych działań „Bielszczan dla Aleppo”.

Rozmowa z różnorodności

- Podstawowym celem Inicjatywy Obywatelskiej Witaj jest uwidacznianie różnorodności kulturowej i religijnej w Bielsku-Białej, a tym samym tworzenie świadomej społeczności, przyjaznej obcokrajowcom - podkreśla Jadwiga Jarosz. - Jednocześnie wierzymy w to, że mamy wpływ na nastroje społeczne - stwierdza działaczka inicjatywy.

Nasza rozmówczyni zdradza, że w ramach inicjatywy planowane są wydarzenia, które będą sprzyjały rozmowie o różnorodności kulturowej oraz integracji obcokrajowców. W związku ze zmianą nazwy działacze inicjatywy ogłosili także konkurs na nowe logo. Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu, rozlosowane zostaną nagrody. Szczegóły na Facebooku - TUTAJ.

MCI

Na zdjęciu: warsztaty organizowane w ramach inicjatywy „Bielszczanie dla Aleppo”.