Piotr Żyła uzyskał tytuł licencjata w Wyższej Szkole Edukacji w Sporcie. Uczelnia swoją siedzibę ma w Bielsku-Białej, a jej absolwentami są wielkie sławy polskiego sportu - m.in. Robert Lewandowski i Anita Włodarczyk oraz byli piłkarze Podbeskidzia.

Wyższa Szkoła Edukacji w Sporcie to uczelnia prowadząca studia I i II stopnia w zakresie nauk o sporcie, kulturze fizycznej, turystyce i rekreacji. Jej siedziba znajduje się w budynku SMS Rekord przy ul. Startowej 29 w Bielsku-Białej. Uczelnia działa od 2002 roku, realizując autorski i nowoczesny program, który jest bardziej atrakcyjny niż w AWF. Szkoła wyższa oferuje również podyplomowe studia sportowe oraz kursy instruktorskie i trenerskie.

WSE jako pierwsza uczelnia sportowa w kraju wprowadziła indywidualną organizację studiów. Sportowiec może uczyć się w rytmie odpowiadającym jego potrzebom i aktualnym możliwościom. W porozumieniu z władzami uczelni ustala indywidualny tok nauki, w tym terminy zajęć i egzaminów. Dzięki temu istnieje możliwość rozłożenia zazwyczaj trzyletnich studiów licencjackich w czasie. Tak właśnie było w przypadku Roberta Lewandowskiego czy Piotra Żyły.

Wśród innych znanych absolwentów bielskiej szkoły jest złota medalistka igrzysk olimpijskich w rzucie młotem Anita Włodarczyk, mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek, lekkoatletka Joanna Jóźwik, były piłkarz Podbeskidzia Tomasz Górkiewicz oraz siatkarka BKS Profi Credit Emilia Mucha.

bak