Jak dotąd, bramę bielskiej fabryki opuściło już 1,6 tys. samochodów specjalnych. Pojazdy wyprodukowane przez spółkę Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne jeżdżą po drogach Polski oraz w kilkunastu krajach Azji czy Afryki. Firma zatrudnia obecnie ponad 100 pracowników.

Bielska spółka Szczęśniak Pojazdy Specjalistyczne działa od 1992 roku. Od początku działalności zajmuje się produkcją pojazdów specjalnych z przeznaczeniem dla służb mundurowych. Firma oferuje trzy podstawowe grupy produktowe: pojazdy strażackie, pojazdy wojskowe oraz inne pojazdy specjalne, w tym warsztatowe, policyjne oraz monitorujące granice.

W początkowym okresie działalności firmy odbiorcami pojazdów specjalistycznych byli głównie klienci z Polski. Od 2004 roku wraz z rozwojem zaplecza technicznego i bazy projektowej oraz stosowania nowoczesnych technologii wolumen sprzedaży eksportowej utrzymuje się na poziomie prawie 40 proc.. Dzięki temu w portfolio firmy znalazły się pojazdy dla międzynarodowych użytkowników - jednostek ratowniczych i wojskowych zlokalizowanych w ponad 30 krajach, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Rosji, Włoch, Gruzji, Kenii, Nigerii czy Rwandzie.

Cztery lata temu firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne uruchomiła produkcję w nowej hali. Budynek powstał przy ul. Bestwińskiej w Bielsku-Białej i należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obiekt zajmuje powierzchnię blisko 10 tys. m2. Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejszy park maszyn możliwe jest projektowanie i budowa najbardziej złożonych konstrukcji pojazdów specjalnych.

bak

Foto: Marcin Łukaszewicz