Czy Bielsko-Biała może zainteresować Skandynawów? Twórcy bloga Besøk Polen, który zachęca do zwiedzania Polski, nie mają żadnych wątpliwości. - Wasze miasto to prawdziwa perełka południa - twierdzą. Dlatego opublikowali artykuł o stolicy Podbeskidzia.

To miła niespodzianka, kiedy od znajomych z Norwegii dostaje się link do tekstu o mieście, w którym się urodziło i żyje. Z jednoczesnym zapytaniem - czy jest tak naprawdę ciekawie, jak zostało to opisane w artykule. Czy naprawdę Tom Hanks jeździ samochodem, który dostał od bielszczan w prezencie?

Bezpłatna promocja w Norwegii

Helgetur til Bielsko-Biała - byen av kreative mennesker - klikam w tytuł zaciekawiona tym, co tam mogę znaleźć. Miasto kreatywnych ludzi. Daj się zainspirować! - podpowiada google translator. Odpisuję szczerze. Oczywiście! To miasto, które inspiruje do działania. Wystarczy spojrzeć, ale najlepiej przyjechać na weekend! Odwiedzić Muzeum im. Władysława Reymonta, Studio Filmów Rysunkowych, zobaczyć jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, przejść się uliczkami Małego Wiednia, poznać Monikę Jaskólską, która wymyśliła akcję z Maluchem i połączyła ją ze zbiórką pieniędzy na Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej.

Weekendowy wyjazd do Bielska-Białej - miasta kreatywnych ludzi
- Słyszeliście o mieście, które kupiło fiata 126p dla amerykańskiego aktora Toma Hanksa, żeby zorganizować akcję charytatywną? Nie? Teraz macie szansę, ponieważ to tylko jeden z nietypowych i pozytywnych pomysłów, które mogą zaskoczyć w tym mieście i powinny wzbudzić zainteresowanie. A wszystko to dzieje się dzięki kreatywnym mieszkańcom Bielsko-Białej, południa Polski. Dajcie się zainspirować! - czytamy w artykule poświęconym Bielsku-Białej (lead przetłumaczony na język polski).

Zachęta do odważniejszych podróży

Artykuł opublikowany na blogu napisała Natalia Mazur, która poznała nasze miasto dzięki miłości. Jej partner pochodzi z Bielska-Białej. - Chciałam pokazać czytelnikom, że wasze miasto jest ciekawym miejscem. Choć nie jest bardzo znane za granicą, ma bogatą historię, architekturę, a jego mieszkańcy są bardzo kreatywni - mówi autorka bloga, który powstał w 2013 roku i jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Norwegów przyjazdami do Polski. Większość z nich podróżuje do dużych miast, jak Kraków czy Gdańsk, ale część jeździ po całej Polsce i jest ciekawa również innych miejscowości.

- Mamy w Polsce mnóstwo pięknych regionów, miast i miasteczek, a Bielsko-Biała to prawdziwa perełka południa. Chcemy, żeby Norwegowie wiedzieli, że nasz kraj ma się czym pochwalić wzdłuż i wszerz. Dlatego ciągle zgłębiamy kolejne miejsca i opisujemy je, aby zachęcić ich do coraz odważniejszych podróży - tłumaczy Magda Berbeć z Besøk Polen.

Nasza rozmówczyni jest przekonana, że Bielsko-Biała może zainteresować Norwegów ze względu na atrakcyjne położenie, bliskość lotnisk (np. w Krakowie, dokąd lata wielu Norwegów) i wiele atrakcji. -  Skandynawowie bardzo często wybierają mniej popularne miejscowości i odkrywają nasz kraj na własną rękę. Otrzymujemy od nich wiele pytań, gdzie zjeść dobry obiad, gdzie warto się zatrzymać. Polecamy Bielsko-Białą - dodaje autorka bloga.

Katarzyna Górna-Oremus