Polskie miasta wyludniają się, o czym świadczą najnowsze dane GUS. Tylko w 2016 liczba mieszkańców Bielska-Białej zmalała o ponad 300 osób. Aby przeciwdziałać złym tendencjom, coraz więcej gmin organizuje loterie meldunkowe. U nas takich działań nie planuje się.

Rośnie liczba gmin, które w sposób finansowy lub rzeczowy zachęcają do meldunku. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wiedzą, że każdy mieszkaniec więcej to dodatkowe wpływy do budżetu. Jest więc o co, a właściwie o kogo, walczyć. Do tego grona wkrótce dołączy gmina Łodygowice, która zorganizuje losowanie nagród pieniężnych wśród nowych mieszkańców. W konkursie weźmie udział każda osoba, która w I półroczu 2018 zamelduje się na terenie gminy.

Podobne problemy demograficzne ma Bielsko-Biała. Tylko w 2016 roku liczba mieszkańców miasta spadła o ponad 300 osób. Dlatego zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy podobną zachętę meldunkową wprowadzi także bielski samorząd. Niestety, nie mamy dobrych wieści dla nowych mieszkańców naszego miasta. - Na razie nie przewidujemy tego typu działań - odpowiedział nam rzecznik urzędu Tomasz Ficoń.

bak