Od wczoraj uczniowie do 16. roku życia mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponad rok temu pomysł darmowej komunikacji dla młodzieży szkolnej odrzucono w Bielsku-Białej jako zbyt kosztowny.

Od 1 stycznia br. młodzież szkolna jeździ za darmo środkami komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W jej skład wchodzi 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego. Dzięki porozumieniu trzech organizatorów komunikacji, na terenie metropolii wprowadzona została wspólna taryfa, która objęła także Tychy i okolice.

Podobny pomysł pojawił się w naszym mieście w 2016 roku. Z petycją w tej sprawie wystąpiła wtedy do władz Bielska-Białej partia Razem. Inicjatywę dotyczącą 23 tys. uczniów poparło podpisami ponad 1 tys. osób. Autorzy petycji przekonywali, że skutki finansowe rozwiązania byłyby w przyszłości zrekompensowane m.in. przez mniejsze korki, a przez to krótszy dojazd do pracy lub szkoły oraz mniejszą liczbę wypadków.

Władze miasta uznały, że bezpłatne przejazdy dla uczniów byłyby zbyt dużym obciążeniem dla budżetu Bielska-Białej oraz Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (zakład w formie miejskiej dotacji może pozyskiwać do 50 proc. swojego budżetu). Bielscy urzędnicy oszacowali koszt wprowadzenia darmowych przejazdów dla młodzieży szkolnej nawet na 5 mln zł rocznie.

bak