Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło dane ponad 760 osób skazanych ze przestępstwa seksualne na nieletnich. Specjalny rejestr składa się z dwóch części: publicznej i z ograniczonym dostępem. W tym pierwszym znajdziemy osoby pochodzące z Bielska-Białej.

Jak informuje resort sprawiedliwości, w części ogólnodostępnej znalazły się personalia oraz fotografie 768 osób. - To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści - czytamy. W części jawnej są nazwiska kilku osób pochodzących z Bielska-Białej.

W drugiej części bazy - z ograniczonym dostępem - znalazło się 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru jawnego, są w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 na osobach w wieku 15-18 lat. Wobec tych sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru.

W przypadku przestępstw popełnionych po 1 października ub. roku do rejestru z dostępem ograniczonym trafili gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania. Dostęp do niej otrzymają instytucje (m.in. szkoły).

Korzystanie z rejestru jest bezpłatne i - w części jawnej - nie wymaga żadnego zalogowania - TUTAJ.

bak