Minister Zbigniew Ziobro zadecydował, że 31 marca areszt śledczy przy ul. Słowackiego 15A przestanie istnieć w dotychczasowej formie. Zarządzenie o zniesieniu jednostki zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości 17 stycznia. Co to konkretnie oznacza dla tymczasowo aresztowanych oraz funkcjonariuszy, jeszcze nie wiadomo. Wiadomo tylko, że jednostka w zmienionej formie administracyjnej będzie działała dalej.

Zarządzenie wchodzi w życie po siedmiu dniach od daty ogłoszenia. Na jego mocy budynki, działka zajmowana przez areszt i jego cały majątek przechodzą we władanie Zakładu Karnego w Cieszynie, a 1 kwietnia przy ul. Słowackiego rozpoczyna funkcjonowanie oddział zewnętrzny tamtejszego ZK.

Racjonalizacja przez reorganizację

Obecnie jednostka podlega bezpośrednio dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Katowicach i jest przeznaczona dla tymczasowo aresztowanych mężczyzn, którzy pozostają w dyspozycji prokuratur i sądów w Bielsku-Białej, Pszczynie oraz Żywcu. Może tu przebywać 252 osadzonych. - W tej chwili nie dysponujemy jeszcze informacjami, czy i jak wprowadzane zmiany wpłyną na ich sytuację - mówi ppor. Ewa Pysz, rzecznik prasowy aresztu. Nie jest też w stanie powiedzieć, czy w jednostce nastąpią zmiany kadrowe.

Z kolei mjr Justyna Siedlecka, rzecznik katowickiego dyrektora SW wyjaśnia, że po przekształceniach obie jednostki będą miały wspólne kierownictwo. - To usprawni zarządzanie. Reorganizacja pozwoli na racjonalizację wydatków, nie spowoduje natomiast utraty zatrudnienia przez funkcjonariuszy i pracowników cywilnych - twierdzi.

Areszt zmienia szyld

- Nasza służba jako jedyna formacja nie przeszła gruntownej reformy po roku 1989. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd SW przygotowały pierwszą ustawę modernizacyjną, która przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa - słyszymy.

- Na razie wiążące decyzje dotyczące przeznaczenia oddziału w Bielsku-Białej nie zostały podjęte. Jednak ze względu na istniejącą infrastrukturę i zabezpieczenia techniczno-ochronne można przypuszczać, że areszt śledczy będzie działał nadal - mówi pani major. Aresztanci prawdopodobnie nie będą więc po 31 marca zmuszeni do zmiany miejsca pobytu.

***

W 1850 pojawiły się pierwsze informacje dotyczące więzienia usytuowanego na tyłach budynku przy Rynku 9. W czerwcu 1902 gazeta „Ostschlesiche Deutsche Zeitung” zamieściła wzmiankę, że rozpoczęto wznoszenie nowych budynków więziennych przy obecnej ul. Słowackiego. Po 60 latach gmach główny został zmodernizowany, wyposażono go m.in. w kanalizację. Ze względu na fatalny stan techniczny w listopadzie 2006 rozpoczął się  gruntowny remont obiektu. Kosztujące ponad 8 mln zł prace zakończono we wrześniu 2008.

Marek Żuliński