Z okazji Światowego Dnia Chorego bp Roman Pindel odwiedził wczoraj pacjentów w Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Udał się także do pacjentów obłożnie i przewlekle chorych, leżących na oddziale medycyny paliatywnej. Pobłogosławił nowo urodzone dzieci oraz matki czekające na rozwiązanie.

Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej przewodniczył mszy w kaplicy szpitalnej. Wzięli w niej udział pracownicy szpitala z dyrektorem Lechem Wędrychowiczem oraz pacjenci, których stan zdrowia na to pozwalał. Eucharystię wspólnie z biskupem celebrowali kapelani bielskich szpitali miejskich, duszpasterz diecezjalny służby zdrowia ks. Łukasz Jończy oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Antoni Młoczek i sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

W homilii ordynariusz przypomniał, że tylko Bóg wie, jaki jest sens choroby w życiu chorego. - Jesteśmy w takim miejscu, w którym jest ścisły podział kompetencji. Samorząd, administracja służby zdrowia dba o pieniądze, sprzęt, zatrudnienie odpowiednich specjalistów i organizację najlepszą z możliwych przy aktualnych uwarunkowaniach - stwierdził bp Pindel, zwracając uwagę na to, jak lekarze doskonalą swoje umiejętności i wrażliwość na pacjenta oraz sytuację jego najbliższych. - To tutaj personel, w tym psycholog i kapłan, towarzyszą w przeżywaniu kolejnych faz choroby czy stanu terminalnego - dodał.

Przed liturgią ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej spotkał się z pacjentami w salach szpitalnych. Odwiedził osoby przebywające na oddziałach kardiologicznym oraz położniczym. W tym ostatnim pobłogosławił nowo urodzone dzieci oraz matki czekające na rozwiązanie. Udał się także do pacjentów obłożnie i przewlekle chorych, leżących na oddziale medycyny paliatywnej oraz w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym przy ul. Emilii Plater.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 13. rocznicę zamachu na jego życie na Placu św. Piotra w Rzymie. Święto przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, miejsca słynącego z licznych uzdrowień.

bb

Foto: diecezja bielsko-żywiecka