Dokładnie 1 marca rozpocznie się nabór do przedszkoli w Bielsku-Białej. Rodzice najmłodszych mieszkańców miasta będą mieli do wyboru kilkadziesiąt lokalizacji, w tym w placówkach niepublicznych. Z roku na rok przybywa chętnych do umieszczania dzieci w przedszkolach. W ciągu ostatnich trzech lat liczba ta wzrosła z 4400 do 4900.

Rekrutacja rozpocznie się o godz. 9.00. Dokładnie o tej porze ruszy internetowy system NABO, przeznaczony do składania on-line wniosków o przyjęcie dzieci do przedszkola na rok szkolny 2018/2019. Dotyczy to osób, które pierwszy raz mają zamiar posłać dziecko do przedszkola oraz rodziców, którzy postanowili zmienić placówkę dla dziecka.

Każdy coś znajdzie

Formularz wniosku dostępny będzie we wspomnianym wyżej terminie pod adresem https://bielsko-biala.nabory.pl. - Rodzice, którzy mają problemy z dostępem do internetu otrzymają oczywiście pełną pomoc w każdej placówce przedszkolnej - zapewnia Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Ratusza.

W Bielsku-Białej działa obecnie 71 przedszkoli. Z tego 41 prowadzonych jest przez gminę, reszta to placówki prywatne dotowane przez Ratusz. Wśród miejskich przedszkoli znajdują się dwie placówki integracyjne (Przedszkole nr 1 przy ul. Korzennej 37 i Przedszkole nr 2 przy ul. Łagodnej 16). Miasto prowadzi też placówkę z oddziałami specjalnymi dla maluchów. To Przedszkole nr 38 przy ul. Grażyny 19 oraz Przedszkole Przyjaciół Przyrody przy ul. Cieszyńskiej 383.

W sumie, jak informuje rzecznik prasowy magistratu, w placówkach publicznych są na tę chwilę 4992 miejsca, a w przedszkolach prywatnych kolejnych 1700. - Zapotrzebowanie w nowym roku szkolnym będzie porównywalne do tego z roku ubiegłego, ale to będziemy wiedzieć dokładnie dopiero po zakończeniu naboru - mówi Tomasz Ficoń.

Coraz więcej chętnych

W mieście z roku na rok przybywa chętnych do umieszczania dzieci w przedszkolach. - W ciągu ostatnich trzech lat liczba ta wzrosła z 4400 do 4900 - tłumaczy nasz rozmówca. Miasto nie ma więc w planach likwidacji żadnego z istniejących przedszkoli, nie ma też, przynajmniej na razie, perspektyw na tworzenie kolejnych.

Jak co roku, tak i teraz Ratusz ogłosił już otwarty konkurs ofert na dotacje do przedszkolnych placówek niepublicznych. W 2018 na ten cel przeznaczono 2 mln 73 tys. zł.

kk