Ponad 25 tys. uczniów obejrzało przedstawienie Teatru Lalek Banialuka „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Przedstawienie rejestrowane było w ub. tygodniu. W pokazach uczestniczyli widzowie z 540 szkół na terenie całego kraju.

Widowisko Banialuki w reżyserii Konrada Dworakowskiego cieszy się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyki. Otrzymało m.in. Nagrodę Złocisty - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie, gdzie wyróżniono także Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia. 

Kompozytor otrzymał także nagrodę za najlepszą muzykę podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Ponadto inscenizację doceniło jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, które przyznało jej nagrodę za najlepszy spektakl. W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat.

Spektakl „Król Maciuś Pierwszy” będzie można zobaczyć ponownie w maju w siedzibie Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

bb

Foto: Agnieszka Morcinek/Teatr Banialuka