Garnie się do ludzi i merda ogonem, choć to właśnie człowiek sprawił, że Fijo prawdopodobnie nigdy nie będzie chodził. Kilkumiesięcznego szczeniaka poznała cała Polska, gdy skatował go właściciel - 30-letni Bartosz Donarski z Chełmży k. Torunia. Za właścicielem policja wydała list gończy. Fido przeszedł operację w Republice Czeskiej. Od trzech tygodni przechodzi rehabilitację w Mazańcowicach.

Sylwia Kubica-Malarz, lekarz weterynarii, która opiekuje się Fijo wyjaśniła dziś na konferencji prasowej, że pies przeszedł operację odbarczenia rdzenia kręgowego. - Rdzeń jest uszkodzony, nie ma czucia głębokiego bólu, co niesie za sobą możliwość, że piesek nigdy nie będzie chodził prawidłowo - tłumaczyła.

Rehabilitanci próbują nauczyć Fijo chodu rdzeniowego. - To taki chód automatyczny. Pies chodzi, ale nie wie, że chodzi. Na razie możliwości Fijo oceniamy na znikome, ale to szczeniak, a one wiele razy nas zaskakiwały. W najgorszym razie Fijo skończy na wózku inwalidzkim - dodała lekarz. Szczeniak ćwiczy więc na bieżni suchej, mokrej, poddawany jest także zabiegom magnetoterapii.

Pomimo traumatycznych przeżyć, Fijo uwielbia bawić się z ludźmi. Biega za terapeutami na dwóch łapach, ciągnąc za sobą tylne. - Jest wesołym, rozbrykanym szczeniakiem. Właściciel wybił mu mleczne zęby, ale już odrastają te właściwe. Fijo może więc normalnie jeść - mówi pani Sylwia. Piesek jest pod opieką Fundacji dla Zwierząt Judyta i to fundacja będzie w przyszłości starała się o nowy, odpowiedzialny dom dla Fijo.

Właściciel skatował swojego psa 27 stycznia. Czteromiesięczne zwierzę miało m.in. powybijane zęby, złamaną szczękę oraz dotkliwy uraz kręgosłupa, który doprowadził do paraliżu tylnych łap, a także złamanie kości udowej. Mężczyźnie grozi kara do trzech lat więzienia. Zawiadomienie na policji złożyła żona podejrzanego. Była z dziećmi u krewnych, gdy mąż pastwił się nad Fijo. 28 stycznia mężczyzna spakował swoje rzeczy i od tamtej pory nikt z bliskich go nie widział.

Z rysopisu podanego w liście gończym wynika, że Donarski waży ok. 100 kg, jest krępej budowy ciała i ma ok. 175 cm wzrostu.

Tekst i foto: sza