Kupno nowego smartfona to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Na rynku jest obecnie tak wiele modeli, że trudno podjąć decyzję, jaki aparat będzie najlepszy. Aby być zadowolonym z zakupów, warto dowiedzieć się przede wszystkim, czym powinien charakteryzować się dobry smartfon, a także zdefiniować własne potrzeby tak, by dopasowanie najlepszego modelu było już jedynie kwestią estetyki.

Co to jest smartfon?

W erze telefonów komórkowych, które teraz już przypominają właściwie małe komputery, pytanie o to, czym jest smartfon może wydawać się nietypowe, warto jednak wyjaśnić tę kwestię. Smartfon jest to urządzenie, które cechuje brak klawiatury fizycznej, którą zastępuje dotykowy ekran zajmujący cały przedni panel. Ponadto smartfony, niczym niewielkie komputery, oferują całą gamę możliwości i można ich używać do wielu celów, nie tylko do prowadzenia rozmów i pisania wiadomości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smartfon dla siebie?

  • System operacyjny

Smartfony mają zainstalowany system operacyjny, podobnie jak komputery. Pozwala to na wykonywanie zaawansowanych działań. Szczególnie przydatna jest możliwość instalowania szeregu ciekawych aplikacji, od gier do programów umożliwiających komunikację z innymi. Można również zamienić tradycyjny abonament czy ofertę na kartę na sieć komórkową w aplikacji.

Taką możliwość stwarza nowość na rynku - Folx. Aplikacja działa na zasadzie subskrypcji i za niecałe 30 zł miesięcznie zapewnia nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich innych sieci. Stała się doskonałą alternatywą dla abonamentu. Pozwala także w dowolnej chwili anulować usługę i sprawia, że nie trzeba martwić się rachunkami, ponieważ płacą się automatycznie dzięki podpięciu karty płatniczej.

Zastanawiając się, jaki telefon kupić, warto przyjrzeć się systemowi, jaki na danym sprzęcie zainstalowano. Obecnie najbardziej popularne są dwa: Android oraz iOS. Na każdą platformę dostępne są inne aplikacje dostosowane do danego systemu. Różni się także wygląd oraz obsługa każdej z nich.

  • Dobry smartfon to dobre podzespoły

Podobnie jak komputer, tak i smartfon będzie działać tym sprawniej, im lepszej jakości elementy elektroniczne zostaną w nim zaimplementowane. Wybierając sprzęt dla siebie, warto zwracać uwagę nie tylko na same parametry, ale przede wszystkim na wydajność i szybkość działania, jakie dana konfiguracja zapewnia. Urządzenie do użytku rekreacyjnego nie musi mieć doskonałych parametrów, ważne jednak, by jego używanie było wygodne.

  • Wyświetlacz

Chodzi tu zarówno o wielkość, jak i o jakość wyświetlacza. Dobry smartfon to taki, który ma ekran o rozdzielczości dopasowanej do przekątnej tak, aby gołym okiem nie dało się zauważyć pikseli, a kolory powinny być wyraziste. Nie jest ważne, czy przekątna wynosi 5 cali czy 4, ponieważ wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Większe ekrany to większe wymiary urządzenia, a to dla niektórych może być niewygodne.

  • Multimedia, czyli aparat fotograficzny

Dobry smartfon to obecnie również mobilne multimedialne centrum. Mało komu chce się dźwigać lustrzankę na rodzinny wyjazd - łatwiej jest zrobić zdjęcie telefonem, a następnie od razu udostępnić je znajomym. Dlatego warto sprawdzić, czy obiektyw w danym modelu pozwala na zrobienie dobrej jakościowo i wyraźnej fotografii.

  • Połączenie z internetem

W smartfonach to już standard i każdy model ma możliwość obsługi wifi oraz mobilnego internetu. Dobry smartfon potrafi także połączyć się z najszybszą obecnie siecią LTE.

Jaki smartfon kupić?

Właściwie trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaki telefon kupić. Decydując się na zakup nowoczesnego urządzenia, warto przede wszystkim uświadomić sobie swoje potrzeby, a następnie dopasować model, który spełnia je najlepiej. Dobrze przy tym pamiętać, że dobry smartfon przede wszystkim działa sprawnie i charakteryzuje się ceną adekwatną do jakości.

Artykuł sponsorowany