Zmarł Julian Jacek Leszczyński - artysta związany z Bielskiem-Białą, malarz, rysownik, felietonista. W latach 90. jako publicysta „Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego" opracował około 100 sylwetek bielskich i śląskich artystów.

Julian Jacek Leszczyński urodził się 10 stycznia 1936 roku w Stanisławowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni malarstwa uzyskał w 1961 roku, rok później został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Początkowo zajmował się filmem rysunkowym, a od 1973 roku zajął się własną pracą twórczą - malarstwem i rysunkiem.

W latach 1966-1990 wielokrotnie brał udział w konkursie malarstwa „Bielska Jesień", zarówno jako uczestnik wystawy, jak i organizator. Był komisarzem i jurorem wielu wystaw w Biurze Wystaw Artystycznych w Bielsku-Białej, autorem wstępów do katalogów wystaw oraz tekstów w „Kalendarzu Beskidzkim". W latach 90. jako publicysta „Informatora Kulturalnego Województwa Bielskiego" opracował około 100 sylwetek bielskich i śląskich artystów.

W ostatnich latach życia artysta był stałym gościem Galerii Bielskiej BWA, do której zaglądał niemal co tydzień, przynosząc swoje najnowsze prace. Ostatnia wystawa artysty w BWA została otwarta 10 stycznia 2016 z okazji 80. rocznicy urodzin artysty. W kolekcji sztuki tej galerii znajduje się osiemnaście Jego prac.

Julian Jacek Leszczyński pozostawił po sobie obrazy olejne, akryle, kolaże i rysunki. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 12 marca o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w bielskiej Kamienicy.

bb

Na zdjęciu: Julian Jacek Leszczyński, styczeń 2016, fot. Krzysztof Morcinek