Badanie trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych. Już teraz można zapisać się na bezpłatna mammografię w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Niespełna połowa uprawionych Polek zgłasza się co roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. To niewielki odsetek w porównaniu do innych państw, gdzie w badaniach mammograficznych uczestniczy ponad 70 proc. uprawnionych pań.

Tymczasem warunkiem skuteczności programu jest jego masowość, długoterminowość i wysoka jakość. Jego znaczenie dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50-69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Polek.

Badania mammograficzne odbędą się 3 kwietnia w mammobusie stojącym nieopodal sklepu Tesco przy ul. Babiogórskiej 26 w Bielsku-Białej. Badanie jest bezpłatne i refundowane przez NFZ. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach programu lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 proc. gwarancję powrotu do zdrowia.

Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację telefoniczną: 58 666 24 44 (od poniedziałku do soboty) lub na http://www.mammo.pl/formularz. Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań. Dlatego najlepiej przynieść na badanie zdjęcia/płyty z poprzednich mammografii.

bb