W siedzibie Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej odbyło się dziś V Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii. W kategorii VIP zwyciężyła radna Małgorzata Zarębska reprezentująca opozycyjne wobec ekipy Jacka Krywulta stowarzyszenie Niezależni.BB.

V Beskidzkie Dyktando o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej i tytuł Beskidzkiego Mistrza Ortografii zorganizowano w ramach XIX Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Konkurs skierowany był do wszystkich osób powyżej 13. roku życia - uczniów, nauczycieli, pracowników szkół, pracowników instytucji publicznych i osób prywatnych. Nie mogli w nim uczestniczyć studenci i absolwenci filologii polskiej oraz nauczyciele poloniści i pracownicy naukowi z tego zakresu.

Dyktando odbyło się w następujących kategoriach:
* Open - wszyscy uczestnicy
* Junior - uczniowie szkół średnich
* Młodziki - uczniowie klas 7 oraz klas II, III gimnazjów
* VIP - osoby imiennie zaproszone przez organizatorów
 
Zwycięzcami zostali:
kategoria Open
1. Joanna Hawełek
2. Krzysztof Seweryn
3. Anna Koral
 
kategoria Młodziki
1. Dagmara Homa
2. Dorota Harężlak
3. Bartosz Pudełko

kategoria Junior
1. Anna Koral
2. Przemysław Ornicz
3. Julia Loska
 
kategoria VIP
1. Małgorzata Zarębska
2. Piotr Skucha
3. Zygmunt Czernek i Monika Willmann
 
Autorkami dyktanda były dr Ewelina Gajewska oraz dr Angelika Matuszek z Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH. Oto treść zadania.
 
Hanka - z biogeografii alfa i omega, góralka z krwi i kości, harda wnuczka bacy, chce wziąć udział w konkursie sprawdzającym wiedzę o florze i faunie rodzinnych Beskidów. Na temat drzew i roślin wie przecież niemało: zna ekotyp świerka zwany istebniańskim, raz-dwa poda, gdzie rosną buki pospolite, na pewno nie zapomni o skupiskach jodeł.
Gdyby padło pytanie o rzadkie okazy, chybaby wybrała zimoziół północny. Nieobcy jest jej również (z okolic Zawoi) piękny okrzyn z łodygą szorstko owłosioną. Świat ptaków też znać trzeba - zachwyca bogactwem: spotkać można strzyżyka, pluszcza i pustułkę, w lasach Wielkiej Raczy są ponadto głuszce. Wśród górskich płazów prym wiodą kumaki, rzekotki drzewne i traszki karpackie - grzbieto-brzusznie spłaszczone, lekko chropowate, z niby-wypustkami w późnym stadium larwy. Spośród gadów nie sposób nie wyróżnić żmii - oliwkowozielonej lub srebrzystoszarej, z czarnym zygzakiem wzdłuż całego ciała.
Jeszcze rzut oka na ssaki drapieżne - może każą wyliczyć podgatunki żbika czy powiedzieć co nieco o zwyczajach kuny (w szczelinach skalnych ma minikryjówki). Konkurs tuż-tuż, nagrody są nie byle jakie; Hanka (któż by wątpił?) - w gronie faworytów. Jeśli wygra, ujawni wszem wobec swe plany: ujrzeć zachód słońca nad Kotliną Konga. Co będzie, czas pokaże, ale czy wstyd marzyć?
 
W tym roku organizatorzy przewidzieli dla zwycięzców wiele cennych nagród, w tym laptop, tablet, czytniki e-booków, smartwatche, Monografię Bielska-Białej. Pióro Prezydenta Bielska-Białej wręczył Małgorzacie Zarębskiej wiceprezydent Waldemar Jędrusiński. Tradycyjnie po konkursie ortograficznym odbyło się spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem. Wybitnemu językoznawcy towarzyszył felietonista Michał Ogórek. Portal bielsko.biala.pl był patronem medialnym V Beskidzkiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
 
bb
Foto: UM w Bielsku-Białej