Nieruchomość to inwestycja. Dlatego warto mieć na względzie czynniki, które obniżają jej wartość.

Lokalizacja

Duży wpływ na wartość nieruchomości ma to, gdzie jest ona położona. W dużych miastach ceny są zdecydowanie wyższe. Im bliżej centrum, tym większa wartość. Dlaczego tak jest? Ogromne znaczenie ma odległość od szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia. Obecnie dla wielu osób znaczenie ma również to, jak daleko jest do centrów handlowych, klubów fitness. Dlatego, odległe położenie nieruchomości wpływa negatywnie na jej wartość. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli kupujemy dom czy działkę tylko po to, aby stanowiła dla nas inwestycję.

Nowa czy z rynku wtórnego

To czy większą wartość ma nieruchomość nowa, czy z rynku wtórnego, zależy od kilku spraw. Jeśli np. kupimy mieszkanie w stanie deweloperskim i będziemy je chcieli sprzedać niewykończone, na pewno będzie tańsze od mieszkania, w którym nikt nie mieszkał, ale w którym prace wykończeniowe zostały przeprowadzone. Negatywnie na wartość nieruchomości może wpłynąć jej stan, jeśli w wyniku jej użytkowania nadaje się ona do remontu. Im bardziej zaawansowane muszą być prace remontowe, tym niższa wartość domu czy mieszkania.

Funkcjonalność

Niezwykle istotne jest też to, na ile funkcjonalna jest dana nieruchomość. Negatywnie na wartość wpłynie brak windy w budynku, położenie mieszkania na niższej kondygnacji czy też brak dostępu do balkonu albo brak miejsc parkingowych. To pozornie detale, ale jednak takie, które znacząco ułatwiają życie, a co za tym idzie, wpływają na to, na ile dana nieruchomość jest pożądana, a więc - cenna.

Podobnie też negatywny wpływ będzie mieć niekorzystny rozkład pomieszczeń. Problematyczne są lokale z pokojami przechodnimi, dobrze jest, aby toaleta i łazienka były osobno. Znaczenie ma też stopień nasłonecznienia i to czy widoku nie zasłaniają np. inne, wyższe budynki. Warto mieć to na uwadze, kupując nieruchomość w miejscu, gdzie poszczególne budynki dopiero są wznoszone.

Warto zajrzeć na stronę Kataster360.pl. Na portalu znaleźć można wiele interesujących artykułów dotyczących m.in. zagadnienia wartości nieruchomości. Na stronie szukać można podpowiedzi co do tego, na co zwrócić uwagę, żeby wartość ta nie spadała.

Artykuł sponsorowany
Foto: Fotolia