Na parkingu CH Sarni Stok w Bielsku-Białej odbędzie się dziś wymiana makulatury, szkła, puszek i innych surowców wtórnych na sadzonki drzew i kwiatów. „Drzewko za surowce” to największa w regionie akcja społeczno-ekologiczna, do której może dołączyć każdy.

Celem akcji „Drzewko za surowce” jest nie tylko propagowanie segregacji odpadów, ale i sadzenie drzew w regionie. Od 2007 roku rozdano bielszczanom 72 tys. sadzonek drzew i kwiatów, które otrzymali w zamian za makulaturę, aluminium, szkło czy elektrośmieci. Środki ze sprzedaży zebranych surowców zasilają fundusz projektu Rower Pomaga, którego celem jest zakup rowerów dla podopiecznych świetlic środowiskowych i domów dziecka.

Przelicznik surowców:
Za każde 10 kg makulatury - 1 sadzonka
20 butelek PET - 1 sadzonka
20 szklanych butelek - 1 sadzonka
20 puszek aluminiowych - 1 sadzonka
10-20 żarówek i baterii - 1 sadzonka
1 małe AGD lub RTV - 1 sadzonka

Tegoroczna edycja akcji odbędzie się w sobotę, 14 kwietnia w godz. 9:00-17:00 na parkingu CH Sarni Stok. Do rozdania jest aż 5 tys. sztuk drzewek (m.in. modrzewi, buków, jodeł, świerków, lip oraz krzewów pigwowca i derenia) oraz 6 tys. sadzonek kwiatów (bratków oraz stokrotek). Tego dnia organizatorzy zapraszają najmłodszych na warsztaty antysmogowe „Skok na smog” i recyklingowe „Coś praktycznego z niczego”. Będzie gra „Dzieci segregują śmieci” oraz kolorowanki o tematyce ekologicznej.

Akcja „Drzewko za surowiec” jest organizowaną we współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA i przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

bb