Rejsy od dawna kojarzą się z luksusem i uznawane są raczej za elitarną formę wypoczynku. W takim przekonaniu utwierdzają nas media, zwłaszcza hollywoodzkie produkcje, w których co rusz napotyka się na widowiskowe sceny kręcone na pokładach jachtów w cudownej scenerii Morza Śródziemnego, Karaibskiego czy w innych egzotycznych rejonach. Od niedawna obserwujemy jednak zmianę na rynku usług turystycznych, która sprawia, że rejsy stają się powoli jedną z popularniejszych i, co ważne, ogólnodostępnych form spędzania wakacji.

Rejsy dla juniora i dla seniora 

Ogromnym atutem wakacji pod żaglami jest to, że może się na nie wybrać absolutnie każdy. Nie ma tu znaczenia poziom sprawności fizycznej, wiek czy nawet umiejętności żeglarskie. Cały sekret tkwi w dobraniu oferty do indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a propozycji na rynku turystycznym nie brakuje.

Mamy rejsy rodzinne, które, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane są głównie rodzicom z dziećmi. Posiadają one specjalnie opracowany program bazujący na częstych postojach, zmianach miejsc i dużej ilości zróżnicowanych rozrywek, a wszystkim dowodzi doświadczona w pracy z maluchami załoga. Dzięki temu najmłodsi pasażerowie nie tylko nie zaznają ani chwili nudy, ale błyskawicznie zostaną wciągnięci w pokładowe aktywności i inne rozrywki, zyskując w ten sposób niezapomniane wspomnienia i... dając nieco odetchnąć swoim rodzicom.

Z kolei seniorzy powinni rozważyć uczestnictwo w rejsach wypoczynkowych, obfitujących w mnóstwo okazji do zwiedzania nowych miejsc, postoje w malowniczych zatoczkach oraz na pięknych plażach.

Rejsy dla aktywnych

A co z bardziej doświadczonymi żeglarzami oraz tymi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności? Z myślą o nich stworzono rejsy szkoleniowe i intensywne.

Te pierwsze przeznaczone są dla osób, które posiadają już jakieś umiejętności żeglarskie i pragną je rozwijać lub dopiero stawiają pierwsze kroki na pokładzie. W czasie takich wakacji uczestnicy stają się pełnoprawnymi członkami załogi podlegającymi rozkazom szypra. Poznają zarówno teoretyczne, jak i praktyczne tajniki żeglugi, począwszy od terminologii poprzez morskie prawo i etykietę aż do nawigacji i stania za sterami. Rejsy szkoleniowe kończą się egzaminami i przyznaniem dyplomów, które przybliżają urlopowiczów do możliwości samodzielnego wypłynięcia w morze.

Jeśli chodzi natomiast o żeglugę intensywną, to jest to opcja dedykowana osobom ze sporym doświadczeniem i umiejętnościami, marzącym o nowych wzywaniach i odrobinie adrenaliny. Odbywają się one po mniej spokojnych trasach, takich jak choćby osławione okolice Przylądka Horn.

Rejsy po Adriatyku

Osoby zainteresowane wakacjami pod żaglami często zadają sobie pytanie, jakie rejsy będą dobre na początek? Czy może zdecydować się na wyspy greckie, Włochy lub Hiszpanię czy też wybrać bardziej egzotyczne kierunki, takie jak Malta czy Karaiby? Jak radzi przedstawiciel serwisu Rejsomat.pl, najlepszą propozycją na początek będzie Adriatyk. Rejsy Chorwacja to gwarancja wspaniałej pogody, spokojnego morza, cudownych widoków i optymalnie dostosowanego do potrzeb urlopowiczów zaplecza turystycznego.

Dzięki temu mogą być z powodzeniem określone mianem „opcji przejściowej pomiędzy typowym plażowaniem i bardziej intensywną żeglugą” i, jako takie, pozwalają „oswoić się” z morzem i łodzią. Tym samym stanowią wymarzoną propozycję na początek przygody z żeglarstwem, ale również są jednym z najpopularniejszych kierunków na rejsy z dziećmi czy rejsy dla seniorów.

Artykuł sponsorowany