Bielskie spółki komunalne wypracowują milionowe zyski. W zeszłym roku Aqua, Therma i SUEZ wpłaciły do kasy miasta w formie dywidendy łącznie ponad 7 mln zł. To przedsiębiorstwa, która zaopatrują bielszczan w wodę, ciepło oraz odbierają śmieci.

Jak czytamy w sprawozdaniu z wykonania budżetu miasta za 2017 roku, które dostępne jest na stronach Rady Miejskiej, w ub. roku najwięcej pieniędzy wpłaciła Aqua. Spółka wodociągowa kierowana przez prezesa Piotra Dudka wypracowała dwa lata temu ok. 10 mln zł zysku (pieniądze trafiły do kasy miasta rok później po przygotowaniu sprawozdania rocznego). Duża część tych środków została wypłacona akcjonariuszom w formie dywidendy. Największym udziałowcem spółki jest bielska gmina, która w ten sposób otrzymała ponad 5,77 mln zł.

Blisko 980 tys. zł trafiło do miejskiej kasy ze spółki Therma zarządzanej przez prezesa Józefa Niedokosa. Firma dostarcza ciepło do mieszkań w Bielsku-Białej. Zysk wypracowała również spółka SUEZ, w której miasto jest mniejszościowym akcjonariuszem (ok. 38,98 proc.). Firma kierowana przez prezes Renatę Samson wypłaciła dywidendę, z której 603 tys. zł wpłynęły na konto Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

bak