Władze miasta wspólnie z dyrektorami bielskich szpitali chcą wkrótce w Bielsku-Białej uruchomić poradnię geriatryczną. Utworzenie tego typu placówki wymaga jednak nie tylko znalezienia odpowiedniej lokalizacji, ale również lekarzy specjalistów.

O potrzebie utworzenia w Bielsku-Białej poradni geriatrycznej zaapelowali na marcowej sesji Rady Miejskiej radni Agnieszka Gorgoń-Komor i Marcin Lisiński. We wspólnej interpelacji przekonywali, że blisko co trzeci bielszczanin ukończył 60. rok życia. Tymczasem kolejki do specjalistów są coraz dłuższe. Ich zdaniem, seniorzy to grupa osób, których nie stać na prywatną opiekę medyczną.

Do sprawy odniósł się pisemnie wiceprezydent Przemysław Kamiński. Urzędnik zapewnił, że „zabezpieczanie geriatrycznej opieki dla osób starszych od dłuższego czasu jest przedmiotem rozważań władz miasta”. Wobec starzejącego się społeczeństwa istnieje duże zapotrzebowanie na kompleksową opiekę nad seniorami, a jednym z elementów jest zabezpieczanie ambulatoryjnej opieki geriatrycznej.

- Uruchomienie poradni geriatrycznej wymaga jednak nie tylko przygotowania przez podmiot leczniczy odpowiedniego lokalu, ale przede wszystkim pozyskania lekarzy specjalistów, którzy podjęli pracę w poradni, a także uzyskania kontraktu z NFZ. Czynione są starania wspólnie z dyrektorami bielskich szpitali, które mam nadzieję umożliwią uruchomienie w Bielsku-Białej poradni, o której mowa -  zakończył wiceprezydent Kamiński.

bak