Uczniowie ośmiu szkół podstawowych będą rywalizować w VIII Festiwalu Książki, który odbędzie się dziś w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej. Impreza promuje czytelnictwo wśród dzieci i przekazuje im w atrakcyjnej formie wiedzę o książce i literaturze. Podobnych inicjatyw nie ma w kraju zbyt wiele.

Aby wziąć udział w dzisiejszym festiwalu, zespoły szkolne musiały przebrnąć przez gęste sito eliminacji. Kwalifikacja następowała na podstawie zgłoszeń i konkursu zbiorowych prac pisemnych lub prezentacji multimedialnej przygotowanych przez reprezentantów danej szkoły. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy.

Prace konkursowe wykonane przez uczniów były bardzo różnorodne. Prezentacje multimedialne z wykorzystaniem własnych rysunków i wypracowań, filmy i zdjęcia oceniała komisja złożona z przedstawicieli Akademii Techniczno-Humanistycznej, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej - organizatorów festiwalu.

Ostatecznie do VIII Festiwalu Książki zakwalifikowano zespoły z następujących szkół:
SP 9 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Sabina Łanucha),
SP 13 w Bielsku-Białej (nauczyciel: Wioletta Oleksy-Nocoń),
SP 4 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczyciel: Alicja Wojtas-Herok),
SP 3 w Skoczowie (nauczyciel: Kamila Morcinek),
SP 3 w Czechowicach-Dziedzicach (nauczyciel: Szymon Waliczek),
ZSP w Janowicach (nauczyciel: Jolanta Kuczyńska),
SP 22 w Bielsku-Białej (nauczycielki: Monika Lewandowska, Barbara Wesołowska),
SP w Porąbce (nauczycielki: Grażyna Janosz, Mirella Jurasz).
 
W dzisiejszym finale w każdym zespole wystąpi po sześciu uczniów klas IV i V, którzy przygotowują się i uczestniczą w festiwalu pod opieką nauczyciela. Zespoły szkolne rywalizować będą w 6-7 konkurencjach, także sportowych, związanych tematycznie ze wskazanymi lekturami. Trzy drużyny, które osiągną najlepsze wyniki łącznie we wszystkich konkurencjach otrzymają nagrody festiwalu. Zwycięski zespół dostanie również książki dla biblioteki szkolnej.

 
Celem imprezy jest promowanie czytelnictwa dzieci, zachęcanie do czytania, przekazywanie w atrakcyjnej formie wiedzy o książce i literaturze oraz umożliwienie swobodnej ekspresji wrażeń czytelniczych. Oferta skierowana jest także do nauczycieli zaangażowanych w swoją pracę i przekonanych o wadze propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
 
Portal bielsko.biala.pl jest patronem medialnym VIII Festiwalu Książki w Bielsku-Białej. Program festiwalu znajdziesz TUTAJ.

bb

Aktualizacja, 21 kwietnia godz. 9.00. Wyniki VIII Festiwalu Książki
Nagrody za inscenizację: główna - SP 9 w Bielsku-Białej,
II miejsce - SP 22 w Bielsku-Białej
III - SP 3 w Czechowicach-Dziedzicach i SP 1 w Porąbce (ex aequo)
Nagrody za udział w konkurencjach:
I miejsce - SP 4 w Czechowicach-Dziedzicach
II - SP 9 w Bielsku-Białej
III - SP 3 w Skoczowie