Jarocin był jednym z pierwszych samorządów, który już w grudniu 2016 rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Pod koniec ub. miesiąca w Siedleminie nieopodal Jarocina oddano do użytku 96 lokali. - To jedna z największych inwestycji, jaką realizujemy, ale też najważniejsza, bo inwestujemy w mieszkańców. Stwarzamy im możliwość lepszego życia w naszej gminie - przyznaje burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Z Jerzym Wolskim, prezesem Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, rozmawia Janusz Buzek

Pod koniec kwietnia gmina Jarocin oddała do użytku pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Po co gminy i rząd angażują się w budowę mieszkań? Czy nie lepiej rzecz pozostawić wolnemu rynkowi i prywatnym deweloperom?

- Zadaniem własnym gminy jest realizacja polityki mieszkaniowej. Gminy powinny więc angażować się w budowę mieszkań pod warunkiem, że będą to mieszkania czynszowe. Nie można przeznaczać środków publicznych, aby budować w systemie deweloperskim na własność. Samorząd, budując mieszkania czynszowe, powinien myśleć o rodzinach, których nie stać na kupno mieszkania lub nieposiadających zdolności kredytowej. Ponieważ gmina ma wiele wydatków inwestycyjnych, potrzebne jest wsparcie państwa w sytuacji, gdy chodzi o rodziny. Pozytywnie oceniam Narodowy Program Mieszkaniowy, który ma pomóc samorządom w realizacji zadania budowy mieszkań czynszowych.

Osiedla w pobliżu szkół i przedszkoli

W jakich krajach realizowane są podobne programy?

- W kilku krajach Unii Europejskiej dominującą rolę na rynku mieszkaniowym odgrywają mieszkania czynszowe. Takim przykładem są Niemcy, gdzie ok. 70 proc. wszystkich zasobów mieszkaniowych stanowią lokale czynszowe. Są to zwykle mieszkania rotacyjne, służące do czasowego najmu. Znaczna część naszych zachodnich sąsiadów przez większość życia podąża „za chlebem", a więc nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania. Decyzję o stałym zamieszkaniu podejmują wtedy, gdy osiągną pewną stabilizację życiową.

Dla kogo w Jarocinie przeznaczone są mieszkania wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus?

- W gminie Jarocin budujemy mieszkania czynszowe przede wszystkim dla rodzin młodych, mających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. W ten sposób chcemy zasilić placówki oświatowe nowymi uczniami. Tym bardziej, że nowe osiedla powstają w pobliżu szkół i przedszkoli, które stoją przed groźbą zamknięcia. Mieszkania oferowane są nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale również zapraszamy rodziny spoza Jarocina.

Atrakcyjne stawki czynszowe

Ile wybudowaliście mieszkań i ilu chętnych zgłosiło się do najmu?

- 28 kwietnia przekazaliśmy najemcom 96 mieszkań wybudowanych „pod klucz", czyli z tzw. białym montażem, panelami na podłogach, płytkami na ścianach. Są wymalowane na biało, gotowe do wprowadzenia się. W tym roku oddamy do użytkowania jeszcze 270 mieszkań. Za kilka miesięcy ogłosimy przetarg na budowę kolejnych 78. Posiadamy grunty i dokumentację na ok. 600 mieszkań.

Jakie miesięczne koszty ponosi najemca?

- Stawki czynszowe wynoszą 11 zł/m2 i 12 zł/m2, w zależności od lokalizacji. Dla mieszkania o powierzchni 55 m2 miesięczna stawka wynosi w mieście 660 zł, a poza miastem 605 zł. Umowy z dostawcami mediów najemcy podpisują we własnym zakresie. Budynki nie posiadają części wspólnych, a więc nie ponosi się kosztów ich utrzymania. Stawki czynszowe są atrakcyjne, gdyż na rynku prywatnym w Jarocinie kształtują się od 1000 do 1500 zł na miesiąc (sam czynsz bez opłat).

Tańsza zabudowa szeregowa

Ktoś może pomyśleć, że jeżeli za budowę bierze się gmina, to jakość i standard mieszkań jest niska. Czy rzeczywiście?

- Mieszkania czynszowe w Jarocinie budowane są w wysokim standardzie. Dla przykładu podam użyte materiały: dachówka ceramiczna, podwójna izolacja fundamentów, cegła, styropian o grubości 20 cm, itd. Koszt wybudowania mieszkania wynosi od 2470 zł/m2 do 2570 zł/m2. Uzyskanie dobrych cen było możliwe dzięki wyjątkowej architekturze. Odeszliśmy od kosztownej zabudowy zwartej blokowej na rzecz tańszej zabudowy szeregowej, przypominającej domki jednorodzinne.

Skąd wzięliście pieniądze na budowę osiedla i jak wyglądał tzw. montaż finansowy?

- Bank Gospodarstwa Krajowego, a dokładnie BGK/TFI i Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (JTBS) założyły spółkę celową. BGK/TFI wniosło do spółki środki finansowe, a JTBS grunty, dokumentację i pozwolenia administracyjne. Po wybudowaniu mieszkań następuje wykup udziałów ze spółki celowej przez JTBS przy wsparciu budżetu gminy. Szczegółów zasad finansowania niestety nie mogę ujawnić, gdyż umowa inwestycyjna jest poufna.

Dziękuję z rozmowę.

Rozmawiał: Janusz Buzek

Jerzy Wolski będzie gościem debaty pt. „Mieszkaniowy boom w Bielsku-Białej?”. Na debatę Czytelników portalu bielsko.biala.pl zaprasza Porozumienie dla Bielska-Białej. Termin i miejsce: 10 maja br., godz. 17:30, hotel Qubus, ul. Mostowa 2. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.