Od 1 lipca pensja prezydenta Jacka Krywulta oraz innych wysokich urzędników gminnych zostanie obniżona o ok. 20 proc. To efekt przyjętego we wtorek rozporządzenia Rady Ministrów. W 2016 roku prezydent Bielska-Białej otrzymał z kasy miasta ok. 167 tys. zł.

Według nowych przepisów, od 1 lipca br. wynagrodzenie zasadnicze wójtów i burmistrzów w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców musi mieścić się w przedziale 3,8-5 tys. zł (zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, obecnie prezydent Jacek Krywult tytułem wynagrodzenia zasadniczego pobiera 6,2 tys. zł). Maksymalny poziom dodatku funkcyjnego wyniesie 2,1 tys. zł. Do tej kwoty nie są wliczane dodatki specjalny oraz za wieloletnią pracę. Obniżone stawki dotyczyć będą również m.in. zastępców prezydentów oraz skarbnika gminy.

- Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych - agumentuje Centrum Informacyjne Rządu.

bak