Największym zainteresowaniem widzów cieszą się otwarte spektakle plenerowe. Pierwszego dnia na placu przed „Banialuką” zobaczymy przedstawienie w wykonaniu zespołu z Izraela, które jest przykładem połączenia akrobacji w powietrzu, teatru lalek i cieni. Jest idealne dla wszystkich, którzy mają głowę w chmurach, a stopy w morzu. Później na placu Chrobrego wystąpi grupa z Warszawy. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo zapowiadają niezwykle interesujące widowisko.

W najbliższy wtorek w Bielsku-Białej rozpocznie się największy festiwal teatralny w naszym regionie, czyli XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. W ciągu pięciu dni wystąpi 21 teatrów z 15 krajów świata (m.in. Belgii, Finlandii, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Libanu, Litwy, Portugalii), które zaprezentują łącznie 23 przedstawienia.

Sztuka otwarta na nowe technologie

Przygotowania do każdej kolejnej edycji festiwalu trwają aż dwa lata. Dzięki temu widzowie mogą zobaczyć bardzo różnorodne i nietypowe spektakle z różnych części świata. - Teatr lalek na naszych oczach zmienia się nieustannie. Z roku na rok, wraz z zacierającymi się granicami dyscyplin sztuki, lalkarstwo staje się coraz bardziej sztuką multimedialną, otwartą na media cyfrowe i nowe technologie. To do niedawna „nowe”, dziś jest wyraźnie obecne w teatralnych praktykach - stało się częścią naszej teatralnej rzeczywistości - wprowadza Lucyna Kozień, dyrektor bielskiego festiwalu.

Łączenie technik typowych dla konwencjonalnego lalkarstwa z animacją komputerową, filmową, animacją cyfrowych lalek, z wideo i projekcjami „na żywo” otwiera przed twórcami nowe możliwości interpretacyjne, poszerza przestrzenie wizualne, wzmacnia teatralność obrazu i odkrywa inne sposoby budowania metafor przy użyciu nieznanych dotąd środków ekspresji.

Największym zainteresowaniem widzów cieszą się zwykle spektakle plenerowe. Pierwszego dnia festiwalu na placu przed Teatrem Lalek ,,Banialuka” (wtorek, godz. 21.15) zobaczymy „Ewolucję miłości” Michal Svironi fantasy theater z Izraela. Jest to opowieść o ewolucji, która rozwija się i przekształca na oczach widzów. Różnokolorowa Latająca Syrena odkrywa trwający miliony lat proces ewolucji zobrazowany w jej rybim brzuchu w postaci trwającej dziewięć miesięcy ciąży.

Akrobacje w powietrzu

Widzowie ulicznej inscenizacji będą świadkami, jak w procesie ewolucji narodziło się jedno z najpiękniejszych uczuć: miłość. Z rytmem fal artyści porwą widownię w podróż między dawnymi mitami i nauką. Osoby, które zamierzają obejrzeć sztukę przed Banialuką powinny zwrócić uwagę na zmieniające się obrazy i oryginalną muzykę, a także dwie bohaterki: matkę i córkę.

Przedstawienie jest przykładem połączenia akrobacji w powietrzu, teatru lalek i cieni. Jest idealne dla wszystkich, którzy mają głowę w chmurach, a stopy w morzu. Projekt został realizowany ze wsparciem Ambasady Izraela w Polsce.

Natomiast w piątek, 25 maja na placu Chrobrego (godz. 21.00) zobaczymy „Poza czasem” Teatru Akt z Warszawy. Spektakl jest metaforą podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w nieznane, w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując, doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami.

Sięgają po tematy tabu

W spektaklu zderzają się nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, kiedy możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas. ,,Poza czasem” to fantazyjna opowieść utrzymana w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo zapowiadają niezwykle interesujące widowisko.

- Znaczące zmiany następują nie tylko w formie teatralnej i sposobach przekazu, ale - co istotne - także w obszarze poszukiwań repertuarowych i dramaturgii, w problematyce realizowanych sztuk. Twórcy coraz odważniej sięgają po tematy tabu, dotąd w przedstawieniach niemal nieobecne, traktowane marginalnie bądź specjalnie łagodzone, a przecież tak wyraźnie istniejące w naszej - dorosłych i dzieci - codziennej rzeczywistości - dodaje dyrektor Lucyna Kozień.

Festiwalowi towarzyszą wystawa ,,Kono Donkili. Afrykański teatr lalek”, warsztaty Stwórz lalkę- stwórz siebie! i panel dyskusyjny POLUNIMA: Dokąd idziemy. Impreza potrwa do soboty, 26 maja. Na zakończenie zagra grupa Chłopcy Kontra Basia, ceniony w Polsce i za granicą zespół dokonujący niezwykłych muzycznych fuzji z pogranicza jazzu i folku. Wszelkie informacje o spektaklach dostępne są na stronie www.festiwal2018.banialuka.pl.

Agnieszka Pollak-Olszowska

Na zdjęciu: spektakl na placu Chrobrego, czerwiec 2014